Fotó: Boda L. Gergely
Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc erdélyi hőseinek emlékét immáron nemcsak a szívek őrzik, hanem emléktáblán is tisztelegnek előttük Marosvásárhelyen: Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának szervezésében a Sapientián csütörtök délben leplezték le a plakettet, és nyílt tárlat az emlékezés jegyében.
2016. október 27., 17:482016. október 27., 17:48
2016. október 28., 13:162016. október 28., 13:16
Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc 60. évfordulója alkalmából szervezett konferenciát Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa a Sapientia EMTE Marosvásárhelyi Karán csütörtökön. A rendezvényen Horváth Miklós, Tófalvi Zoltán, Benkő Levente és Pál-Antal Sándor tartott előadást, rávilágítva a korabeli nemzetközi, magyarországi, romániai és erdélyi politikai, gazdasági, földrajzi és etnikai helyzetre, illetve az 1956. október 23–25-ei események visszhangjaira, a megtorlásokra.
Az előadások után a Sapientia koronkai kampuszának előcsarnokában emléktáblát avattak az 1956-os forradalom és szabadságharc erdélyi hőseinek emlékére, közméltóságok, hivatalosságok és diákok, valamint mintegy harminc egykori forradalmár és politikai elítélt jelenlétében. A Himnusz eléneklése után utóbbiak nevében Maros megyéből Kelemen Kálmán, Hargita megyéből Szilágyi Árpád, Kovászna megyéből pedig Török Zoltán szólalt fel, a magyarságuk büszke vállalására biztatva a fiatalokat.
Magyarország csíkszeredai főkonzulja, Zsigmond Barna Pál szerint 1956-ban az elnyomott magyarok „kizökkentették az idő járását”, és az egész világnak üzenték, hogy „a mánál fontosabb a holnap”. Elmondta, az akkor már egy évtizede uralkodó kommunista rezsim álszent módon a humanizmust, az egyenlőséget, az igazságot harsogta, miközben módszerei, berendezkedése és tettei ennek a szöges ellentétét jelentették. Ezek közül pedig a hazugsággal való szembenállás volt a forradalom fő kiváltó oka, mert azzal, hogy „kimondtuk az igazságot, ezzel visszanyertük a méltóságunkat”. Rávilágított, hogy hatvan évvel ezelőtt a magyarok hiába várták a nyugati államok támogatását, mert „hamar kiderült, hogy csak magunkra támaszkodhatunk”, a „szabadság legnagyobb ajándéka, ha saját sorsunkat akarjuk és tudjuk irányítani”, és mindez napjainkban is érvényes, amikor szépen hangzó szavakkal hitegetnek. „A kifinomult megtévesztés korát éljük, amikor az igazság kimondása forradalmi tettnek számít” – fogalmazott Zsigmond Barna Pál.
Novák Zoltán történész, az RMDSZ Maros megyei szenátorjelölti listavezetője „politikai földrengésnek” nevezte az 1956-os forradalmat és szabadságharcot, amelynek „epicentruma Budapesten volt, de a Kreml és Washington is érezte” a magyarság szabadságvágyának és tenni akarásának erejét. A teljes magyar nép feleszmélését és együttérzését jelentő eseménysorozat emlékét őrző plakettet Oláh Dénes római katolikus, Les Zoltán református és Nagy László unitárius lelkész áldotta meg, a három székelyföldi megye volt politikai foglyok szervezeteinek vezetői, Zsigmond Barna Pál, Dávid László rektor és Kelemen András dékán leplezte le. Az emléktáblára vésett „A szabadság ott kezdődik, ahol megszűnik a félelem” Bibó István-idézet jegyében Horváth Miklós hadtörténész nyitotta meg A magyar szabadság éve című kiállítást.
Adománygyűjtést indítanak egy július 29-i tűzesetben súlyos anyagi károkat szenvedett marosszentgyörgyi család megsegítésére.
Megrongáltak egy reklámmolinót, majd a virágóra mutatóit kezdték forgatni azok a marosvásárhelyi fiatalok, akiket keddre virradóan értek tetten és bírságoltak meg a helyi rendőrök.
Évek óta termeszt egynyári ürmöt a jeddi nyugalmazott állatorvos, Dán József, és már több tízezer palántát ajándékozott el. A malária elleni hatóanyagáról ismert növényben rákellenes lehetőséget is lát, és szeretné, ha minél többen megismernék.
Gépkocsi alá szorult javítási munkálatok közben egy ember a Maros megyei Őrhegy településen hétfő délután.
A Maros megyei hegyimentőkhöz szinte naponta érkeznek bejelentések agresszív pásztorkutyákról, amelyek megfélemlítik a túrázókat. Bár harapásos támadás nem történt, a nagytermetű kutyák jelenléte valós veszélyt jelent a túraútvonalakon.
Új informatikai rendszerre áll át az Aquaserv vízszolgáltató vállalat augusztus 12–19. között, ezért ebben az időszakban a pénztárak és az ügyfélszolgálat korlátozottan működnek.
Több település tűzoltói dolgoztak hétfőn délelőtt egy magyarói lakóházban és annak melléképületében keletkezett tűz megfékezésén. A tűzeset nyomán csaknem ötven haszonállat pusztult el, egy embert pedig pánikroham miatt kellett ellátni.
Iskolakezdés előtt számos tanintézetben zajlanak felújítási vagy fejlesztési munkálatok Marosvásárhelyen. Van, ahol csak karbantartási munkálatokat, de olyan is van, ahol több millió lej értékű beruházást eszközölnek.
Most már magyar felirat is visszaköszön a Gaudeamus egyetemi gyógyszertár bejáratánál – jelentette be pénteken Kovács Mihály Levente alpolgármester, az RMDSZ marosvásárhelyi szervezetének elnöke.
Három személy megsérült abban a közlekedési balesetben, amely csütörtök délután történt a Maros megyei Ratosnyán.
szóljon hozzá!