Fotó: Veres Nándor
A régióátszervezés ellen és az autonómia mellett szervez megmozdulássorozatot az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP), valamint az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT). Az első tüntetést július 20-án 20 órától tartják. A szervezők szeretnének minél több szervezetet és intézményt bevonni az tiltakozó akcióba, partnerséget ajánlottak többek között az RMDSZ-nek is.
2013. július 03., 21:102013. július 03., 21:10
2013. július 03., 21:252013. július 03., 21:25
„Július 20-án 20 órától 20 percet kérünk mindenkinek az életéből, hogy egyszerre mozduljon meg Székelyföld területi autonómiájának érdekében, a partiumi sajátos jogállású, kétnyelvű régió érdekében, de főleg azért, hogy ne engedjük, hogy a fejünk felett területi, közigazgatási reform ürügyén szétszabdalják hagyományos közösségeinket, és az önkormányzati eszközöket kivegyék a kezünkből” – mondta Toró T. Tibor, a Néppárt elnöke Csíkszeredában.
Amint elhangzott, akciósorozatukhoz együttműködést kérnek a helyi közösségektől, a történelmi egyházaktól, valamint a különböző civil és politikai szervezetektől. Sándor Krisztina, az EMNT ügyvezető elnöke kifejtette, szabad kezet adnak a helyi településeknek abban, hogy miként szervezik meg a tiltakozó akciót.
„Az elkövetkező napokban felhívást intézünk azokhoz a szervezetekhez, amelyekkel már a múltban volt együttműködési tapasztalatunk: a Magyar Ifjúsági Tanácshoz, az Erdélyi Magyar Ifjakhoz, a Néppárt ifjúsági szervezetéhez, és ezeken kívül minden olyan civil szervezet, intézmény jelzésére számítunk, akik bármilyen településen vállalják, hogy este 8 órától legkevesebb 20 perces megmozdulást szerveznek” – hangsúlyozta az EMNT ügyvezető elnöke.
Az Erdélyi Magyar Néppárt az RMDSZ-t is partnerségre kérte fel. Toró kiemelte, levélben kérte fel együttműködésre Kelemen Hunort, az RMDSZ elnökét. Ebben a tiltakozó akcióban stratégiaipartnerük a Székely Nemzeti Tanács.
Csűrrel összeépült kis ház gyúlt ki csütörtökön Csíkszentkirályon.
Ingyenes ivartalanítási kampányt hirdetett Hargita Megye Tanácsa, amelyhez Csíkszereda is csatlakozott. Az akció keretében a város lakosai korlátozott számban vehetik igénybe a szolgáltatást kedvenceik számára.
Nem bika öklelte fel, ahogy a hatóságok feltételezik, hanem medve ölte meg a pásztort múlt csütörtökön Csíkszereda közelében – állítják a Csíksomlyó Közbirtokosság vezetői. Közben a medvét kilőtték, mert megölt egy fiatal tehenet.
Járatokat indít a Csíki Trans augusztus 30-án a csíksomlyói nyeregben sorra kerülő István, a király koncertre.
A csíksomlyói nyeregben már épül a színpad: munkagépek, fúrógépek és kalapácsok zajában készül a helyszín, ahol szombat este az István, a király rockopera koncertváltozata várja a közönséget fényekkel és látványos effektekkel.
Úzvölgye hőseire emlékezett a magyar közösség kedden, a szovjet betörés 81-ik évfordulóján.
Az utolsó szakaszánál tart a csíkmadarasi kultúrház építése, ahol jövő hónapban be is fejezi a munkát a kivitelező. A létesítményt mozgatható színpadrendszerrel szerelik fel, nemcsak belső kialakítása, de külső formája miatt is rendhagyónak számít.
Mínusz 0,3 Celsius-fokig esett vissza a hőmérséklet keddre virradóan Csíkszeredában, ami enyhébb a tegnapi mínusz 1,7-nél. Ez utóbbi ugyan megközelítette a korábbi augusztusi rekordot, de nem döntötte meg.
Csíkszeredában folyamatban van a térfigyelő kamerák telepítése a digitális hulladékgyűjtő szigetek közelében. A cél visszaszorítani a rongálást és az illetéktelen hulladékelhagyást – az ilyen esetek már büntetőeljárást vonnak maguk után.
Egy autó lesodródott az úttestről Csíkszereda Csíkcsicsó felőli kijáratánál, az 578-as európai úton egy balesetet követően, hétfő délután. A helyszínen torlódás alakult ki.
szóljon hozzá!