Szerdán vette kezdetét Csernátonban a Bod Péter Emlékév rendezvénysorozat. A háromszáz éve született református lelkész, irodalomtörténész emléke előtt három helyszínen, a Haszmann Pál Múzeum kertjében 1973-ban felállított mellszobránál, a felsőcsernátoni református templom kertjében, valamint a szintén felsőcsernátoni Bod Péter Népházban tisztelegtek a jelenlévők.
2012. február 23., 08:222012. február 23., 08:22
2012. február 23., 11:112012. február 23., 11:11
A Kovászna Megyei Tanács sajtóirodájának tájékoztatása szerint a diszkrét ünneplésen a múzeumkertben Dimény Haszmann Orsolya köszöntötte a jelenlévőket. Ezt követően a felsőcsernátoni református kórus gyerek tagjai két kánonnal örvendeztették meg a hallgatóságot, Rutka Sándor lelkipásztor irányítása mellett, illetve a Bod Péter Általános Iskola diákjai a Magyar Athenas és Szent Hiláriusból ismertettek részleteket. Az ünnepség első felének záróakkordjaként Henning László, Kovászna Megye Tanácsának alelnöke, valamint Imreh-Marton István, a Kovászna Megyei Művelődési Központ vezetője elhelyezték a kegyelet koszorúit Bod Péter mellszobránál, majd a jelenlévők megtekintették a múzeumban berendezett Bod Péter-emlékszobát.
Mózes II. könyve 13. és 15. részének sorait idézte a felsőcsernátoni református templom kertjében elhangzott áhítatában Szőcs László esperes, rámutatva, hogy amint Mózes megédesítette az oázis keserű vizét, Bod Péter tetteivel, életművével elviselhetőbbé tette a székely-magyar nép számára a keserű korszakot, mely az ő élete során a nemzetnek osztályrészül jutott. Az áhítatot követően a helyi általános iskola vezetői, valamint a Bod Péter Megyei Könyvtár képviselői Szonda Szabolcs igazgató vezetésével megkoszorúzták az egykori református lelkész mellszobrát.
„Mint sok enyedi deák, ő is kevés pénzzel kezdte el a tanulást, de kitartó volt és tanult, aminek később bőséges eredménye lett” – mutatott rá Bod Péter kiemelkedő életpályája kapcsán Henning László, Kovászna Megye Tanácsának alelnöke, a Bod Péter Emlékházban szervezett emlékműsor bevezetőjeként. Az elöljáró ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy az információra épülő társadalomban ma is úgy lehet érvényesülni, mint Bod Péter korában. Számos olyan dolog van, amit egy fiatalnak le kell küzdenie: a hazai oktatási rendszer hiányosságai, a teljes világot érintő információs áradat, az előrehaladásban pedig csak a felkészültség és a folyamatos naprakészség segít.
Bölöni Dávid, Csernáton község polgármestere beszédében Felsőcsernáton szellemi erődítményének nevezte Bod Péter örökségét, életművét. Az elöljáró Bod Péter naplóidézetét alapul véve, mely szerint „illendő dolog az, sőt szükséges, hogy aki az idegen országokat akarja meglátni, elsőben tudja a maga Hazáját”, rámutatott: nekünk is kötelességünk ismerni múltunkat, őrizni őseink emlékét, mert az a nemzet erős, amelynek van kire emlékeznie.
Az emlékünnepség a kórus és az iskolások műsorával folytatódott, majd D. Haszmann Orsolya rövid, Bod Péter emlékét idéző előadásával zárult.
Sepsiszentgyörgyi, szegedi és temerini diákokat és pedagógusokat kapcsol össze egy újonnan induló mobilitási projekt. A cél az, hogy a hetedikes és nyolcadikos gyerekek a lexikális tudás mellett az érzelmi intelligenciájukat fejlesszék.
Néhány napja nagyvad jelenléte miatt riasztották a lakókat Sepsiszentgyörgyön és környékén. A medvét az Állomás negyedi tó zónájában, az Olt túloldalán látták.
Házkutatásokat tartottak Galac megyében három, adócsalással és csalással gyanúsított személynél, akiket a Kovászna megyei rendőrség nyomozói állítottak elő.
Kevesebb újszülöttet hagytak a kórházban, de még mindig sok a kiskorú anya – derül ki a háromszéki szociális ellátási és gyermekvédelmi igazgatóság kimutatásából. Öt olyan lányt vettek nyilvántartásba, akik mindössze tizenhárom évesen váltak anyává.
Keöpeczi Sebestyén József munkásságát bemutató kiállítás nyílik június 10-én az Erdővidék Múzeumában, a címertan világnapjához kapcsolódva.
Hiába hullott az elmúlt időszakban bőségesnek tűnő csapadék, ez mesze nem elég. A kánikulák még be sem köszöntöttek, a Hydrokov máris figyelmezteti a háromszéki fogyasztókat, ne használják öntözésre, medencék föltöltésére a hálózati ivóvizet.
Van remény rá, hogy visszavezessék a ténylegesen ledolgozott munkaidő utáni adózást – legalábbis a pénzügyi bizottságon átment a javaslat, közölte Miklós Zoltán RMDSZ-es háromszéki parlamenti képviselő.
A használt ruhás kukák kirámolása örökzöld téma Sepsiszentgyörgyön. A lakosság sokszor nehezményezi nemcsak azt, hogy a nekik nem kellő ruhákat szétszórják a fosztogatók, hanem azt is, hogy a helyi rendőrség fellépése elmarad ezekben az esetekben.
Június 8–12. között a hadsereg szárazföldi egységei tartanak hadgyakorlatot a sepsiszentgyörgyi Păiuș-gyakorlótéren.
Minden eddiginél nagyobb nemzetközi érdeklődés övezte a 9. Székelyföldi Grafikai Biennálét: a rendezvény történetében még soha nem válaszolt ennyi alkotó a felhívásra.
szóljon hozzá!