Megragadni a változót

Megragadni a változót

Fotó: Veres Nándor

Korniss Péter, az első Kossuth-díjas fotóművész fotóiból nyílt kiállítás Csíkszeredában az Új Kriterion Galériában. A tárlat (mely szeptember 20-ig tekinthető meg) megnyitóján jelen volt az alkotó is, aki néhány napig Csíkszeredában tartózkodott. A Hargita Megyei Kulturális Központtól sétálunk a Petőfi utca felé. Nem először jár Csíkban, az első „szabad” csíksomlyói búcsún is fényképezett. Augusztus 4-én ünnepelte 77. születésnapját, a Csíki Játékszín előtt elhaladva, nevetve megjegyzi: „Beléptem a két kaszás évébe”.

Péter Beáta

2014. augusztus 07., 18:152014. augusztus 07., 18:15

2014. augusztus 07., 18:162014. augusztus 07., 18:16

– Úgy tartják, hogy a színház az „itt és most” művészete. Mi a helyzet ebben a kontextusban a fotóművészettel?

– A fotográfia akkor az „itt és majd”. A fotográfia esetében mindig egy kicsit a múltban vagyunk, mert miután megnyomtuk a gombot, az már múlt idő. És aminek ez igazán készül, az a jövő. Mert van a fotográfiának egy csodálatos lehetősége, és ez a megörökítés. Lehet bármilyen technika, filmre készült vagy modern, digitális, a lényege mindig abban lesz, hogy én lefényképezem az édesanyámat, a gyerekemet, Csíkszeredában ezt a jó hangulatú vásárt, a szerelmemet, és előveszem tíz év múlva, és ott lesz nekem. Megörökítettem. Nem a pillanatról van itt szó, hanem valamiről, ami változik, ami más lesz, ami el fog tűnni, aminek a megragadására a fotográfia képes. Én úgy érzem, hogy ez egy nagy lehetőség, és tulajdonképpen az egész munkámat erre építettem.

– Robert Capa mondását – ha nem elég jó a képed, nem voltál elég közel a témához –  a maga számára így módosította: Ha nem elég jó a képed, akkor nem vagy elég közel az emberekhez. Hogyan került közel a népi közösségekhez, életmódhoz, népi kultúrához, melyet aztán majd’ ötven éven keresztül fotózott?

– 1967 őszén kerültem először Székre, Mezőségre. Igaz, hogy onnan mindössze 64 kilométerre születtem, Kolozsváron, ott jártam az iskoláimat is. De ezt a hagyományos paraszti világot nem ismertem, városi gyerek voltam. Széken az első élményem az volt, hogy beestünk a táncházba, és fantasztikus látvány fogadott, ami szinte visszaröpített engem másfél évszázadot a múltba. Aznap éjjel az volt a legtermészetesebb gondolatom, hogy le kell fényképezni. Egyrészt, mert az embereknek fogalmuk nincs arról, hogy ez létezik, meg kell mutatni. A fotográfiának ez is egy csodálatos lehetősége, hogy meg tudja mutatni. A másik az, hogy meg kell örökíteni, mert ez is el fog tűnni. Volt sok minden ebből a hagyományos paraszti kultúrából Nyugat-Európában is, meg a mai Magyarország területén is, és szép lassan tűntek el és eltűnőben voltak még a hagyományok is. Le kell fényképezni, meg kell örökíteni. Tulajdonképpen azóta él bennem, hogy csodákra képes a fotográfia.

– Egy letűnt, illetve változó kor krónikásaként szokták emlegetni.

– Szerencsés ember az, akinek megadatik, hogy egy ilyen hosszú időt végig tud követni. Megadatott nekem, hogy egyrészt még érintetlen állapotában fényképezhettem Széken és még több helyen ezt a hagyományos paraszti világot. És megadatik az, hogy ennek a világnak a változását is megélhessem és megörökíthessem. Tényleg a szemünk láttára változott. Erdélyben járván, nem volt még egy olyan kelet-európai ország, amely ilyen elzártságban élt, egy ilyen stupid diktatúrának a szorításában. Persze ennek volt egy olyan oldala is, hogy ezekben a falvakban sokkal izoláltabban éltek. Sokkal jobban élték a maguk világát az ott élő emberek, éppen ennek az elmaradottságnak a következtében, aminek azért volt egy számunkra jó oldala: nagyon sok minden érintetlenül maradt meg a kultúrájukból, a viselkedésükben, a szokásaikban, a hagyományaikban, a táncaikban, a zenéikben, és ezt csodálatosan meg lehetett mutatni.

