Csíkszenttamási Terkő Közbirtokosság: jó, ha vannak viták

Csíkszenttamási Terkő Közbirtokosság: jó, ha vannak viták

Fotó: Veres Nándor

A 4500 hektár területtel rendelkező – 2000 hektár legelő és 2500 erdő – csíkszenttamási Terkő Közbirtokosság elnökével, Biró Károllyal beszélgettünk.

Péter Beáta

2015. április 25., 09:132015. április 25., 09:13

„Szinte egy időben alakultak meg Felcsíkon a közbirtokosságok, nagyjából ugyanazt a statútumot fogadtuk el, aztán az évek folyamán mindenki módosított rajta a helyi igények és adottságok szerint. Előre nálunk is hároméves mandátummal választódott meg az igazgatótanács. Ezen belül öt funkció van: elnök, alelnök, erdőgazda, titkár és pénztáros, az ellenőrző részről van három cenzor. Az utolsó két mandátumot és ezt, amit a tavaly kezdtünk el, négy évvel visszük. Így az igazgatótanácsnak is több ideje van valamit véghez vinni, mert három év egy pillanatra elrohan, egy új vezetőség nem tud kibontakozni teljesen” – mutatott rá Biró Károly, aki 2001 óta elnöke a Terkő Közbirtokosságnak.

A Terkő Közbirtokosságnak három megyében van erdeje: 660 hektár erdő Bákó, 570 hektár Neamţ megyében, a többi 1270 hektár pedig Hargita megyében található. „Neamţ megyében az 570 hektárból 430 hektár nemzeti park, tehát természetvédelmi terület. Abban gazdálkodni nem engednek. Törvény van arra, hogy az ilyen esetekben kárpótlás jár. Most akarunk pert indítani – Szentdomokos, Gyergyó és még néhányan szintén ilyen helyzetben vannak –, mert hiába igényeljük évek óta a kárpótlási díjat, mindig valami kifogást találnak, hogy ne fizessék ki. Nekünk ezidáig 1,3 millió lej körüli összeg járna. Damukhoz tartozik közigazgatásilag, jó lenne, ha legalább az állam bácsi adómentesítene. A másik baj, hogy az erdőnek költségei vannak, az őrzés a mi nyakunkban van. Költséget von az erdő maga után, és nem tudunk semmit kivenni belőle. Bosszantó az is, hogy évente egy adott mennyiségű fa megbetegedik, nem lehet kivágni, lábán megszárad, pedig tűzifaként lehetne értékesíteni. De nem szabad, nézegetjük, hogy pusztul az erdő, nem fáj senkinek, s meg van kötve a kezünk” – vázolta fel a Neamţ megyében található erdők helyzetét az elnök.  

A szenttamási közbirtokosságnak 1057 tagja van 4500 joggal. Van olyan, aki 80 joggal rendelkezik, de olyan is, aki mindössze 0,5-tel. A tagok éves osztalékként 150 lejt kapnak egy jog után. „A felcsíki közbirtokosságoknál körülbelül ennyit adnak mindenhol. Attól függ, hogy a jövedelem mit enged meg. Megvannak a jövedelmi mutatók, hogy miből mennyi pénz lehet, mert az erdővágások szigorúan ütemterv szerint vannak kezelve. Így körülbelül ki lehet számítani, hogy mennyi pénz tud kijönni belőle. A másik jövedelmi forrás a legelők utáni támogatások. Szenttamásnak 900 hektár legelője van, amire igényelhetjük a területalapú támogatást. Itt ugye eleget kell tenni a követelményeknek, s ha marad abból az összegből, amit a legelő hozott, akkor lehet más téren is gondolkodni. A fának a hozadékából, miután fedezzük a kötelező költségeket és marad valami, akkor lehet szó osztalékról.”

A jogok eladásáról

Az elnök elmondta, évente 2–3 jogot adnak el. Szenttamáson van egy olyan íratlan szabály, miszerint egy közbirtokossági jog annyit ér, amennyi a három esztendei hozadéka, eszerint egyeznek meg a felek. Tehát 450 lej körül lehet jogot vásárolni – természetesen csak a közbirtokossági tagoknak, hogy ne idegen kézre menjen át a jog. Örökölni akkor lehet, ha a tulajdonos meghalt.

