Román-magyar párbeszéd tabuk nélkül

Román-magyar párbeszéd tabuk nélkül

Oldott hangulatban, tabuk nélkül beszélgetett Sánta Imre és Daniel Șanta a román-magyar kérdéseket boncolgató vitafórumon. A meghívottak az információ, a kölcsönös bizalom és a nyitottság hiányát jelölték meg a közös együttélés legnagyobb akadályaiként.

Bencze Melinda

2015. január 27., 14:342015. január 27., 14:34

Lehetséges-e közösen ünnepelni, valamint hova tűnt az ünnep öröme az elmúlt 25 évben – fogalmazta meg a kérdéseket Cziprián Kovács Lóránd, a hétfő esti vitafórum alkalmával Sepsiszentgyörgyön, majd hozzátette, az ünnepeken elhangzó beszédek gyakran aláhúzzák azt a tényt, hogy etnikum-közti különbségek vannak románok és magyarok között. Az Babeș-Bolyai Tudományegyetem sepsiszentgyörgyi kihelyezett tagozatának docense a korábban meglevő rítusokkal kapcsolatban elmondta, ezeket megpróbálta eltörölni az ötven év szocializmus, ám egyházi és vallásos keretek között többet is sikerült megtartani. A vitafórum megszületésével kapcsolatban az egyetemi docens elárulta: ha egy közösség két részre bomlik, valamint széthúzás és ellentét tapasztalható, akkor az adott közösség nem tud megfelelően fejlődni, a közös párbeszéd pedig elindíthat valamit.

Sánta Imre, református lelkész a vitafórumot lehetőségként értelmezte, ugyanakkor megjegyezte, hogy az olyan pontot próbál találni, amely összeköti a két nemzetet, hiszen a román-magyar viszonyban a tények, továbbá az értelmes párbeszéd elvezethet a kölcsönös tisztelethez. Három, az együttélés lehetőségét bomlasztó tényezőt fogalmazott meg a lelkész, azaz a történelmi előzmények hatását, a kulturális és vallási tényezőket, továbbá az egymás irányába tett gesztushiányt. A nemzeti ünnepekkel kapcsolatban kifejtette, hogy nem lehet 1918. december 1-ét március 15-ével összehasonlítani. Sánta elmagyarázta, míg március 15-e a szabadság ünnepe, és ezzel mind a magyarság, mind pedig a románság könnyen tud azonosulni, addig 1918-al más a helyzet az erdélyi magyar közösséget illetően. Mint mondta, utóbbi időpont alkalmával csupán ígéreteket kapott a magyarság, így joggal érezhetik magukat becsapottnak. Több kérdés is megfogalmazódott Sánta Imrében: Miért nem lehet a magyar hivatalos nyelv Romániában akkor, amikor az Európai Unióban elismert, hivatalos nyelv? Miért nem lehet elismerni egy másfél milliós lélekszámú közösség államalkotó kérését? Miért van nyelvi herce-hurca a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen, és miért nem tanítható a román idegen nyelvként?

Daniel Șanta újságíró a kulturális memóriát elemezve kijelentette, a különböző ünnepek az adott generációhoz azonosulnak és folyamatosan változnak, ugyanakkor hozzátette, azt is meg kell vizsgálni, hogy kit érint és kit nem egy-egy ilyen esemény. Mint magyarázta, március 15-e a magyarságot szólítja meg, nem pedig a románságot, miközben december 1-e minden – etnikumtól függetlenül – román állampolgárt érint, így tehát elméletileg a magyar közösség ünnepe is. Az újságíró a megoldást különben abban látná, ha olyan ünnepeket szerveznének, amelyben mindkét közösséget megszólítják, példaként pedig felemlegette a tavaly december 1-én, Sepsiszentgyörgyön szervezett Voltaj koncertet és tűzijátékot, amelyeken a résztvevők közel harminc százaléka magyar volt. Daniel Șanta a közigazgatási intézmények, valamint a közösség elöljáróinak felelősségéről is beszélt, miszerint akár egy város polgármesterének, akár pedig egy megyei tanácselnöknek jelen kell lennie úgy a magyarság, mint a románság ünnepein is.

„Számomra értelmezhetetlen, hogy választott vezetőkként és egy közösség képviselőiként sem a polgármester, sem pedig a megyei tanácselnök nem vett részt évek óta a december elsejei ünnepségen Sepsiszentgyörgyön” – vázolta az újságíró.