A zenészek fölgyűjtötték a zenéket, született a táncházmozgalom, születtek a táncok. Ma már olyan természetes, hogy stílusban táncolnak a fiatalok mezőségit, kalotaszegit vagy moldvait. Ez ennek köszönhető. Na most ez a változás, ami ’89-ben történt, egyrészt megnyitotta a határokat, az emberek el tudtak utazni külföldre, elmentek vendégmunkásnak, másrészt ide új világok érkeztek a televízión, a turistákon keresztül.

– És nagyon hirtelen érkezett mindez, fel sem voltak készülve az emberek ekkora változásra.

– Hirtelen szakadt le a fal. Nem is lehetett felkészülni erre. Ez nem egy hosszú, természetes fejlődés, változás. ’90 után megjelentek a látható jelei a változásoknak, mert én ugye abból élek, ami látható. És ezek a jelek mindenütt nemcsak arra mutattak, hogy nagy-nagy változás van az életükben, és beköltözött a házukba az a bizonyos idegen világ, hanem megjelent egy új fogalom, a globalizáció. Ez tetten érhető lett a fényképezőgép számára is. Ezt is szerencsémnek tudhatom be, hogy mint fotográfusnak, megörökíthetővé vált. És ez egy nyilvánvalóan kulcsszó, hiszen most már egy sokkal nagyobb jelenségről van szó, mint a változás, fejlődés: a világ kezd egy kis faluvá válni. Elkoptatott szó a globalizáció, tudom. De amikor egy háromszáz lelkes faluban ott vannak a családi képek a kredencen, ott állnak az esküvői, elsőáldozói, katonaképek, temetői képek, asszonyok feketében a kis képeken a kredencen, a kredenc mögött pedig egy életnagyságú plakáton ott áll Michael Jackson... Szóval ezek az üzenetei annak, hogy igen, ez egy globalizált világ, amiben élünk. Ez a Máramarosban volt. Vagy amikor Magyarvalkón Simon Pali bácsinak a házában, ahol még petróleumlámpa világított ’96-ban, a falon ott világított mellette két amerikai hajsampon-reklám...

– Vagy a szentkép az utolsó vacsora-jelenettel és az aranyozott óriás-karóra...

– Van is ilyen képem. A széki prímás falán, ahol az ajtófélfa mellett az egyik oldalt ott van a prímásnak a hegedűje, a másik oldalon ott áll ez a hatalmas, gigantikus karóra, ami páratlan karriert futott be Kelet-Európában.


– Nagyon sok táncot fotózott, amely egy külön ágazata a fotóművészetnek.

– Ez a hivatásos munkámhoz tartozott mindig. Egy hivatásos fotográfusnak kialakul, hogy mely területen érvényesül, hol kap igazán munkát, mi az, ami neki jól áll. Nekem a tánc volt az, és nagyon szerettem. Sportfotósként kezdtem, amiben nagyon rossz voltam, de az adott egy rutint. És a táncban nagyon fontos a gyors döntés, a gyors helyzetfelismerés, a gyors komponálási képesség, jó reflex, hogy az ember a jó pillanatban nyomja meg a gombot. Ezek aztán speciálissá teszik a táncot is. Ráadásul, ha az ember sokat jár, sokat fényképez és sok táncot lát, kialakul egy tudása, és tudja, hogy mi az, ami képben jó, szép lesz, hogy néz ki, hogy fog mutatni, és a ritmusérzék is kifejlődik, hogy mikor kell megnyomni a gombot. Ez a szakmai része.

– Manapság mindenki fotóz, nagyon sok önjelölt fotós van. A fotóművészet hogy tud ettől elkülönülni, mit tanácsol azoknak a fiatal fotósoknak, akik tényleg ezzel szeretnének foglalkozni?

– Nagyon jó a kérdés, és nagyon fontos dolog. Valamikor a fotográfusi munka nagy szakmai felkészültséget igényelt. Ma semmilyen felkészültség nem kell ahhoz, hogy valaki a mobiltelefonját megnyomja, exponáljon és csináljon egy jó képet. Technikailag mindent tudnak ezek a kompakt gépek, fénymérést, időmérést, autófókuszt, mindent. Bár eddig is az volt, most lett még sokkal fontosabb, hogy mi van a fotográfus fejében. Mit akar mondani, akar-e egyáltalán mondani valamit, van-e mondanivalója? Meg tudja-e fogalmazni azt a mondanivalót, ami neki fontos? Ki tudja-e alakítani hozzá a stílusát, azt a nyelvet, amin ő elmondja, és amin csak ő mondja el a saját gondolatait? Ez a kulcs a jövőre.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2017. március 10., péntek

Újra a Spectrum Színház vendége lesz Hobo

Múlt év szeptemberében Földes László Hobo megígérte a hálás marosvásárhelyi közönségnek, hogy minden előadását elhozza nekik. Így nem csoda, hogy pár hónap után ismét a Spectrum Színház vendége a Kossuth-díjas előadóművész.

