Leromlott épületek, elhagyott ingatlanok rontják a csíkszeredai városképet

Leromlott épületek, elhagyott ingatlanok rontják a csíkszeredai városképet

Fotó: Kristó Róbert

Csíkszeredában az utóbbi években alábbhagyott az építési kedv, ugyanakkor megnőtt az elhagyott és elhanyagolt ingatlanok száma. Ráadásul a város nem rendelkezik kimagasló épített környezettel, még a Kossuth Lajos vagy a Petőfi Sándor utcában sem. Csíkszereda városfejlesztési stratégiájának bemutatása kapcsán ezúttal a megyeszékhely épített környezetét vette górcső alá a Csíki Hírlap.

Barabás Hajnal

2016. július 18., 10:212016. július 18., 10:21

A Planificatio Kft. által készített csíkszeredai városfejlesztési stratégiája kapcsán korábban a pénzügyi és gazdasági, a környezetvédelmi, valamint demográfiai jellemzőkről beszélgetett a Csíki Hírlap szakértőkkel. Ezúttal a megyeszékhely épített környezetéről kérdeztük Tövissi Zsolt csíkszeredai építészt.

Csíkszereda vásározó hely volt, korán megkapta a mezővárosi rangot, ahhoz képest, hogy erdélyi szinten, a többi helyhez képest fejletlen település volt. Elmaradottsága abból fakadt, hogy hegyközi medencében feküdt, és meglehetősen zárt volt – utalt a megyeszékhely kialakulásának történetére Tövissi Zsolt építész. Szeredát elsősorban találkozó helynek használták a jómódú alcsíki és felcsíki falvak, és ennek megfelelően, ahogyan a terepadottságok engedték, kialakult két nagyobb utca: a Kossuth utca és a Petőfi Sándor utca. A Kossuth utca nyomvonala nem teljesen felel meg a mai Kossuth Lajos utcáéval, mint Tövissi jellemezte, akkor annak az utcácskának volt karaktere, orsó alakú volt, épületállománya nem volt kiemelkedő, mindössze negyven ház lehetett az utca mentén. Viszont voltak „zsebei”, különböző vásároknak adva helyet, például a mai zöldségpiac helyén fazakasvásár volt. A Petőfi utcáról az építész elmondta, a 19. század végén kezdett el fejlődni, amikor örmény és zsidó kereskedők telepedtek ott meg. „A város nem rendelkezett kiemelkedő kézművesiparral, mint például Kézdivásárhely, területben is szegény volt, szűkmarkúan mérték a szomszéd falvak, tényleg csak piacnak használták, jellegében eléggé átlagosnak volt mondható” – foglalta össze a szakember. A város urbanisztikai fejlődéséhez hozzájárult a katonaság a Habsburgok idejében, példaként említve a Mikó-várat. Ugyanakkor a mai város szerkezetében lenyomata van az egykori Martonfalvának, Csütörtökfalvának, Somlyónak és Várdotfalvának is, ezek a szocializmus kezdő éveiben „ragadtak össze” a várossal. A megyeszékhely még ma is a falusi lenyomatokat őrzi, egy agrár jellegű kisvárosként, Taplocán például falusi életmódot folytatnak még ma is.

Rombolás a szocializmusban

Csíkszereda piacozó, vásáros jellegét eltüntették a múlt század \'80-as éveiben a Ceaușescu-féle átépítéskor. „Tekintettel arra, hogy a város nem volt kiépítve, ezért áldozatul esett a diktátori városépítő kedvnek. Radikális szocialista városképet alakítottak itt ki, így azt a kevés kis természetes személyiségét is törölték, amivel korábban rendelkezett” – magyarázta Tövissi. Hozzátette, voltak pozitív hozadékai is az akkori átépítésnek, például a jégcsarnok, a körülötte lévő parkok, a Majláth Gusztáv Károly tér kialakítása. Emellett jó táji adottságokkal rendelkező kisváros volt, híres volt a borvízfürdőiről, ugyanakkor itt egészséges sportélet zajlott, továbbá megemlítette a Márton Áron Főgimnázium épületét és a Somlyó közelségét is, amelyek szintén meghatározóak voltak a város életében.

