Elektromaros: csak az iskolán kívül van csend

•  Fotó: Boda L. Gergely

Fotó: Boda L. Gergely

Az Elektromaros Technológiai Szakközépiskola tizedikeseinek szülei azt szeretnék, hogy Pethő László mérnök érettségiig kísérje szaktanárként és osztályfőnökként is gyermekeiket. Az iskola vezetőtanácsa a törvényre hivatkozva másképp döntött.

Simon Virág

2016. február 03., 13:412016. február 03., 13:41

Pethő László mérnök 38 éve dolgozik a tanügyben, nincs is olyan, az Elektromaros szakközépiskolában végzett diák, aki ne emlékezne rá. Nevéhez fűződik az iskola Vörös laborjának létrehozása is, amelyet a diákok és támogatók segítségével szereltek fel. Azért Vörös a neve, mert az egyik diák hozott öt liter piros festéket, s mindent, amit lehetett, beleértve az ajtót is, ilyen színre festettek. Jelenleg az elektromechanikai-automatizálás szakra járó tizedikesek osztályfőnöke, idén eléri a nyugdíjkorhatárt.

A tanügyminisztérium jó pár éve a szakoktatást úgynevezett modulokra osztotta, és meghatározta, hogy végzettsége alapján ki milyen összetett tantárgyat taníthat. Pethő László gépészmérnöki végzettségével csaknem félszáz modult oktathat, hasonlóan a szakiskolában tanító másik kilenc mérnökoktató társához. „Az, hogy nemkívánatos személy vagyok az iskolában, már többször kiderült az évek során, hiszen többször felszólaltam, próbáltam a diákok és tanárok érdekeit védni. Például amikor a tanfelügyelőség átjátszotta az iskola tanműhelyét a közelben levő gyógyszergyárnak, vagy amikor elvették az iskolától a matematika-informatika osztályt stb. Az idei tanév kezdetén átcsoportosították a tantárgyak egy részét, volt amelyeket elvettek tőlem, más modulokat adtak helyette. Már a tanév elején kiderült számomra, hogy nem fogják megengedni, hogy a jelenlegi osztályommal elballagjak. Szóltam a szülőknek, fel kell készülnünk arra, hogy nem tudom végigkísérni gyermekeiket érettségiig” – mondta Pethő László.

Benő Lenke és Tolvay László a szülőbizottság tagjaiként elmondták: „Láttuk, hogy mi történik sok szakiskolai osztályban. A gyerekekkel nem foglalkoznak, nem tartják meg rendesen az órákat, ezekhez képest nálunk teljesen más a helyzet. Elégedettek vagyunk Pethő Lászlóval szaktanárként és pedagógusként is. Az iskolában és azon kívül is foglalkozik a gyermekekkel, irányítja őket, tanítja.”

Kérték, hogy még két évig hosszabbítsák meg Pethő László munkaszerződését, ne kelljen nyáron nyugdíjba mennie. Voltak kihallgatáson Illés Ildikó főtanfelügyelő-helyettesnél és Ştefan Somesan főtanfelügyelőnél, hivatalos levelet is írtak a szakhatóságnak. Januárban írásban fordultak az iskola vezetőtanácsához, hogy legalább két évre hosszabbítsák meg a tanár munkaszerződését. „Úgy tudjuk, hogy a 13 tagú vezetőtanácsban nem olvasták fel kérésünket, ennek ismertetése nélkül szavazták meg, hogy Pethő László nyugdíjba menjen. Úgy érezzük, hogy az iskola vezetősége nem tartja szem előtt a gyermekeink érdekeit, ezért mélyen fel vagyunk háborodva” – fogalmazott Tolvay László és Benő Lenke. A szülők csalódottak: azt remélték, hogy a magyar főtanfelügyelő-helyettes és a magyar aligazgató segítenek nekik ebben az ügyben.

Ştefan Somesan főtanfelügyelőt többszöri próbálkozásunk ellenére sem sikerült telefonon elérnünk. A szülőknek küldött válaszlevelében a tanfelügyelőség az oktatási törvényre hivatkozva két feltételhez köti a nyugdíjazás elhalasztását. Az érintett teljesítse a műszaki oktatáshoz szükséges kritériumokat, vagyis legyen megfelelő képesítése, és tudjanak biztosítani számára megfelelő óraszámot, katedrát. A másik feltétel: az iskola vezetőtanácsa egyezzen bele a hosszabbításba.

Illés Ildikó tegnap megkeresésünkre szűkszavúan annyit válaszolt, hogy a nyugdíjazásról az iskola dönt. Kissé árnyaltabb a helyzet az iskola aligazgatója szerint. Selyem Zoltán hangsúlyozta: a modulos szakoktatás bevezetése óta, vagyis jó pár éve, Pethő László tanárnak végzettsége alapján nem mindig tudtak teljes katedrát kitevő óraszámot biztosítani. „A tanfelügyelőség erre minden ellenőrzés után írásban is figyelmeztet minket: vannak olyan órák, amelyeket szaktanárként, de olyanok is, amelyeket csak szakképzetlen pedagógusként tarthat meg. Arról nem beszélve, hogy a szóban forgó oktatónak nincs meg a magyar nyelvvizsgája, így a törvény értelmében végzettsége alapján csak román osztályokban taníthatna. Ettől eltekintettünk. Az említett vezetőtanácsi ülésen a mérnökökért felelős szaktanár elmondta mindezt, s azt is, hogy mivel idén elballagnak az informatika osztályok, két, eddig ott is tanító tanárnak is órákat kell biztosítaniuk a szakiskolai osztályokban. Vagyis lesz, aki helyettesítse a nyugdíjba vonuló szakembert. Jómagam felolvastam a szülők és a tanár kérését a meghosszabbításra vonatkozóan, majd szavaztunk. A 13 tagú tanácsból 11-en voltunk jelen, négyen szavaztak a maradás, hatan a nyugdíjazás mellett, egy személy tartózkodott” – mondta az aligazgató, többször hangsúlyozva, hogy ő ismeri a szülők igényét, de a törvényt be kell tartani, s mivel Pethő Lászlónak most sincs meg szaktantárgyakból a teljes katedrája, nyugdíjba kell mennie. Az aligazgató elismerte, megtörténhet, hogy maradnak lefedetlen órák és óraadó tanárként ősztől visszajöhet az elismert és jó szakembernek tartott Pethő László, de ez csak ősszel derül ki.

