Fotó: Boda L. Gergely
Marosvásárhely történetében először – legalábbis mostani ismereteink szerint – tartanak megemlékezést pénteken, 29-én a Postaréten, a Székely Vértanúk emlékművénél, a másik két kivégzett mártírra emlékezve.
2015. május 28., 14:322015. május 28., 14:32
2015. május 28., 16:072015. május 28., 16:07
Pénteken délután hat órától a vértanúk postaréti emlékművénél kerül sor a Marosvásárhely Székely Tanácsa és a Székely Kaszinó szervezésében arra a megemlékezésre, amelynek során a vásárhelyiek Bertalan Lászlóra és Benedek Dánielre emlékezhetnek: arra a két székely földművesre, akiket Török János, Gálfi Mihály és Horváth Károly után itt végeztek ki. Azt már mindenki tudja Vásárhelyen, hogy Török, Gálfi és Horváth kivégzése 1854. március 10-én történt a Postaréten. Azt azonban már jóval kevesebben, hogy 77 nappal ez után a kivégzés után, 1854. május 27-én, szinte napra pontosan 161 évvel ezelőtt újból akasztottak itt.
Ezúttal két bibarcfalvi igen fiatal földműves életét oltották ki a korábbi vértanúk sírhantja mellett. Bertalan László 1830-ban Bibarcfalván született református, nőtlen, a gróf Coronini 6. gyalog sorezredbeli közlegénye volt, amúgy foglalkozására nézve földműves. Huszonnégy éves volt, amikor felakasztották. Benedek Dániel 1828-ban Bibarcfalván született református, nős, egy gyermek apja, földműves, kivégzésekor 26 éves volt.
A két bibarcfalvi csatlakozott Várady szabadcsapatához 1853-ban, az osztrák katonai helyőrség azonban hamar tudomást szerzett az erdővidéki falvakban formálódó kis seregről, körülvették, legtöbbjüket el is fogták. Tizenkét embert ítéltek el, valamennyit halálra, de nyolcnak végül is megkegyelmeztek, hosszú várfogságot kaptak „kegyelemből”. Az ítéleteket április 6-án hirdették ki, de a négy halálos ítélet közül áprilisban csak kettőt tudtak végrehajtani Sepsiszentgyörgyön, Várady Józsefét és Bartalis Ferencét, mert a két bibarcfalvi legény megszökött börtönéből. Egy hónapig üldözték a szökevényeket, amíg sikerült újra elfogni őket és végrehajtani rajtuk az ítéletet május 27-én a vásárhelyi Postaréten.
A szervezők azért időzítették a megemlékezést a kivégzés pontos évfordulója után két nappal, május 27-e helyett 29-ére, hogy – péntek lévén – minél többen eljöhessenek azok, akik úgy érzik, Török János, Gálfi Mihály és Horváth Károly mellett erkölcsi kötelességünk fejet hajtani a másik két Vásárhelyen kivégzett székely vértanú, Bertalan László és Benedek Dániel emléke és mártíromsága előtt, akik fiatal életüket áldozták a nemzet szabadsága eszményeiért. Remélik, hogy a ballagási ünnepségek ellenére sok vásárhelyi kíván majd fejet hajtani pénteken este hat óra után a Postaréten mártírhalált halt fiatal bibarcfalviak – akik haláluk helye által váltak vásárhelyi vértanúkká – emléke előtt.
Iskolakezdés előtt számos tanintézetben zajlanak felújítási vagy fejlesztési munkálatok Marosvásárhelyen. Van, ahol csak karbantartási munkálatokat, de olyan is van, ahol több millió lej értékű beruházást eszközölnek.
Most már magyar felirat is visszaköszön a Gaudeamus egyetemi gyógyszertár bejáratánál – jelentette be pénteken Kovács Mihály Levente alpolgármester, az RMDSZ marosvásárhelyi szervezetének elnöke.
Három személy megsérült abban a közlekedési balesetben, amely csütörtök délután történt a Maros megyei Ratosnyán.
Folytatódik a lomtalanítás és a textilhulladék gyűjtése Marosvásárhelyen. A lakók megszabadulhatnak régi bútoraiktól, háztartási tárgyaiktól, valamint használt ruháiktól, cipőiktől is.
Megkezdődtek a Maros folyó kotrási munkálatai Marosvásárhelyen a duzzasztógátnál azzal a céllal, hogy megelőzzék, hogy a hordalék elzárja az ivóvíz kinyerésének helyét.
Egy parkoló haszongépjármű alá csúszott be egy személyautó az elmúlt éjszaka folyamán Marosszentannán.
Két melléképület és egy lakóház része is lángra kapott a Maros megyei Felsőorosziban, két személyt orvosi ellátásban részesítettek.
Tizenkét éves lány tűnt el pénteken, aki a marosvásárhelyi Árvácskák utcából távozott, amikor utoljára látták. Az ő megtalálásához kéri a lakók segítségét a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság.
Hiába kapott napokkal ezelőtt hivatalos értesítést a Közösségi Párbeszéd Tábor megrendezéséről a Székelyhon szerkesztősége, különösebb magyarázat nélkül elutasították munkatársaink részvételét a Maros megyei rendezvényen.
A marossárpataki gyermekotthon működését májusban felfüggesztették, de a felújítás még nem kezdődhetett el. A bent maradt lakók elhelyezése folyamatban van, és további támogatók jelentkezését várják, hogy elkezdjék az ingatlanok korszerűsítését.
szóljon hozzá!