„Ha a város szeretné újradefiniálni magát, először is be kell gyógyítania a szocializmus szerencsétlen beavatkozásait. Volt erre kísérlet, például a központi terek integrált felújításával. A monumentális Szakszervezetek Művelődési Háza és a megyeháza közötti tér rendezésével, amellyel szelídíteni és feloldani próbálták ezt a negatív képet” – mondta az építész. Szerinte építészetileg nem egy egységes város Csíkszereda, ugyanakkor úgy látja, hogy a lakóövezetekben történő tömbház-hőszigetelési munkálatokkal némileg javulhat a külső kép. A lakótelepek kapcsán még elmondta, leszámítva a Jégpálya övezetét, a többi lakótelepeken többnyire nem alakítottak ki megfelelő közösségi tereket, udvarokat, amelyek a szomszédságot és a mikróközösséget erősítenék.

Nem kell újakat építeni

Számos épület áll Csíkszeredában kihasználatlanul, Tövissi úgy véli, nem föltétlenül kell újakat építeni, hanem a régieket kellene rendbe tenni és tartalommal megtölteni, ehhez hozzájárulhat a csíkszeredai önkormányzat is. „Csíkszereda nem tündököl annyi jó épülettel, mint más történeti városok, leszámítva a Petőfi utcai házakat, amelyekben erős potenciál van, de nincsenek kihasználva” – jegyezte meg az építész. Ugyanakkor elmondta, vannak olyan városrészek, ahol a háztulajdonosok kérkednek az épületeik színével és formájával a tehetősségükkel, meglehetősen disszonáns képet alakítva ki a városról, az új övezeti rendezési terveket pedig úgy adják ki, hogy a területtulajdonosok telkeikből nem hajlandóak a közre áldozni, nagyobb utcák, netán parkok, középületek létrehozására. „Nincs köztudat, egoizmus van, ez egy városi közösségnek a lehető legrosszabb” – adott hangot véleményének Tövissi. Hozzátette, az is kifejezetten romboló hatású egy városra, hogy „kifele tart mindenki”, mint egy csillagszóró, úgy alakul ki, és a belső részek üresek maradnak, veszélyesen funkcionálatlanná válnak, és olyan társadalmi rétegek foglalják el, amelyek nem tudják fenntartani, tönkretéve a város történeti épített környezetét.

A városfejlesztési stratégiában Csíkszereda épített környezetéről is készítettek egy összeállítást, ebből kiderült, hogy a városban az egy főre jutó belterület nagysága több mint duplája az országos átlagértéknek, azaz 420 négyzetméter jut egy lakosra. A 2014-es adatok szerint a megyeszékhely 11 886 hektárnyi összterületéből 6092 hektár mezőgazdasági hasznosítású terület (2117 hektár legelő, 2490 hektár kaszáló és 1485 szántó), 4890 hektár erdő, 511 hektár beépített terület, 54 hektár vízzel fedett terület, 165 hektár közlekedésre és kommunikációra használt terület (beleértve a vasutat is) és 174 hektár leromlott állapotú, nem használt terület. Az épületek és utak által elfoglalt terület nagysága mindössze 5,69 százalékát teszik ki a város teljes területének.

Csökkent az építkezési kedv

Érdekességként megemlítették, hogy a \'90-es években megnőtt a szántók aránya, ami feltehetően a kollektív rendszer felszámolását követő saját földeken való gazdálkodás gerjesztette lelkesedésnek köszönhető. Ezzel ellentétben 2010 óta csökkent az épületek által elfoglalt terület nagysága 3 hektárral, emellett a nem használt, leromlott területek nagysága is meglehetősen kiterjedt, 174 hektár nagyságú (3 százalék). A városfejlesztési stratégiában továbbá a kiadott építkezési engedélyek számából arra következtettek, hogy 2002-től 2007-ig megháromszorozódott a kiadott engedélyek száma úgy, hogy a dokumentumok 28 százalékát nem lakó célú ingatlan építésére adták ki. „2009-től viszont jelentősen alábbhagyott az építési kedv, azóta évi 60-80 engedélyt igényelnek csupán a városban. Érdekes, hogy 2007-hez képest a lakóingatlanok építése jelentősebben csökkent (77 százalékkal), mint az egyéb célú épületeké (44 százalékkal)” – olvasható a stratégiában.

Az utak 80 százaléka aszfaltozott

A dokumentumban írtak szerint Csíkszereda úthálózata 103 km, továbbá szintén a statisztikák alapján a városban 1990 óta nem jött létre új utca. „A valóság erre több esetben is rácáfol, ezért feltételezzük, hogy az úthálózat bővülése bár nem hasonlítható más városok fejlődéséhez, azért minden bizonnyal meghaladja az ábrázolt 103 km-t” – szögezik le a stratégiában. Viszont ebből a 103 kilométerből 85 kilométernyi útszakasz jelenleg aszfaltozott. Szintén megjegyezték, hogy 2010 óta nem nőtt a modernizált utak hossza, azóta összesen 8 km-t újítottak fel, így minden lakosra két méter aszfaltozott út jut, ami kedvezőbb érték, mint az országos vagy a regionális arány.

