Nagycsalád, ahol fontos az ünnep

Nagycsalád, ahol fontos az ünnep

Estére megelevenedik a ház a csíkszeredai Dánéléknál: ekkor ér haza a család apraja-nagyja. A családapa, Dánél Sándor egy általa készített, új káposztafőző-edénnyel toppan be, ebben fog elkészülni a húsvéti töltött káposzta. A lányok már készülnek a locsolóknak szánt tojások megfestésére, a fiúk kiválasztották a locsolóverseket. A kilenc tagú családnak mégis a legfontosabb lelkiekben felkészülni a feltámadás ünnepére.

Péter Beáta

2016. március 26., 18:362016. március 26., 18:36

Nem csak fizikailag, de lelkiekben is fontos a megtisztulás a böjti időszakban – véli a Dánél házaspár. Gyermekeiket is ebben a szellemben igyekeznek nevelni. „Próbálunk hangsúlyt fektetni valóban a lelkiekre. Intenzívebben virágvasárnaptól, de azelőtt is. Keresztúti ájtatosságokra megyünk, rózsafüzért is mondunk. Régebb még a tévékészüléket is letakartuk, és egész nagyböjtben nem kapcsoltuk be. Próbálunk egy kicsit mások felé is fordulni ilyenkor, nyitottabbak, segítőkészebbek lenni. Néhány percre meg kell állni ebben az időszakban az embertársaink mellett, nem lehet annyira sietős a dolgunk, hogy ezt ne tegyük meg” – mutatott rá a beszélgetésünk elején Magdolna, a családanya.

Elmélkednek a szenvedéstörténetről

Mint mondták, náluk nem a nagytakarítás és a bevásárlás a legfontosabb húsvét előtt, hanem, hogy közösen hangolódjanak rá az ünnepre, hiszen szükség van arra, hogy ilyenkor elcsendesedjenek, magukba nézzenek. „Itthon a családban megpróbálunk kicsit többet elmélkedni a szenvedéstörténetről. Ha lehet, ilyen jellegű filmeket is megnézünk közösen. Lemondunk bizonyos dolgokról, mint például a tévézés, vagy kevesebbet használjuk a telefont. Nagyhéten a gyerekeinkkel együtt elmegyünk az egyházi szertartásokra, hiszen úgy érezzük, hogy noha a családban mi is egy kis közösség vagyunk, de egy nagyobb krisztusi közösséghez is tartozunk, ahol közösen kell felkészüljünk a húsvétra. Mert akkor érezzük, hogy nem csak magunkban vagyunk. Természetesen párhuzamosan gondolatban mindig ott van, hogy milyen jó lenne elhuzigálni az összes bútort, kipucolni mindent, de nem mindig érünk rá erre. Nem azt jelenti, hogy mi nem takarítunk, de nem ez az elsődleges. Sajnos a tanügyi rendszer nem teszi lehetővé, hogy a család a gyerekekkel együtt tudjon lenni a húsvétot megelőző időszakban. A szertartásokra is nyugodtabban tudnánk közösen menni, ha nem kellene aggódjanak  a gyerekeink a másnapi tanulás miatt. Valahogy nem figyel oda a társadalom erre” – fűzte hozzá a családapa, Sándor.

Lemondással a nagyböjtben

A hét gyermek közül négyen vannak itthon, a nagyok már úgymond kirepültek. Kunigunda 12 éves, Kristóf 14, Dorottya 16, Bence 18. Krisztina lányuk és Csaba fiuk egyetemista, legnagyobb gyermekük, Erika már dolgozik. Akárcsak a szülők, húsvétot megelőzően a gyermekek is igyekeznek rákészülni az ünnepre, a böjti időszakban lemondanak bizonyos dolgokról: van, aki nem eszik édességet vagy húst, illetve még szigorúbb böjtöt vállal. „Van, amelyikükben van ellenállás is ezek iránt a dolgok iránt. Sokszor a környezet tántorítja el őket. Mert látják, hogy mások másképp élnek, és lehet, hogy jobban – látszólag legalábbis. Az, hogy mennyire boldogabbak ezek az emberek, azt nem látják, mert a boldogságot lehet álcázni. Viszont tényleg az a legfontosabb, hogy az ember testileg-lelkileg összhangban legyen önmagával és Istennel” – véli Magdolna.