„Egy ügyvéd, akitől kérdeztem, hogy jogilag hogy működik ez, azt mondta, hogy a jogot is úgy kell kezelni, mint másfajta birtokot, tehát lehet adományozni is. Bármely funkciót csak olyan személy vállalhat a közbirtokosságon belül, aki tag. Sok helyen úgy van, hogy a szülőn van a tagsági jog, de mivel már idős a személy, nem vállal funkciót. És ahhoz, hogy a gyermeke tudjon valamilyen funkciót betölteni, kell tudjon valamilyen módon jogot adni neki, különben egy idő után kiöregedik a közbirtokosság. Mindenki nem várhatja meg, hogy meghaljon az elődje és azután tölthesse be a tisztséget. Itt lehet adományozni, volt rá precedensünk. Vannak még zűrzavarok a közbirtokosság háza táján a jogok tekintetében, olyan értelemben, hogy a tag már meghalt és nem zajlott le a hagyatéki eljárás.”

A legtöbb tag ott él a faluban, de sok az elszármazott is. Olyan is van, akiről nem is tudják, hol tartózkodik, az osztalékát sem vette fel hat-hét éve. „Van olyan közbirtokosság, ahol ha három évig nem veszik ki az osztalékot, visszamarad a birtokosságnak. Nálunk, ha valakinek van járandósága, tíz év múlva is ott van, jöhet s kiveheti. Nem akarok én senkivel cirkuszolni, nem lehet a pénzzel játszani.”

Sípálya, ravatalozó, tejcsarnok, farm

A közbirtokosságnak pillanatnyilag közel négyszázezer lej van a számláján. Marosfőn létrehoztak egy 1200 méteres sípályát, belepótoltak a ravatalozó építésébe, tavaly fedett szabadtéri színpadot és tejcsarnokot építettek a faluban. „Van egy farmunk 270 juhval és azután amennyi bárány lett. Szájván van építve, szénatároló, szolgálati ház, a vizet is odavezettük. Volt, aki azt mondta, hogy a juhból nem nagy a haszon, vagy hogy át kell térni szarvasmarhára, arra is adottak a lehetőségek. Ha valami gond van, ezt lehet változtatni. Ott van a baj, amikor se pénz, se ötlet nincs. Mivelhogy van ez a farmunk és az állatlétszámunk, aktív gazdának minősít az APIA is. Az állatlétszám nem fedi le az összes 900 hektárt, amennyire támogatást kapunk, de valamennyit igen” – magyarázta Biró.

Minden évben két-három kilométer utat is építenek, itatóhelyeket hoztak létre és belepótolnak a mezei utak javításába, hogy az emberek tudjanak eljutni a területeikhez. Lehetőség szerint támogatják a faluban zajló kulturális programokat, egyesületeket, tanintézményeket is: óvodát, iskolát, színjátszókat, tánccsoportot, jégkorongozókat, dzsúdósokat, a rezesbandát, a helyi tűzoltókat, a szüreti bálokat, falunapokat.

Kevés a falopás

Egy-két szekér fát minden évben ellopnak, de nagyobb mennyiséget szerencsére nem. Ez annak is betudható, hogy egyrészt őrzik az erdőket, ugyanakkor a közbirtokosság erdői fent vannak a gerinceken, távol, olyan helyen is, ahol járható út sincs. Úgy vélik, ez nem is baj, mert ha szükség van, ők készítenek utat maguknak, más nincs, amit ott keressen. Fakitermelésre nem szakosodtak, meghívásos licit alapján szokták eladni a fát lábán, majd rá két évre ismét csak megfelelő csapattal beültetik a területet.

A szenttamási Terkő Közbirtokosságnak hét alkalmazottja van: elnök, könyvelő, titkár, erdőgazda, két pásztor és egy farmer. Az elnök elmondta, a tagok eljárnak a közgyűlésekre, ami jó, mert ott kell megtárgyalni az ügyeket, sérelmeket. „Érdekli az embereket például a legelőelosztás, hogy hova menjenek a juhnyájak, marhacsordák. Aztán főleg, ha választásos gyűlés van, és tétjük van a választásoknak, olyankor jönnek, mert hozza mindenki a hátterét, a komáját. Annak ellenére, hogy viták mindig is voltak, nagyobb problémák nem adódtak. A nagy egyetértés sem jó. Akkor születik jó döntés, ha az meg van vitatva többféle nézetből. Volt, aki nem örvendett a sípályának, aztán más mondta, hogy meg kell csinálni. Sokszor volt vita az osztalékkal is, olyan vélemény is volt, hogy az egészet ki kell osztani, nem kell csinálni semmit. A másik azt mondja, amelyik konstruktív, hogy ezelőtt is a közbirtokosság megoldott dolgokat, kultúrházat, orvosi rendelőt épített, valamit felmutattak. Ha a pénzt – ami persze mindenkinek jól jönne – kiosztottuk volna az utolsó lejig, abból nem maradt volna meg semmi a köznek. Fontos olyan dolgokat csinálni, amelyek hasznára is vannak a közösségnek.”

