Esetenként mélyen zsebbe kell nyúlniuk a szülőknek

Esetenként mélyen zsebbe kell nyúlniuk a szülőknek

Fotó: Veres Nándor

Feltérképeztük a gyerekek számára biztosított sportolási lehetőségeket, ez alapján levonhatjuk a következtetést: sok esetben mélyen zsebbe kell nyúlniuk a szülőknek. A lovaglás oktatása a legdrágább sporttevékenység a csíki térségben.

Molnár Rajmond

2016. november 18., 11:292016. november 18., 11:29

Nehéz – és értelmetlen is – vitába szállni azzal a kijelentéssel, hogy Csíkban a jégkorong számít a legnépszerűbb sportágnak. Évről évre egyre több szülő íratja be gyerekét hokira. A környéken két sportklub által nyújtott lehetőségeket vizsgáltunk meg az edzésekkel járó kiadások terén: a csíkszeredai Iskolás Sportklub (ISK), illetve a Csíkkarcfalván működő felcsíki sportklubét (Felcsík SK), ahol egyébként a Székelyföldi Jégkorong Akadémia székhelye is található. Előbbibe főképp a városi szülők, utóbbiba pedig inkább a vidékiek járatják gyerekeiket edzésekre.

Nagy Attila, a Székelyföldi Jégkorong Akadémiát működtető Mens Sana Alapítvány ügyvezetője érdeklődésünkre elmondta, az oktatásra fordított költségeket górcső alá véve a két klub közül a csíkszeredai ISK a kiadások jó részét, majdhogynem teljes egészét állja. Ide sorolhatók egyebek mellett az edzések, a gyerekek felszerelésének egy része és az utaztatás bajnokságok esetében. Ez annak köszönhető, hogy a klubot a romániai tanügyminisztérium finanszírozza.

„Mondhatni, ott minimális ráfordítást kell biztostani a szülőknek\" – mutatott rá Nagy. A Felcsík SK esetében viszont már van egy 50 lej értékű havi tagsági díj a szülőknek – tette hozzá. Hangsúlyozta azt is, hogy a magyar bajnokságban a részvételt mindkét klub esetében a Mens Sana alapítvány finanszírozza.

Császár Róbert csíkszeredai szülő az egyik fiát évekkel ezelőtt a csíkszeredai ISK-hoz járatta hokioktatásra, a kisebb gyereke pedig jelenleg a Felcsík SK-nál kapus. Császár kifejtette, érezhetően mindkét klubnál próbálják minimalizálni a szülőkre háruló költségeket, de vannak esetek, amikor bizony mélyen a zsebbe kell nyúlni. Beíratáskor – mondta – a szülő szóba áll az edzővel, aki közli, hogy milyen felszerelések vannak raktáron, és mivel tudják segíteni a gyereket. Ha valamiből hiány van, azt a szülőnek kell beszereznie. Hangsúlyozta, ha minden felszerelést meg kellene vásárolni, az nagyon drága lenne: például egy teljes jégkorong-felszerelés ezer lej körül van egy gyerekek esetében. „Az én fiam kapus poszton játszik, esetében az előbbi összeg akár ezer euróra is rúghat” – részletezte.

Pályadíjat és edzői fizetéseket egyik klubnál sem a szülőknek kell állniuk, viszont a felcsíki akadémián van egy 50 lej értékű havi tagsági díj, amelyből a klub a járulékos költségeket oldja meg. A csíkszeredai sportiskolánál ez nincs meg hivatalosan, de a szülői bizottságok ott is pótolnak havonta bizonyos összegeket. Ez általában 30–50 lej között mozog – emelte ki Császár. Hozzátette, az ő esetében a benzinpénzt is bele kell számítani a költségekbe, ugyanis heti háromszor viszi el és vissza a fiát Csíkszeredából Karcfalvára edzésre. „Szerintem ma már olcsó sport nem létezik. A hoki esetében a felszerelésre költött pénz nyomhat sokat a latban” – összegzett Császár.

A csíkszeredai ISK-nál a jégkorongon kívül főképp téli sportágak oktatására írathatják be gyerekeiket a szülők: ide tartozik az alpesi sí, a biatlon, a műkorcsolya, a rövidpályás gyorskorcsolya, illetve a cselgáncs. Péter Árpád aligazgató elmondása szerint a klub az edzésekkel járó kiadások 80–90 százalékát fedezi, viszont drága sportokról lévén szó, néhány esetben a szülőknek is fizetniük kell.

