Mikó-vár és kegytemplom – már nem elég a turistának

Mikó-vár és kegytemplom – már nem elég a turistának

Fotó: Veres Nándor

Csíkszereda turisztikai potenciálja kihasználatlan, kevés turista tölt egy-két napnál többet a városban, hiszen ma már nem elég szálláshelyet és étkezést biztosítani, hanem programokat, rendezvényeket, élményt is kell nyújtani számukra.

Barabás Hajnal

2016. július 25., 10:102016. július 25., 10:10

Csíkszereda városfejlesztési stratégiája kapcsán szakembereket szólaltattunk meg a megyeszékhely gazdaságának, népességének alakulását illetően, beszéltünk a levegő szennyezettségéről, és górcső alá vettük a város épített környezetét. Ezúttal Csíkszereda turisztikai lehetőségeit bontjuk ki, e témáról Tódor Etelkát, a Hunguest Hotel Fenyő ügyvezető igazgatóját, valamint Mátéffy Győző turisztikában jártas szakembert faggattuk.

Az integrált városfejlesztési stratégiát a helyi Planificatio Kft. készítette a csíkszeredai önkormányzat megbízásából. Jelenleg a véglegesítésén dolgoznak, még nem fogadta el az önkormányzati képviselő-testület. A dokumentumban az országos statisztikai hivatal adatait dolgozták fel, amelyek alapján azt a következtetést vonták le, hogy az utóbbi tíz évben a helyi turisztikai vállalkozások nem mutattak lényeges fejlődést, 2014-ben mindössze 1,34 százalékát valósították meg a városban realizált üzleti forgalomnak.

Csíkszeredában tavaly 30 szálláshelyet regisztráltak, amelyek közül a legtöbb panzió. „2005 óta jelentősen nem változott a szálláshelyek struktúrája és száma sem, nem érzékelhető dinamikus befektetés a szektorban, ami a kereslet növekedésének elmaradását valószínűsíti, ezt olvashatjuk ki a turistaérkezések statisztikájából” – írják a stratégiában. Viszont az elmúlt tíz évben 4 százalékkal bővült a teljes kapacitás. Tavaly 1098 férőhely állt a turisták rendelkezésére, amelyeknek nagy többségét a hotelek biztosítják, azaz 550 helyet.

Noha viszonylag nőtt a szálláskapacitás, a vendégéjszakák száma nem sokat változott az utóbbi évtizedben. „Az érkezések és vendégéjszakák számából kitűnik, hogy az átlagos tartózkodási idő mindössze két és fél nap” – olvasható a stratégiában. Az adatokból kiindulva úgy vélték, hogy jelenleg Csíkszereda turisztikai potenciálja kihasználatlan. A legtöbben a csíksomlyói búcsú alkalmával látogatnak a városba, és sokan érkeznek még a csíkszeredai városnapokra is, augusztus elején. „A vendégek többsége Magyarországról érkezik, és jelentős a rokonlátogatások aránya is, amely nem jelenik meg a turisztikai szálláshelyek adataira építő statisztikákban, de figyelembe kell venni, mert bizonyos fokú keresletet támaszt a csíkszeredai szolgáltatások iránt. Jelenleg egyébként hiányzik a térség és város jól meghatározott arculata, stratégiája, és az azt következetesen menedzselő turisztikai szervezet” – vonták le a következtetéseket a dokumentumban.

Mátéffy Győző turisztikai szakember a Csíkszeredában található szálláshelyek kapcsán elmondta, az 1990-es évek végén nagyon silány állapotban voltak, majd sokáig nem fektettek beléjük. Ehhez képest mára jó lett a minőségük, infrastruktúrájuk, bútorzatuk, felszereltségük. „Elértük azt a szintet, ami egy európai országban meg kell legyen” – mondta Mátéffy, hozzátéve, hogy a kapcsolódó szolgáltatások minősége is sokat javult, azonban ezen a téren még vannak hiányosságok. Ennek oka egyrészt, hogy nem megfelelő a képzés, például a pincér-, szakácsképzés; másrészt pedig az, hogy a tapasztalt munkaerő külföldre megy dolgozni.

Bár az utóbbi 20 évben több szálláshely is megszűnt a városban, mint például az új Hargita szálloda, (a mai Sapientia egyetem épülete), a régi Hargita szálló, amit városi szállónak hívtak (a csendőrség épülete), az ifjúsági szálló, azaz a Gyopár szálló. Helyettük számos új panzió nyílt, emellett a közeli falvak szálláshelyei is bővültek. Szálláshely tehát van, de továbbra is alacsony a vendégéjszakák száma, mert – ahogyan Mátéffy fogalmazott –, ma már nem az alvásról szól a turizmus, hiába van jó kiadó szoba, a vendég az eseményekre, programokra jön.

