Gyergyóremete Polgármesteri Hivatalában írták alá szerdán azt a finanszírozási szerződést, amely lehetővé teszi, hogy a községben egy bioetanol üzemanyagot előállító gyár létesülhessen. A hivatalos okmányt a projekttulajdonos Technical Trade Kft. projektmenedzsere és a gyulafehérvári Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség igazgatója látta el kézjegyével.
2011. szeptember 21., 17:162011. szeptember 21., 17:16
2012. február 10., 13:472012. február 10., 13:47
A finanszírozási szerződés aláírása egy újabb hatalmas lépés
a közel 7 millió eurós befektetés megvalósítása szempontjából
Ünnepélyes keretek között történt annak a támogatási szerződésnek az aláírása, amely nagymértékben hozzájárul a Remetén létesítendő bioetanol- és biogáz-üzem létrehozásához szükséges anyagi alap fedezéséhez. A dokumentum szentesítése előtt a csíkszeredai bejegyzésű Technical Trade Kft. részéről András Csaba projektmenedzser tartott rövid ismertetőt a létesítendő komplexumról. Elmondta, a 6 millió 500 ezer euró összköltségű beruházáshoz 3 millió euró vissza nem térítendő támogatást nyert el a projekttulajdonos cég a mezőgazdasági minisztérium által meghirdetett európai uniós pályázaton.
A létesítendő üzem Románia-szinten az első olyan gyár lesz, amely a benzin helyettesítésére is alkalmas bioetanol mellett biogázt is állít elő. A bioetanolt mezőgazdasági terményekből (burgonya, cukorrépa, gabona) nyerik, a biogázt pedig a bioetanol előállításából visszamaradt szerves anyag, illetve cefre és állati trágya szakszerű felhasználásával állítják elő – ismertette András Csaba. Hozzáfűzte, a komplexum évi 10 ezer tonna bioetanol előállítására lesz alkalmas.
A terveket ismertetve elmondta, elsősorban a régióban megtermő mezőgazdasági terményeket szeretnék felhasználni, az együttműködésbe pedig minél több kistermelőt bevonni. Az új üzem tizenöt közvetlen munkahelyet biztosít majd, közvetetten pedig több száz embernek is teremthet jövedelmet.
A projektmenedzser köszönetét fejezte ki Gyergyóremete Polgármesteri Hivatalának a pályázat előkészítésében nyújtott hathatós segítségért. Azt sem hallgatta el, hogy az üzem létesítése szempontjából azért esett a választás éppen Gyergyóremetére, mert az itteni községvezetés részéről találtak megfelelő befogadó készséget, illetve ez az a környék, ahol a legkisebb a termőföldek kihasználtsága, az üzem beindításával pedig ennek fellendülésében reménykednek.
Ionescu Marian, a gyulafehérvári Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség igazgatója hozzászólásában az üzem létrehozásához fűzött reményeinek adott hangot. Ezt a gondolatot erősítette meg Csíki Margit, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság képviselője, aki szerint a kezdeményezés egy jó lehetőség lehet a vidék mezőgazdasági terményeinek értékesítése szempontjából.
Lackó Albert Elemér, Gyergyóremete polgármestere a helyi termelők összefogását reméli. „Fontos lesz a gazdák részéről is a nagyon komoly melléállás és nem utolsósorban, az érdekérvényesítés végett, az összefogás” – hangsúlyozta. Mint azt mondta, az önkormányzatnak a továbbiakban csupán moderáló, együttműködést elősegítő szerepe lesz.
Az üzem a szennyvíztisztító telep mögötti 5 hektáros területen épül fel, az építkezést jövő év márciusában tervezik elkezdeni, a termelés beindítását pedig 2013-ra ütemezte a vállalat.
Zenével, közösségi élményekkel és lelki feltöltődéssel várja Gyergyószentmiklós a FeltöltŐ Keresztény Zenefesztivál közönségét. Június 18–21. között a „Boldogok, akik békét teremtenek” mottóval szólalnak meg a dallamok, hangzanak el az előadások.
Két házkutatást tartottak szerdán Hargita megyében jövedéki termékek illegális birtoklása és forgalmazása miatt. A rendőrök 4720 szál cigarettát, 56 liter etil-alkoholt, 33,5 liter tömény szeszes italt és 5000 lej készpénzt foglaltak le.
Gyergyószentmiklóson jelenleg több infrastrukturális beruházás is zajlik párhuzamosan. Egyszerre dolgoznak a szennyvízhálózat bővítésén, a korábban felásott utak helyreállításán, és készülnek az elektromosautó-töltőállomások is.
A Brassói Ítélőtábla helyt adott a Barti Tihamér, a Hargita megyei tanács tisztségéből felfüggesztett alelnöke által benyújtott fellebbezésnek, és jogerős döntéssel megszüntette az ellene korábban elrendelt hatósági felügyeletet.
Salamási verekedéshez riasztották a maroshévízi rendőrséget június 6-án.
Szombat éjjel kigyulladt a gyergyótölgyesi pszichiátria. A tűzesetnek nincsenek sérültjei.
Az erdő az élet egyik legfontosabb egyensúlyteremtő erejeként tisztítja a levegőt, otthont ad számtalan élőlénynek, védi a talajt, és csendben gondoskodik arról, hogy a természet körforgása fennmaradjon.
A hétvégén újra benépesül a Tarisznyás Márton Múzeum udvara: játék, színház és könnyed nyári hangulat várja az érdeklődőket. A szervezők törekvése, hogy minden korosztály találjon magának valami érdekeset.
128 engedély nélküli építmény volt a Virág lakónegyed déli részén. Ebből 93-at bontottak le önként a tulajdonosaik május végéig a városháza kérésének eleget téve. A többieket is fel kell számolni, hogy a negyed teljes felújítása megtörténhessen.
Énekkel csatlakoztak a Nemzeti Összetartozás Napjához a gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Általános Iskola diákjai: 402 alsó tagozatos tanuló adta elő az Otthon vagyunk című dalt a Szent István-templomban.
szóljon hozzá!