A szenttamási utca hangja

Guzrány Rozália: meg vagyunk elégedve, nekünk is van területünk. Ami jár, mindig megadják, úgyhogy szerintem nagyon rendesek. Kifogásom semmi.

Biró Ferenc: biztos meg vannak elégedve a tagok. Én nemigen járok gyűlésbe sem, idősebb bácsik szoktak menni. Édesapámnak van joga, én nem vagyok tag. Követem a tevékenységüket. Jó, mert szoktak adni az embereknek pénzt is, kiosztják, az állatokra is adtak tavaly, és a jogokra is.

Ágoston József: én tag vagyok, nagyon jól megy itt nálunk Szenttamáson, mert tartunk állatokat, juhokat. A fiam a farmvezető. Mondják a támogatást, ha nem kapunk is, ezek a juhok fogják fedni. Jól rendezik, nincs baj itt. Igaz, az elnökünk is régi, nem tudjuk leválasztani, mert nagyon jó. Semmi rosszat nem tudok mondani.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 04., szombat

Moldva csodálatos világának gyűjtője

Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.

Moldva csodálatos világának gyűjtője
Moldva csodálatos világának gyűjtője
2023. március 04., szombat

Moldva csodálatos világának gyűjtője

2023. február 26., vasárnap

Egy elfeledett hős: Gál Sándor

Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.

Egy elfeledett hős: Gál Sándor
Egy elfeledett hős: Gál Sándor
2023. február 26., vasárnap

Egy elfeledett hős: Gál Sándor

2023. február 20., hétfő

Rég nem „egy dátumról” van szó

A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.

Rég nem „egy dátumról” van szó
Rég nem „egy dátumról” van szó
2023. február 20., hétfő

Rég nem „egy dátumról” van szó

2023. február 04., szombat

Tovább fagyoskodhatnak az utasok a kiüresített ideiglenes buszállomás helyén

Két hete, hogy kénytelenek voltak felfüggeszteni a csíkszeredai ideiglenes távolsági buszállomás működését egy bírósági ítélet nyomán, akkor elszállították az információs irodaként, és váróteremként működő konténereket.

Tovább fagyoskodhatnak az utasok a kiüresített ideiglenes buszállomás helyén
2023. január 26., csütörtök

Szakmai előadások az öreg és kihalt fákban rejlő lehetőségekről

Az öreg, kihalt fákban is megannyi lehetőség rejlik még – erre hívja fel a figyelmet a Projekt Bag Egyesület és a Sapientia EMTE csíkszeredai karának eseménye, amelyet hétfőn tartanak Csíkszeredában.

Szakmai előadások az öreg és kihalt fákban rejlő lehetőségekről
2023. január 17., kedd

Teherautó csúszott le az útról Gyimesközéploknál

Megcsúszott és lesodródott az úttestről egy Kománfalva és Csíkszereda útvonalon közlekedő pótkocsis teherautó kedden Gyimesközéplokon, a 12A jelzésű országúton – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.

Teherautó csúszott le az útról Gyimesközéploknál
2023. január 13., péntek

A buszsofőrök voltak a rendőrök célkeresztjében

Átfogó közúti ellenőrzést végeztek Hargita megyében a rendőrök pénteken, ezúttal a tömegközlekedési járművek voltak az akció célkeresztjében. Kimagasló kihágást nem tapasztaltak.

A buszsofőrök voltak a rendőrök célkeresztjében
2023. január 11., szerda

Nem rossz: adókból 22,6 millió folyt be tavaly a csíkszeredai városkasszába

A csíkszeredai városkasszába tavaly összesen 22,6 millió lej folyt be a helyi adókból és illetékekből. A több mint 54 ezer befizetés java része, hozzávetőleg 37 ezer ügylet készpénzben történt.

Nem rossz: adókból 22,6 millió folyt be tavaly a csíkszeredai városkasszába
2023. január 11., szerda

Filmet és előadást is bemutat a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes

Egy turnéfilmmel és egy előadással készül a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes január folyamán: először az együttes dubaji világkiállításon készített Sivatagi álom című filmje lesz megtekinthető.

Filmet és előadást is bemutat a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes
2023. január 10., kedd

Frissítik Csíkszereda általános városrendezési tervét, várják a lakók észrevételeit

Készülnek Csíkszereda általános városrendezési tervének (PUG) frissítésére, amelyhez január 30-ig várják a lakók javaslatait – ez az első lépés a témában zajló közvita során. A város nemsokára kiírja a közbeszerzést a dokumentáció naprakésszé tételére.

Frissítik Csíkszereda általános városrendezési tervét, várják a lakók észrevételeit
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!