Hatszázötven munkahelyet biztosít jövő év közepétől Háromszéken az osztrák Holzindustrie Schweighofer fafeldolgozó cégcsoport. A beruházó százötven millió euró összértékű telephelyet épít Réty község határában.
2013. március 28., 20:112013. március 28., 20:11
2013. március 29., 08:512013. március 29., 08:51
Az elmúlt húsz év legjelentősebb Kovászna megyei beruházásáról Gerald Schweighofer, a cégcsoport tulajdonosa, valamint Olosz Gergely RMDSZ-es szenátor és Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke számoltak be. A bejelentésen jelen volt Mircea Dușa honvédelmi miniszter is, illetve több megyei közintézmény képviselője. Olosz Gergely szenátor bevezetésként elmondta, baráti kapcsolatai révén értesült arról, hogy a Holzindustrie Schweighofer csoport további beruházásokra készül Romániában (jelenleg Erdélyben Kománfalván és Szászsebesen, Moldvában pedig Rădăuț és Siret városában vannak hasonló fafeldolgozó üzemeik), és sikerült meggyőznie a tulajdonost, hogy az új gyár helyszíne Háromszéken legyen. A honatya szerint a meggyőző érvek a szakképzett és megbízható helyi munkaerő, illetve a térséget jellemző, fafeldolgozással kapcsolatos hagyomány voltak. A Réty község határában, hetven hektáron megépülő telephelyen a tervek szerint hatszázötven személyt foglalkoztatnak majd, és várhatóan a kapcsolódó szolgáltatások, iparágak további kétezer munkahelyet jelenthetnek.
Tamás Sándor rámutatott, székelyföldi viszonylatban az elmúlt időszakban Sepsiszentgyörgy és Kézdivásárhely vezet, ami a munkaerő-toborzást illeti, ezért arra kérte a jelen lévő intézményvezetőket, hogy a törvény adta keretek között támogassák, hogy ez a jelentős beruházás zökkenőmentesen megvalósuljon. Hasonló üzenetet fogalmazott meg a honvédelmi tárca vezetője is, kiemelve, hogy egy ilyen arányú tőkebeáramlás mind a magyar, mind a román ajkú lakosok számára kiemelt fontosságú. Mircea Dușa hozzátette, minden alkalommal szívesen látogat Háromszékre, ha ilyen jellegű fejlesztésekről van szó.
Gerald Schweighofer egy rövid filmmel ismertette a cégcsoport moldvai telephelyén zajló tevékenységet, hozzátéve, hogy a rétyi határban legkésőbb 2014 nyarára megépülő üzem hasonló kapacitással és felszereltséggel rendelkezik majd. Eszerint évi 800 ezer köbméter fűrészárut állítanak elő, ennek nyolcvan százaléka az országon kívül kerül értékesítésre, illetve tervezik, hogy a maradékból a romániai piacra is juttatnak, és a többi telephelyet is ellátják. A cégcsoport fő értékesítési piaca egyébként Ázsia, pontosabban Japán, ahol az évi 900 ezer ház mintegy kétharmada fából épül. A rétyi gyárban feldolgozandó fából egyébként 70 százalék késztermékként megy majd tovább, a maradék pedig nyersanyagként.
Ami az alkalmazandó munkaerőt illeti, a nagyvállalkozó elmondta, ez nagyrészt háromszéki lesz, igaz, egy ideig más telepekről jönnek ide munkások, akik úgymond betanítják a helyieket, mivel a vállalat által használt technológia jelen pillanatban a legfejlettebb az ágazatban. A bérezés kapcsán Gerald Schweighofer nem szolgált konkrét adatokkal, csak annyit árult el, hogy versenyképes fizetéseket kell adniuk, különben elveszítik a munkaerőt. A csoport telephelyeit egyébként önellátónak képezik ki, ugyanis a feldolgozási hulladékot biomassza-erőműben használják fel, amiből biztosítják az üzem villamosenergia-ellátását, valamint a faanyag szárításához szükséges hőt is. A telep a számítások szerint a termelt elektromos energia hatvan százalékát használja fel, a többit „átadják” a helyi áramszolgáltatónak.