Mădălin Guruianu, a vitafórum egyik kezdeményezője kifejtette, tapasztalatai alapján azért nem tud a két közösség együtt dolgozni, mivel nincs meg az egymásba vetett bizalom, mert nem értik és nem ismerik egymás történelmét, gondolatait, életét, valamint gyakran nem is kíváncsiak ezekre. A szimbólumokkal kapcsolatban ismét hangsúlyozta, hogy nem tartotta jó ötletnek a január 24-i óriás zászlóval való felvonulást, ugyanis nem megfelelő gesztus az, amely azt üzeni: „mutassuk meg kinek van hosszabb zászlója és ki az úr a házban”. Mădălin Guruianu megfogalmazta azt a kérdést is a vitafórum alkalmával, miszerint mikor és hogyan lesz vége ennek az egymással szembeni kérkedésnek, hiszen látható, hogy nem vezet sehová. A vitafórum különben folytatódik, februárban újabb témával, de ugyancsak a román-magyar viszonyt elemezve újabb alkalomra kerül sor a hónap utolsó hétfőjén.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. február 14., kedd

Újabb nyertes pályázatokkal büszkélkedhet Kovászna

Kovászna város ismét profitál a fejlesztési minisztérium által még tavaly útjára indított országos helyreállítási terv (PNRR) pályázati kiírásából: több mint 14,2 millió lej értékben kaptak támogatást középületek energiahatékonyságának javítására.

Újabb nyertes pályázatokkal büszkélkedhet Kovászna
2023. február 05., vasárnap

Személyautó és mikrobusz ütközött, ketten megsérültek

Személyautó és mikrobusz ütközött vasárnap reggel a Kovászna és Réty közötti 13-as jelzésű országúton, Bita településen. Az ütközés következtében ketten sérültek meg.

Személyautó és mikrobusz ütközött, ketten megsérültek
2023. február 04., szombat

Ilyen egy ízig-vérig hagyományos disznóvágás

Meglepően nagy volt a nyüzsgés szombaton az alsócsernátoni sportpálya környékén, ahol ezúttal nem sportrendezvény zajlott, hanem különböző vidékek disznóvágási szokásait mutatták be.

Ilyen egy ízig-vérig hagyományos disznóvágás
2023. február 02., csütörtök

Elhárult az akadály a kézdivásárhelyi uszodaépítés útjából

A bukaresti táblabíróság döntése értelmében biztossá vált az Országos Befektetési Társaság (CNI) becslése szerint 130 millió lejbe kerülő kézdivásárhelyi uszoda építőjének kiléte.

Elhárult az akadály a kézdivásárhelyi uszodaépítés útjából
2023. február 01., szerda

Megszavazták Barót költségvetését

Barót idén 6,37 százalékkal több pénzből gazdálkodhat, mint az elmúlt esztendőben, kiadásai pedig 1,63 százalékkal nőnek – szerdai ülésén a város önkormányzati képviselő-testülete elfogadta a település költségvetését a 2023-as évre.

Megszavazták Barót költségvetését
Megszavazták Barót költségvetését
2023. február 01., szerda

Megszavazták Barót költségvetését

2023. január 31., kedd

Közel 120 millió lejből gazdálkodhatnak Kézdivásárhelyen

A kézdivásárhelyi tanácsülés keddi napirendjén szereplő több mint kéttucatnyi határozattervezet közül a legfontosabb a város költségvetésének elfogadása volt.

Közel 120 millió lejből gazdálkodhatnak Kézdivásárhelyen
2023. január 31., kedd

Hőszigetelik a sepsiszentgyörgyi megyei sürgősségi kórház épületeit

A sepsiszentgyörgyi megyei kórház épületeinek hőszigetelését célzó pályázat finanszírozási szerződését írta alá Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke és Cseke Attila fejlesztési miniszter.

Hőszigetelik a sepsiszentgyörgyi megyei sürgősségi kórház épületeit
2023. január 27., péntek

Újfajta szeméttárolókat helyeztek ki a guberálók miatti szeméthalmok elkerüléséért

Új kialakítású szeméttárolókkal védekeznek a szeméthalmok ellen Sepsiszentgyörgyön a Csíki Negyedben, céljuk, hogy a guberálók miatt kialakuló katasztrofális helyzetet felszámolják és a lakóknak ne kelljen a kiöntött szemétben járkálniuk.

Újfajta szeméttárolókat helyeztek ki a guberálók miatti szeméthalmok elkerüléséért
2023. január 25., szerda

Ahol nem kell fizessenek a lakók a tömbházak szigetelésére

Kovászna város önkormányzata az országos helyreállítási terv (PNRR) révén több mint hatmillió lej támogatást kapott két tömbház energetikai korszerűsítésére – adta hírül Facebook-oldalán Gyerő József polgármester.

Ahol nem kell fizessenek a lakók a tömbházak szigetelésére
2023. január 21., szombat

Nem marad olvasók nélkül a kézdivásárhelyi könyvtár

A kézdivásárhelyi Báró Wesselényi Miklós Városi Könyvtárból tavaly szép számmal kölcsönöztek könyveket, és ismét megtarthatták a koronavírus-járvány miatt lefújt rendezvényeiket is, derült ki a Vántsa Judit intézményvezetővel folytatott beszélgetésből.

Nem marad olvasók nélkül a kézdivásárhelyi könyvtár
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!