„Azonban most nagyon rossz a helyzet, mivel nagyon kevés pénzt kapunk a tanügyminisztériumtól. Idén sokkal kevesebb támogatást utalnak, mint eddig. Abból kell gazdálkodnunk” – mondta. Hozzátette, ez azzal is járhat, hogy a szülőknek jobban be kell segíteniük ezentúl a költségekbe. 

A Csíki Csobbanó megnyitása óta az úszás is a népszerű sportágak közé tartozik a csíki térségben. Balla Szabolcs, az uszoda egyik oktatója úgy véli, hogy más városokhoz képest Csíkszeredában sokkal olcsóbbak az úszásedzések.

„Általános értéket nem lehet levonni az árral kapcsolatosan, mivel minden korosztálynak más. Viszont egy gyereknek körülbelül 22 lejben jön ki egy alkalom a Csíki Csobbanóban (másfél óra), ebben benne van a bérleti díjtól kezdve az oktatók fizetéséig minden. A gyerekek hetente kétszer járnak úszásoktatásra vagy edzésekre. Ha egy teljes hónapot veszünk, a bérlet ára 180–200 lej körül mozog” – számolt be az úszásoktató. Hozzátette, a szülőknek még a gyerekek szállítására kell költeniük, amennyiben nem Csíkszeredában laknak, illetve a felszerelésre.

Egy csíkmindszenti szülő kérdésünkre kifejtette, átlagban havi 400 lejt költ a két gyereke havi úszásoktatására. Ezen az összegen túl az utaztatást és a gyerekek felszerelését neki kell állnia. Egy versenynadrág hozzávetőlegesen 100 lejbe kerül – hozott fel egy példát a szülő.

Az FK Csíkszereda labdarúgóklub havi harminc lejt számol fel azoktól a szülőktől, akik hozzájuk járatják edzésre a gyerekeiket. A klub vezetőségének tájékoztatása szerint ezért az összegért a kisfocisok havi tizenkét – alkalmankénti másfél órás – edzésben részesülnek, felszerelést a klub biztosít, továbbá a gyerekek versenyeztetési lehetőséget is kapnak: részt vehetnek a megyei korosztályos bajnokságokban. Mindezen túl a klub fizeti a focitornák benevezési díjait is. Szondy Zoltán klubelnök szerint a tehetséges gyerekeknek, miután elérik az úgynevezett nagypályás kort, szerződést ajánl a klub, amivel biztosítottá válik a további fejlődés. Az FK Csíkszereda jelenleg a Székelyföldi Labdarúgó Akadémiát is működteti, kiugrási lehetőséget biztosítva a nagyon tehetséges székelyföldi focistáknak. 

Egy csíkszeredai szülő érdeklődésünkre megerősítette az FK elnökének szavait. Mint elmondta, havonta 30 lejt költ a gyereke fociedzéseire, esetében viszont ez heti két alkalmat jelent. Az edzések helyszíne változó, a felszerelést pedig a szülőnek kell állnia, mivel nem a kiemelt csapatban játszik a fia – jegyezte meg.

Csíkszereda városának sportklubjánál (VSK Csíkszereda) három sportág edzéseire írathatják be gyerekeiket a szülők: kézilabda, kosárlabda és kezdő műkorcsolya. Lászlófy Botond klubelnöktől megtudtuk, mindhárom sportág esetében 16 éves korig havi 40 lejt kell fizetni a bérletre, ezért pedig heti 4–5 edzésen vehetnek részt a gyerekek. „A szülők nem kell sem a felszerelésre, sem az utaztatásra, szállásra, étkezésre költsenek, azt a klub állja” – szögezte le Lászlófy. Megjegyezte, esetenként a sportcipőt, a korcsolyát noha meg kell vásárolják, a mezekre és az egyéb kellékekre nem kell költeniük.

Márkos Bélától, a csíkszeredai Márkos Béla Fight Academy vezetőjétől is érdeklődtünk. A harcművészeti akadémián számos önvédelmet szolgáló sportra járathatják a szülők gyerekeiket. „Nyolcadik osztályos korig 50 lejbe kerül a hozzájárulás, tizenkettedik osztályig 70 lej, tizenkettediktől pedig 100 lej, és ezért az összegért minden szükségeset biztosítunk. A szülők csak a személyes higiéniára kell költsenek, esetenként meg kell vegyenek egy fáslit, fogvédőt” – összegzett Márkos Béla.

