Fotó: Kristó Róbert
Fenntartó tagokra és adományozókra szorul sürgősen a Hargita Megyei Vöröskereszt. Előbbiekre a megmaradáshoz, utóbbiakra a székház felújításához van nagy szüksége a szervezetnek, amely az évek során nagyon sok gyereknek és felnőttnek segített adományokkal, foglalkozásokkal, képzéssel, előadásokkal.
2013. április 10., 11:462013. április 10., 11:46
2013. április 10., 13:472013. április 10., 13:47
Az elsők között voltak, akik különálló szervezetként leváltak a romániai Vöröskereszttől – mesélte Zsigmond Éva, a Hargita Megyei Vöröskereszt elnöke. Kifejtette, akkor úgy gondolták, hogy egyedül jobban boldogulnak, és jobb lesz, ha a megyei szervezet által kapott, pályázott stb. pénzt nem kell a nagy közösbe beadni. Ugyanakkor azt is szerették volna, hogy az 1991-ben megvásárolt csíkszeredai székházuk ne bukaresti tulajdonban legyen – tette hozzá.
Zsigmond Éva elmondta, jelenleg épp ezen döntések miatt vannak bajban. A nemzetközi Vöröskereszt szabályai szerint ugyanis legalább ezer fenntartó taggal kell rendelkeznie egy szervezetnek ahhoz, hogy megmaradhasson, az ezer, évi legalább tíz lejt befizető tag helyett viszont a Hargita Megyei Vöröskeresztnek 380 tagja van. A székház pedig sürgős felújításra szorul, balesetveszélyes már a használata. A csíkszeredai Petőfi utcában álló, az 1905-ös év megjelölését viselő székházon 1991-ben kijavították a tetőt és a homlokzatot, kitisztították a tetőteret, az azóta eltelt időszakban viszont nagyon leromlott, balesetveszélyessé vált az épület.
„Gyakorlatilag már nem tudunk működni benne” – jellemezte a helyzetet Zsigmond Éva. Elmondta, miután leomlott egy nagy darab vakolat az épületről, védőállványt szereltek fel, idén télen azonban egy újabb leomló rész ezt is átszakítva zuhant le. Az épületben működött a Generációs klub, ahol nagyszülők unokáikkal együtt találkoztak, ezt is be kellett szüntetni a helyiségek állapota miatt – mondta el. A Hargita Megyei Vöröskereszt elnöke közölte, közel negyvenezer euróra lenne szükség az épület felújítására, ezt pedig önerőből nem tudják előteremteni. A szervezet főként pályázatokból tartja fenn magát – két fizetett alkalmazott van, a többiek önkéntesek –, illetve pályázati pénzből folytatják a különböző programjaikat is, ezek azonban kis pályázatok, és nem is lehet ezeket az összegeket fenntartásra, felújításra felhasználni – mondta el a Vöröskereszt elnöke. A szabályok szerint szintén csak szociális célokra fordíthatják azt a bért, amit az épület földszintjén működő üzletektől kapnak. Erre a pénzre ugyanakkor csak tavalytól számíthatnak, amikor jogerős ítélet született abban a sok éven át húzódó perben, amelyet az épületben korábban műhelyt működtetőkkel, illetve a volt tulajdonosokkal folytattak. A per egyébként egyik oka volt annak, hogy az elmúlt években nem kezdeményeztek nagyobb felújítást az épületben.
Most azonban muszáj megoldani a helyzetet, és mivel kereskedelmi tevékenységet nem folytathatnak, csak adományokra számíthatnak – mutatott rá Zsigmond Éva. Közölte, a Hargita megyei önkormányzattól kaptak eddig háromezer lejt, a többi pénz előteremtésére pedig gyűjtésbe kezdtek. Csíkszeredában a szervezet székházában, a Petőfi utca 3. szám alatt naponta 8 és 16 óra között lehet ott találni a szervezet képviselőit, és lehet adakozni vagy csatlakozni támogató tagként hozzájuk. Ha épp nincsenek ott, akkor a 0745-369116-os vagy a 0745-647773-as telefonszámokon lehet elérni a szervezet két alkalmazottját. Banki átutalással is elfogadnak adományokat a Román Kereskedelmi Bank csíkszeredai kirendeltségén megnyitott számlájukra, a RO44RNCB0152042374870001 számlaszámra.
A Hargita Megyei Vöröskereszt számos jótékonysági, képzési és egyéb programot bonyolít le. Az utóbbi évek egyik leginkább ismert akciója a Mikulásmaraton, amelynek során évente mintegy ezer gyerek részesült ajándékban az önkéntesek által leszaladt több száz kilométer során összegyűjtött adományból. Idős, egyedül élő személyek számára karácsonyi ebédet is szoktak szervezni, és szintén az időseket mozgósította a Generációs klub, ahová unokáikkal együtt jártak el. Az elsősegélynyújtási képzés folyamatos tevékenysége a szervezetnek, családokat, felnőtteket, gyerekeket oktattak az alapvető ismeretekre különböző programjaik keretében. Hegyi elsősegélynyújtó központot működtetnek öt helyszínen, van katasztrófa esetén bevethető, speciálisan kiképzett csoportjuk, és szociális mentőszolgálatot is fenntartanak, amely a rászorulókat térképezi fel. Balánbányán 55 olyan gyereknek szerveznek rendszeres foglalkozásokat, akik szülei külföldön dolgoznak, Csíkszeredában pedig a Manó Tanoda diákjai számára szerveztek foglalkozásokat a székházban, amíg ennek állapota megengedte. Önkénteseik rendszeresen látogatják az oklándi gyermekotthont, illetve a csíkszépvízi, felnőtteket gondozó otthont. Egy másik kezdeményezés keretében elszigetelt települések idős lakóit szokták megörvendeztetni egy-egy színdarab betanulásával és előadásával. Amint Zsigmond Éva közölte, 22 Hargita megyei településen működik önkéntes csoportjuk.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
szóljon hozzá!