Mátéffy szerint sokat jelentene, ha év végére össze tudnának állítani egy eseménynaptárat, hogy mi fog történni a következő évben a városban és környékén, mi történik Székelyföldön, hogy tudják bemutatni a turisztikai kiállításokon. Csíkszeredát például a magyarországiak ismerik, hiszen jártak már a csíksomlyói búcsúra, vagy hallottak róla. „Nem azt kell nekik elmondani, hogy hogyan találnak ide, hanem azt, hogy milyen események zajlanak itt” – magyarázta. Hozzátette, kisvárosról lévén szó, csak a régióval együtt lehet eladni, ezért érdemes lenne összehangolni az eseményeket, hogy ne fedjék egymást. Ugyanakkor kiemelte, hogy a turizmus nemcsak a külföldi turisták idevonzását jelenti, hanem fontos, hogy a helyiek is bekapcsolódjanak a rendezvényekbe, létezzen egy belső mozgás is. Ha a helyiek nem vesznek részt, akkor a külföldi turistákat sem vonzza az adott rendezvény, esemény.

A szakember szerint téves, hogy a sportesemény csak sport, holott az turisztikai jelentőséggel is bír. Példának hozta fel Székelyföld kerékpáros körversenyét, hiszen erre az eseményre sokan a vidékünkre látogatnak, őket ki kell szolgálni, biztosítani kell azt, hogy követhető legyen a verseny, legyen nézőközönsége, például a stadionba érkezzenek meg, a részvevőket el kell látni étellel, itallal. Más példákat is felhozott, amelyek turistacsalogatók lehetnének, csakhogy kihasználatlanok, ilyenek a borvizeink, nincsenek vizes parkjaink, színvonalas strandjaink, továbbá hiányolta azt is, hogy nincsenek információs táblák a városban, sem könnyen elérhető információs iroda, sem utcai jelzőtáblák, amelyekből a turista is látja, merre van a csíksomlyói kegytemplom, a Mikó-vár és más turisztikai látványosságok. Szintén része a turizmusnak, de hiányzó az éjszakai élete a városnak. Visszatérve a Mikó-várra, pozitívnak találta azt, hogy sok esemény helyet kap benne, érdekességként viszont lehetne a turisztikai szezonban lovas-díszőrséget eléje kihelyezni, illetve középkori ruhában a városban az eseményeket több nyelven meghirdetni. Végül úgy gondolta, az is sokat javíthatna a régió turisztikájában, ha az önkormányzatok összeállítanának egy adatbázist az elérhető szálláshelyekről, látnivalókról, programokról, és központi szállásfoglaló rendszert vezetnének be.

A statisztikai adatok nem nyújtanak hiteles képet a város turizmusáról, holott jó lenne tudni, és ezen adatok fényében tervezni, fejleszteni, hogy kik érkeznek a városba, honnan, hányan jönnek és miért – vélte a Mátéffy Győző. Szintén hasonlóan gondolja ezt Tódor Etelka, a Hunguest Hotel Fenyő ügyvezető igazgatója is, aki szerint a statisztikai hivatal adatai nagyon messze állnak a valóságtól, mert sok szálláshelyen nem jelentik le az összes vendéget, ráadásul vannak feketén működő egységek is. „Nem olyan rossz a helyzet, mint amilyen képet az adatok festenek, kivéve a vendégéjszakák számát, mert az valóban alacsony, kevés éjszakát töltenek Csíkszeredában a vendégek” – mondta a szálloda vezetője.

Ugyanakkor hozzátette, a város az átutazó turizmus helyszíne, és nem vagyunk jó helyzetben, ha országos viszonylatban nézzük a várost: van egy várunk, egy csíksomlyói kegytemplomunk, egy-két órás városnézéssel le van tudva a látnivalók listája. 2008 óta lehetett tapasztalni, hogy jelentősen megváltoztak a vendégek elvárásai. „Nem elég, hogy szállodai szobák és éttermek vannak, nem elég altatni és étkeztetni a vendéget. A vendégeknek ma már élmény kell, valamiféle kiegészítő szolgáltatást kell számukra biztosítani” – foglalta össze Tódor Etelka.

Csíkszeredáról a hazai vendégnek a sör, a jégkorong és a hideg jut eszébe, az idősebb magyaroszágiaknak Erdély, a nemzetiség – említette meg érdekességként, hozzátéve, hogy bármi is legyen a turista motivációja, amely idevonzotta, programokat, élményt kell számára biztosítani, de úgy, hogy már nem elégséges kirándulást szervezni a Gyilkos-tóhoz, a Szent Anna-tóhoz vagy a Gyimesekbe. „A ma divatos wellness és fürdőhelyek azok, amelyek nagyon vonzzák a turistákat, a kényelem, a kényeztetés, amelyet tíz vendégből tíz szeret” – jegyezte meg. Éppen ezért Csíkban „nagy ütő erők” lehetnének azok a borvízforrások, amelyeket gyógyvízzé kellett volna minősíteni, köréjük infrastruktúrát építeni.