A  városfejlesztési stratégiáról

Csíkszereda integrált városfejlesztési stratégiájának elkészítését a csíkszeredai önkormányzat rendelte meg a helyi Planificatio Kft.-től. Több társadalmi egyeztetés és nyilvános vita is zajlott azóta róla, egy ideig online is elérhető volt a cég honlapján. A dokumentumot 25 ezer euróért készítette el a stratégiák kidolgozásával foglalkozó cég.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 04., szombat

Moldva csodálatos világának gyűjtője

Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.

Moldva csodálatos világának gyűjtője
Moldva csodálatos világának gyűjtője
2023. március 04., szombat

Moldva csodálatos világának gyűjtője

2023. február 26., vasárnap

Egy elfeledett hős: Gál Sándor

Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.

Egy elfeledett hős: Gál Sándor
Egy elfeledett hős: Gál Sándor
2023. február 26., vasárnap

Egy elfeledett hős: Gál Sándor

2023. február 20., hétfő

Rég nem „egy dátumról” van szó

A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.

Rég nem „egy dátumról” van szó
Rég nem „egy dátumról” van szó
2023. február 20., hétfő

Rég nem „egy dátumról” van szó

2023. február 04., szombat

Tovább fagyoskodhatnak az utasok a kiüresített ideiglenes buszállomás helyén

Két hete, hogy kénytelenek voltak felfüggeszteni a csíkszeredai ideiglenes távolsági buszállomás működését egy bírósági ítélet nyomán, akkor elszállították az információs irodaként, és váróteremként működő konténereket.

Tovább fagyoskodhatnak az utasok a kiüresített ideiglenes buszállomás helyén
2023. január 26., csütörtök

Szakmai előadások az öreg és kihalt fákban rejlő lehetőségekről

Az öreg, kihalt fákban is megannyi lehetőség rejlik még – erre hívja fel a figyelmet a Projekt Bag Egyesület és a Sapientia EMTE csíkszeredai karának eseménye, amelyet hétfőn tartanak Csíkszeredában.

Szakmai előadások az öreg és kihalt fákban rejlő lehetőségekről
2023. január 17., kedd

Teherautó csúszott le az útról Gyimesközéploknál

Megcsúszott és lesodródott az úttestről egy Kománfalva és Csíkszereda útvonalon közlekedő pótkocsis teherautó kedden Gyimesközéplokon, a 12A jelzésű országúton – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.

Teherautó csúszott le az útról Gyimesközéploknál
2023. január 13., péntek

A buszsofőrök voltak a rendőrök célkeresztjében

Átfogó közúti ellenőrzést végeztek Hargita megyében a rendőrök pénteken, ezúttal a tömegközlekedési járművek voltak az akció célkeresztjében. Kimagasló kihágást nem tapasztaltak.

A buszsofőrök voltak a rendőrök célkeresztjében
2023. január 11., szerda

Nem rossz: adókból 22,6 millió folyt be tavaly a csíkszeredai városkasszába

A csíkszeredai városkasszába tavaly összesen 22,6 millió lej folyt be a helyi adókból és illetékekből. A több mint 54 ezer befizetés java része, hozzávetőleg 37 ezer ügylet készpénzben történt.

Nem rossz: adókból 22,6 millió folyt be tavaly a csíkszeredai városkasszába
2023. január 11., szerda

Filmet és előadást is bemutat a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes

Egy turnéfilmmel és egy előadással készül a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes január folyamán: először az együttes dubaji világkiállításon készített Sivatagi álom című filmje lesz megtekinthető.

Filmet és előadást is bemutat a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes
2023. január 10., kedd

Frissítik Csíkszereda általános városrendezési tervét, várják a lakók észrevételeit

Készülnek Csíkszereda általános városrendezési tervének (PUG) frissítésére, amelyhez január 30-ig várják a lakók javaslatait – ez az első lépés a témában zajló közvita során. A város nemsokára kiírja a közbeszerzést a dokumentáció naprakésszé tételére.

Frissítik Csíkszereda általános városrendezési tervét, várják a lakók észrevételeit
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!