Újra a Spectrum Színház vendége lesz Hobo
Újra a Spectrum Színház vendége lesz Hobo
2017. március 10., péntek

Újra a Spectrum Színház vendége lesz Hobo

2017. március 10., péntek

Portugál: több szálon futó történet a Csíki Játékszínnél

Egressy Zoltán Portugál című darabját tűzte műsorára március végére az évad harmadik nagyszínpadi bemutatójaként a Csíki Játékszín. Az előadást Victor Ioan Frunză rendezi, akivel a Portugálban megmutatott világról beszélgettünk.

Portugál: több szálon futó történet a Csíki Játékszínnél
2017. március 09., csütörtök

Migránsok az udvarhelyi színpadon

A migráció jelenségét feldolgozó új előadását mutatja be szombaton a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház. A teátrum a produkcióval egy kulturális unikumot teremtene.

Migránsok az udvarhelyi színpadon
Migránsok az udvarhelyi színpadon
2017. március 09., csütörtök

Migránsok az udvarhelyi színpadon

2017. március 08., szerda

Az újrakezdés darabja a Nemzeti Színháztól

Székelyföldi turnéra érkezik a budapesti Nemzeti Színház a Vidnyánszky Attila rendezte Tamási Áron Vitéz lélek című előadással. A négyállomásos turné utolsó állomása Csíkszereda, itt március 23-án 19 órától lehet megtekinteni az előadást Csíkszeredában.

Az újrakezdés darabja a Nemzeti Színháztól
2017. március 07., kedd

Litvániában alkothat a szárhegyi grafikusművész

Kettős lehetőségre nyílik alkalom egy projekt kapcsán Ferencz Zoltán (Bütyök) számára. A szárhegyi Művészeti és Kulturális Központ művészeti vezetője partnerkapcsolatokat épít, és Litvániában alkot európai képzőművésztársaival április 2–30. között.

Litvániában alkothat a szárhegyi grafikusművész
2017. március 07., kedd

Ünnepel a színház: olyan fotókat várnak, amik el sem készülhettek volna

Az köztudott, hogy a színházi előadást fotózni nem szabad, de a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház most mégis várja azokat a felvételeket, amelyeket a nézők az előadás alatt készítettek.

Ünnepel a színház: olyan fotókat várnak, amik el sem készülhettek volna
2017. március 05., vasárnap

Életműdíjat kapott Albert Ernő

A kolozsvári Kriza János Néprajzi Társaság életműdíjjal tüntette ki Albert Ernő sepsiszentgyörgyi néprajzkutatót, a társaság tagját.

Életműdíjat kapott Albert Ernő
Életműdíjat kapott Albert Ernő
2017. március 05., vasárnap

Életműdíjat kapott Albert Ernő

2017. március 04., szombat

Hímzés a legmagasabb szinten

Nincs már messze az a pillanat, amikor a Gránátalma Egyesület munkájának eredményét, az úrihímzést hungarikummá nyilvánítják.

Hímzés a legmagasabb szinten
Hímzés a legmagasabb szinten
2017. március 04., szombat

Hímzés a legmagasabb szinten

2017. március 04., szombat

Ízelítő Orosz Annabella grafikus alkotásaiból

Zsúfolásig telt érdeklődővel pénteken este a gyergyószentmiklósi városi könyvtár emeleti nagyterme, ahol Orosz Annabella grafikus illusztrációkiállítását nyitották meg, illetve három, általa illusztrált könyvet is bemutattak.

Ízelítő Orosz Annabella grafikus alkotásaiból
2017. március 02., csütörtök

Fotók nők fókuszából

A Prisma fotóklub női tagjainak alkotásaiból nyílt kiállítás csütörtök délután a Nagy István Művészeti Iskola aulájában Nők fókuszában címmel.

Fotók nők fókuszából
Fotók nők fókuszából
2017. március 02., csütörtök

Fotók nők fókuszából

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!