Összegyűl a család

Nagy ünnepekkor – karácsonykor, húsvétkor – össze szokott gyűlni a család. Egyre többen ülik körbe az asztalt, mert most már barátok, barátnők is betoppannak. Általában az édesanya a jól bevált, hagyományos ételeket készíti el ilyenkor. Mindig van báránysült, sonka, töltött káposzta, diós-mákos tekercs. A legjobban mégis a „szenteltetett” ételt szeretik. Szívesen elmegy az egész család megszenteltetni az ételt, mint mondták, a csíkszeredai ételszentelésnek egyedülálló varázsa van. „Gyermekkorunkban is jártunk szenteltetni. Ennek is megvan a ceremóniája: este becsomagoljuk az ételt – sonkát, sajtot, főtt tojást, kenyeret, kalácsot, még sót is teszünk a kosárba. A világ is felfigyelt arra, hogy Csíkszeredában milyen nagy tömeg gyűl össze ilyenkor. A gyermekeink is igyekeznek, hogy ott legyenek. Hazaérve asztali áldást mondunk, és szertartásosan étkezünk, ahogy nagyszüleinktől, szüleinktől is láttuk-tanultuk.  A szentelt ételnek más az íze” –  osztotta meg velünk Sándor.

Húsvét másodnapja

Dánéléknál a lányok izgatottan készülnek a locsolók fogadására. Különbnél különb tojásokat festenek, hímeznek, igyekeznek, hogy minél szebben legyen feldíszítve a tojásos kosár. Húsvét másodnapján aztán több tucat locsoló is megfordul náluk. „Már a nagyhéten – sokszor bosszankodom is, mert úgy tűnik, hogy fontosabb dolgokat kellene csinálni ilyenkor – tojást írnak. A hagyományos tojásírástól a tojásfestés különböző technikáit is kipróbálják. Hétfőn már délelőtt várjuk a locsolókat, pedig tudjuk, hogy általában csak délután jönnek. Egymást sokszor cikizik is, amikor olyan fiú jön, akire nem gondoltak, vagy akit nagyon vártak, vagy ha valaki éppen nem jött el. Ha érkezik egy locsoló, sorfalat állunk a lányokkal, és végiglocsol mindnyájunkat. Egész késő estig jönnek” – mesélte a családanya.

És noha fogy az előkészített piros tojás, vannak „beszerzők” is, mert a fiúk ezen a napon locsolni indulnak. Ők is nagy izgalommal készülnek, évről évre újabb és újabb locsolóverseket tanulnak. A rokonokhoz, ismerősökhöz együtt mennek, az osztálytársakhoz már külön. Odahaza nevetve mesélik élményeiket, amikor tojásokkal feltarisznyálva hazatérnek. „Büszke vagyok arra, hogy a gyermekeim mindig a régi verseket tanulták meg, nem a mai, moderneket. Olyanokat, amelyek kimondottan a húsvéttal függnek össze, és adott esetben nemzeti érzés is van bennük. Akár hét-nyolc szakaszos verseket is elmondanak. A tavaly még egyes helyekre együtt mentünk locsolni, úgyhogy én is össze kellett szedjem magam” – jegyzi meg Sándor nevetve. Úgy látják, ezzel a hagyománnyal a rokoni, baráti kapcsolatokat is ápolni lehet, van, akivel ilyenkor találkoznak egész évben.

El kell csendesedni

Visszatérve a lelkiekben való felkészülésre, Magdolna elmondta, ahhoz, hogy az ember jól tudjon ünnepelni, előtte mindig el kell csendesedjen. És ebben nagy szerepe van az önfegyelemnek. Ne valamilyen külső nyomásra szálljon magába, hanem legyen erre igénye. Ehhez gyakorolni kell a lemondást. „Sok mindenről le kell mondani ahhoz, hogy oda tudj figyelni arra, ami igazán fontos, adott esetben az ünnepre.” Férje hozzátette, a szülőknek nagy felelősségük van abban, hogy a gyermekek is érezzék, hogy miben különbözik egy szilveszteri vagy egy egyházi, húsvéti ünnep. „A lelkünkben is átmegy egy átváltozás, megtisztulunk, az ünnephez is nagyobb békével, szeretettel közeledünk. Régen szokás volt a mi családjainkban, hogy ilyenkor nem mentünk mást látogatni. Ez az ünnep a családé. Fontos számunkra, hogy együtt legyünk, együtt menjünk el a templomba, és itthon is együtt legyünk. Nem csak abból áll az ünnep, hogy ott részt vettünk a szertartáson, hanem idehaza, az asztal mellett folytatódik. Megteremtve a megfelelő lehetőséget, hogy mind a kilencen leüljünk egy asztalhoz, hogy a szemébe tudjunk egymásnak nézni, meghallgassuk egymást és jókedvünk legyen” – összegzett a családfő.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 04., szombat