A bejelentés során Benedek Erika EMNP-s megyei önkormányzati képviselő abbéli aggodalmát fejezte ki, hogy ilyen kapacitás mellett a háromszéki erdők rövid időn belül eltűnnek, illetve arra volt kíváncsi, hogy a cégcsoport által fizetett adó hová kerül. Gerald Schweighofer röviden válaszolt: a fakitermelést Romániában nem ők végzik, hanem vásárolják a nyersanyagot, így az erdők sorsa nem tőlük függ, hanem a tulajdonosoktól, illetve a hatóságoktól. Az ingatlanadót a helyi költségvetés felé törlesztik, és ez telepenként közel egy millió eurót jelent évente – magyarázta a nagyvállalkozó, aki végül az eddig tapasztalt problémákból elsődlegesen az infrastruktúra állapotát emelte ki, illetve a bürokráciát. Előbbi kapcsán komoly gondként jelölte meg az erdei utak alacsony számát és minőségét. A cégcsoport egyébként eddig összesen 650 millió eurót fektetett be csak Romániába. A tulajdonos elmondása szerint konkurenciával sem számolnak.
Forgalmisáv-elválasztó oszlopokat helyeztek ki a 11-es országúton Kézdivásárhely és Kézdisárfalva között a közlekedésbiztonság növelése érdekében, a beavatkozás viszont egyelőre nem győzte meg a kommentelőket.
Bántalmazták feleségüket, így ideiglenes távoltartási végzést rendeltek el két férfi ellen az elmúlt hétvégén Háromszéken – közli hétfői összesítőjében a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Sikerrel zárták legújabb afrikai expediciójukat a Székelyek a magasban sportegyesület hírnevét öregbítő hegymászók, Tulit Zsombor és Csenteri Levente, akik múlt héten megmászták Afrika második legmagasabb hegycsúcsát, az 5199 méter magas Batiánt.
A Székelyföldre, illetve azon belül is a Csomád hegység környékére jellemző gázkitöréseket, borvízforrásokat eddig is sokat kutatták a tudósok, azonban a modern mérőműszerek új perspektívákat nyitottak számukra. De néha még ezek is kiakadnak.
Damokos Csaba designer munkáiból nyílik tárlat július 22-én, kedden 18 órától a sepsiszentgyörgyi Lábasház emeleti kiállítótereiben. A kiállítás a Székely Nemzeti Múzeum számára készült plakátok válogatását mutatja be.
Dakó Viola kertészmérnök, a Vadóka alapítójaként, kisvállalkozóként igyekszik átadni tudását, tapasztalatát a vadon tápláló és megtartó erejéről. Legutóbb Kézdivásárhelyen mesélt a gombák, gyógynövények, vadgyümölcsök, fermentált zöldségek világáró
Városi strandból ugyan csak egy van, de ha valaki hűsölni, gyógyulni szeretne, talál rá megfelelő helyet. Háromszéken nincs hiány a természetes fürdőhelyekből, de még mindig van, ami kihasználatlan. Strandkörkép a teljesség igénye nélkül.
Kristófi János festőművész retrospektív kiállításának megnyitójára várja az érdeklődőket kedden 14 órától az Erdélyi Művészeti Központ (EMŰK).
Rázóssá vált a közlekedés Sepsiszentgyörgyön, miután az utóbbi napokban több útkereszteződésben felmarták az aszfalt kopórétegét. A munkálatok a kiépítés alatt lévő okosjelzőlámpa-rendszerrel függenek össze, melynek átadása augusztus közepére várható.
Az elmúlt időszakban több súlyos baleset is történt a 11-es országúton, Kézdivásárhely térségében, melyek miatt forgalomlassító intézkedéseket vezettek be a hatóságok.
szóljon hozzá!