Ferencz Katalin, a kotormányi Kavalliera lovas klub vezetője arról számolt be, hogy nála 500 lejbe kerül a havi bérlet a gyerekek lovaglásoktatására. Ez heti két alkalmat foglal magába. Mint mondta, ez az összeg soknak tűnhet, viszont, ha beleszámítjuk a lovarda fenntartását, a lovak tartásának költségeit, a karbantartásra szánt összegeket és a felszerelések biztosítását, azt mondhatjuk, hogy „ez csak 500 lej”. Hozzáfűzte, aki nem vesz havi bérletet, annak hétköznaponként 65 lej, hétvégente pedig 75 lej egy alkalom. A csíki térségből jelenleg tíz gyerek jár hozzá lovasoktatásra, ha pedig az alkalmi vendégeket is beleszámítjuk, ez a szám húsz főre tehető – jegyezte meg. „Felszerelésre nem igazán kell költsön a szülő, csak ha a gyereke már versenyeken is részt vesz” – zára a lovarda vezetője.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 04., szombat

Moldva csodálatos világának gyűjtője

Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.

Moldva csodálatos világának gyűjtője
Moldva csodálatos világának gyűjtője
2023. március 04., szombat

Moldva csodálatos világának gyűjtője

2023. február 26., vasárnap

Egy elfeledett hős: Gál Sándor

Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.

Egy elfeledett hős: Gál Sándor
Egy elfeledett hős: Gál Sándor
2023. február 26., vasárnap

Egy elfeledett hős: Gál Sándor

2023. február 20., hétfő

Rég nem „egy dátumról” van szó

A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.

Rég nem „egy dátumról” van szó
Rég nem „egy dátumról” van szó
2023. február 20., hétfő

Rég nem „egy dátumról” van szó

2023. február 04., szombat

Tovább fagyoskodhatnak az utasok a kiüresített ideiglenes buszállomás helyén

Két hete, hogy kénytelenek voltak felfüggeszteni a csíkszeredai ideiglenes távolsági buszállomás működését egy bírósági ítélet nyomán, akkor elszállították az információs irodaként, és váróteremként működő konténereket.

Tovább fagyoskodhatnak az utasok a kiüresített ideiglenes buszállomás helyén
2023. január 26., csütörtök

Szakmai előadások az öreg és kihalt fákban rejlő lehetőségekről

Az öreg, kihalt fákban is megannyi lehetőség rejlik még – erre hívja fel a figyelmet a Projekt Bag Egyesület és a Sapientia EMTE csíkszeredai karának eseménye, amelyet hétfőn tartanak Csíkszeredában.

Szakmai előadások az öreg és kihalt fákban rejlő lehetőségekről
2023. január 17., kedd

Teherautó csúszott le az útról Gyimesközéploknál

Megcsúszott és lesodródott az úttestről egy Kománfalva és Csíkszereda útvonalon közlekedő pótkocsis teherautó kedden Gyimesközéplokon, a 12A jelzésű országúton – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.

Teherautó csúszott le az útról Gyimesközéploknál
2023. január 13., péntek

A buszsofőrök voltak a rendőrök célkeresztjében

Átfogó közúti ellenőrzést végeztek Hargita megyében a rendőrök pénteken, ezúttal a tömegközlekedési járművek voltak az akció célkeresztjében. Kimagasló kihágást nem tapasztaltak.

A buszsofőrök voltak a rendőrök célkeresztjében
2023. január 11., szerda

Nem rossz: adókból 22,6 millió folyt be tavaly a csíkszeredai városkasszába

A csíkszeredai városkasszába tavaly összesen 22,6 millió lej folyt be a helyi adókból és illetékekből. A több mint 54 ezer befizetés java része, hozzávetőleg 37 ezer ügylet készpénzben történt.

Nem rossz: adókból 22,6 millió folyt be tavaly a csíkszeredai városkasszába
2023. január 11., szerda

Filmet és előadást is bemutat a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes

Egy turnéfilmmel és egy előadással készül a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes január folyamán: először az együttes dubaji világkiállításon készített Sivatagi álom című filmje lesz megtekinthető.

Filmet és előadást is bemutat a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes
2023. január 10., kedd

Frissítik Csíkszereda általános városrendezési tervét, várják a lakók észrevételeit

Készülnek Csíkszereda általános városrendezési tervének (PUG) frissítésére, amelyhez január 30-ig várják a lakók javaslatait – ez az első lépés a témában zajló közvita során. A város nemsokára kiírja a közbeszerzést a dokumentáció naprakésszé tételére.

Frissítik Csíkszereda általános városrendezési tervét, várják a lakók észrevételeit
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!