Tódor Etelka szerint az itteniek még mindig a magyarországiakat gondolják turistának, pedig a belföldi piacot kellene kiaknázni, hiszen egy ország turizmusát a belföldi piaca kell eltartsa, nem a külföldi. Csíkszereda turizmusán lendíthetne még a sport- és kulturális eseményeinek jobb népszerűsítése, hiszen hiába a jól megszervezett és minőségi fesztiválok, ha nem hallottak róluk. Ugyanakkor megemlítette a félbehagyott gyorskorcsolyapályát is, amelyen nemzetközi versenyeket is lehetne szervezni, ha befejeznék, amellyel szintén rendezvényeket vonzanának a városba. Az üzletembereknek konferenciákra kell lehetőséget biztosítani, a csapatépítésre 10–20 kilométeres körzetben kell programokat szervezni, lovas szekerezés, szánozás, bowlingozás, korcsolyázás, és még más tevékenységekkel bővíteni kellene ezt a kínálatot.

Azzal Tódor Etelka is egyetértett, hogy Székelyföldben, régióban kell gondolkodni, helytelen az, hogy minden vállalkozó saját maga próbál boldogulni. Az összefogásra ugyan vannak próbálkozások, konferenciákat is tartottak többször a témában, és nemrégen meg is alakult a turisztikai klaszter, de még van, mit tenni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 04., szombat

Moldva csodálatos világának gyűjtője

Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.

Moldva csodálatos világának gyűjtője
Moldva csodálatos világának gyűjtője
2023. március 04., szombat

Moldva csodálatos világának gyűjtője

2023. február 26., vasárnap

Egy elfeledett hős: Gál Sándor

Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.

Egy elfeledett hős: Gál Sándor
Egy elfeledett hős: Gál Sándor
2023. február 26., vasárnap

Egy elfeledett hős: Gál Sándor

2023. február 20., hétfő

Rég nem „egy dátumról” van szó

A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.

Rég nem „egy dátumról” van szó
Rég nem „egy dátumról” van szó
2023. február 20., hétfő

Rég nem „egy dátumról” van szó

2023. február 04., szombat

Tovább fagyoskodhatnak az utasok a kiüresített ideiglenes buszállomás helyén

Két hete, hogy kénytelenek voltak felfüggeszteni a csíkszeredai ideiglenes távolsági buszállomás működését egy bírósági ítélet nyomán, akkor elszállították az információs irodaként, és váróteremként működő konténereket.

Tovább fagyoskodhatnak az utasok a kiüresített ideiglenes buszállomás helyén
2023. január 26., csütörtök

Szakmai előadások az öreg és kihalt fákban rejlő lehetőségekről

Az öreg, kihalt fákban is megannyi lehetőség rejlik még – erre hívja fel a figyelmet a Projekt Bag Egyesület és a Sapientia EMTE csíkszeredai karának eseménye, amelyet hétfőn tartanak Csíkszeredában.

Szakmai előadások az öreg és kihalt fákban rejlő lehetőségekről
2023. január 17., kedd

Teherautó csúszott le az útról Gyimesközéploknál

Megcsúszott és lesodródott az úttestről egy Kománfalva és Csíkszereda útvonalon közlekedő pótkocsis teherautó kedden Gyimesközéplokon, a 12A jelzésű országúton – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.

Teherautó csúszott le az útról Gyimesközéploknál
2023. január 13., péntek

A buszsofőrök voltak a rendőrök célkeresztjében

Átfogó közúti ellenőrzést végeztek Hargita megyében a rendőrök pénteken, ezúttal a tömegközlekedési járművek voltak az akció célkeresztjében. Kimagasló kihágást nem tapasztaltak.

A buszsofőrök voltak a rendőrök célkeresztjében
2023. január 11., szerda

Nem rossz: adókból 22,6 millió folyt be tavaly a csíkszeredai városkasszába

A csíkszeredai városkasszába tavaly összesen 22,6 millió lej folyt be a helyi adókból és illetékekből. A több mint 54 ezer befizetés java része, hozzávetőleg 37 ezer ügylet készpénzben történt.

Nem rossz: adókból 22,6 millió folyt be tavaly a csíkszeredai városkasszába
2023. január 11., szerda

Filmet és előadást is bemutat a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes

Egy turnéfilmmel és egy előadással készül a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes január folyamán: először az együttes dubaji világkiállításon készített Sivatagi álom című filmje lesz megtekinthető.

Filmet és előadást is bemutat a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes
2023. január 10., kedd

Frissítik Csíkszereda általános városrendezési tervét, várják a lakók észrevételeit

Készülnek Csíkszereda általános városrendezési tervének (PUG) frissítésére, amelyhez január 30-ig várják a lakók javaslatait – ez az első lépés a témában zajló közvita során. A város nemsokára kiírja a közbeszerzést a dokumentáció naprakésszé tételére.

Frissítik Csíkszereda általános városrendezési tervét, várják a lakók észrevételeit
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!