Moldva csodálatos világának gyűjtője

Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.

Moldva csodálatos világának gyűjtője
Moldva csodálatos világának gyűjtője
2023. március 04., szombat

Moldva csodálatos világának gyűjtője

2023. február 26., vasárnap

Egy elfeledett hős: Gál Sándor

Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.

Egy elfeledett hős: Gál Sándor
Egy elfeledett hős: Gál Sándor
2023. február 26., vasárnap

Egy elfeledett hős: Gál Sándor

2023. február 20., hétfő

Rég nem „egy dátumról” van szó

A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.

Rég nem „egy dátumról” van szó
Rég nem „egy dátumról” van szó
2023. február 20., hétfő

Rég nem „egy dátumról” van szó

2023. február 04., szombat

Tovább fagyoskodhatnak az utasok a kiüresített ideiglenes buszállomás helyén

Két hete, hogy kénytelenek voltak felfüggeszteni a csíkszeredai ideiglenes távolsági buszállomás működését egy bírósági ítélet nyomán, akkor elszállították az információs irodaként, és váróteremként működő konténereket.

Tovább fagyoskodhatnak az utasok a kiüresített ideiglenes buszállomás helyén
2023. január 26., csütörtök

Szakmai előadások az öreg és kihalt fákban rejlő lehetőségekről

Az öreg, kihalt fákban is megannyi lehetőség rejlik még – erre hívja fel a figyelmet a Projekt Bag Egyesület és a Sapientia EMTE csíkszeredai karának eseménye, amelyet hétfőn tartanak Csíkszeredában.

Szakmai előadások az öreg és kihalt fákban rejlő lehetőségekről
2023. január 17., kedd

Teherautó csúszott le az útról Gyimesközéploknál

Megcsúszott és lesodródott az úttestről egy Kománfalva és Csíkszereda útvonalon közlekedő pótkocsis teherautó kedden Gyimesközéplokon, a 12A jelzésű országúton – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.

Teherautó csúszott le az útról Gyimesközéploknál
2023. január 13., péntek

A buszsofőrök voltak a rendőrök célkeresztjében

Átfogó közúti ellenőrzést végeztek Hargita megyében a rendőrök pénteken, ezúttal a tömegközlekedési járművek voltak az akció célkeresztjében. Kimagasló kihágást nem tapasztaltak.

A buszsofőrök voltak a rendőrök célkeresztjében
2023. január 11., szerda

Nem rossz: adókból 22,6 millió folyt be tavaly a csíkszeredai városkasszába

A csíkszeredai városkasszába tavaly összesen 22,6 millió lej folyt be a helyi adókból és illetékekből. A több mint 54 ezer befizetés java része, hozzávetőleg 37 ezer ügylet készpénzben történt.

Nem rossz: adókból 22,6 millió folyt be tavaly a csíkszeredai városkasszába
2023. január 11., szerda

Filmet és előadást is bemutat a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes

Egy turnéfilmmel és egy előadással készül a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes január folyamán: először az együttes dubaji világkiállításon készített Sivatagi álom című filmje lesz megtekinthető.

Filmet és előadást is bemutat a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes
2023. január 10., kedd

Frissítik Csíkszereda általános városrendezési tervét, várják a lakók észrevételeit

Készülnek Csíkszereda általános városrendezési tervének (PUG) frissítésére, amelyhez január 30-ig várják a lakók javaslatait – ez az első lépés a témában zajló közvita során. A város nemsokára kiírja a közbeszerzést a dokumentáció naprakésszé tételére.

Frissítik Csíkszereda általános városrendezési tervét, várják a lakók észrevételeit
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!