Pethő László és a szülők elégedetlenek a vezetőtanács döntésével. Az iskola szakszervezeti képviselője szerint a voksolás nem volt érvényes, mert kétharmados többségnek kellett volna a nyugdíjazást megszavaznia, de nem így történt. Ezért  megóvni készülnek a döntést, és a szakszervezet pert is kilátásba helyezett. Selyem Zoltán aligazgató szerint a végső döntés a tanfelügyelőség kezében van, az óvást is oda kell benyújtani.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 26., szerda

Önkénteseket toborozna a helyi rendőrség

Segítő kezekre és plusz szemekre van szüksége a Marosvásárhelyi Helyi Rendőrségnek, ezért önkénteseket toborozna. A közösség tagjainak bevonásától kedvezőbb lehet a közintézmény megítélése is.

Önkénteseket toborozna a helyi rendőrség
Önkénteseket toborozna a helyi rendőrség
2026. augusztus 26., szerda

Önkénteseket toborozna a helyi rendőrség

Hirdetés
2026. augusztus 23., vasárnap

Ő maga is legyőzte a vesebetegséget, most másokért fut tovább – érkezik a VifiRun

Tavaly rendezték meg először Marosvásárhelyen a VifiRun jótékonysági futást, amelynek célja, hogy a sport többet jelentsen a teljesítménynél, a célba érésnél. Idén, a szeptember 12-i közösségi futás középpontjában a vesebeteg gyermekek támogatása áll.

Ő maga is legyőzte a vesebetegséget, most másokért fut tovább – érkezik a VifiRun
2026. augusztus 21., péntek

Megtalálták a Marosvásárhelyen eltűnt férfit

Megtalálták azt a 71 éves férfit, aki pénteken tűnt el egy helyi zöldségpiacról. Az illetőnek egészségügyi problémája miatt tájékozódási és kommunikációs nehézségei lehetnek, ezért a rendőrség a lakosság segítségét kéri.

Megtalálták a Marosvásárhelyen eltűnt férfit
2026. augusztus 21., péntek

Ivóvízszolgáltatás-kiesésre kell számítani több Maros megyei településen

Több Maros megyei településen is ideiglenesen szünetel az ivóvíz-szolgáltatás az elosztóhálózaton végzett munkálatok miatt pénteken, augusztus 21-én – közölte a szolgáltató.

Ivóvízszolgáltatás-kiesésre kell számítani több Maros megyei településen
Hirdetés
2026. augusztus 21., péntek

Gazdasági melléképület gyúlt ki Maros megyében

Tűz ütött ki péntekre virradóra egy gazdasági melléképületben a Maros megyei Libánfalván. A riasztás éjfél után, fél 1 körül érkezett a szászrégeni tűzoltó-alakulathoz.

Gazdasági melléképület gyúlt ki Maros megyében
2026. augusztus 20., csütörtök

Botrányt kavart a magyar nyelvtudás feltétele, ezért kiigazította a tanfelügyelőség az igazgatói állás feltételeit

Kiigazította a Maros megyei tanfelügyelőség a dicsőszentmártoni Andrei Bârseanu Elméleti Líceum igazgatói állásának feltételeit, miután vitát váltott ki, hogy a meghirdetett pályázat a magyar nyelv ismeretét írta elő az igazgatói tisztségre.

Botrányt kavart a magyar nyelvtudás feltétele, ezért kiigazította a tanfelügyelőség az igazgatói állás feltételeit
2026. augusztus 20., csütörtök

Több tucat juhot kellett kimenteni a Marosból

Több mint negyven, a Maros folyóba került juh mentéséhez riasztották csütörtökön a tűzoltókat Maroskeresztúron. Az állatok közül több elpusztult.

Több tucat juhot kellett kimenteni a Marosból
Több tucat juhot kellett kimenteni a Marosból
2026. augusztus 20., csütörtök

Több tucat juhot kellett kimenteni a Marosból

Hirdetés
2026. augusztus 20., csütörtök

Koszika & Sárik Péter Trió ingyenes koncert

A marosvásárhelyi várban folytatódik a Sounds of the castle koncertsorozat, augusztus 21-én, pénteken Koszika & Sárik Péter Trió lép fel.

Koszika & Sárik Péter Trió ingyenes koncert
Koszika & Sárik Péter Trió ingyenes koncert
2026. augusztus 20., csütörtök

Koszika & Sárik Péter Trió ingyenes koncert

2026. augusztus 19., szerda

Egy ki nem fizetett számla miatt zárolták a Marosvásárhelyi Polgármesteri Hivatal bankszámláit

Mivel Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala nem fizette ki a májusi számlát az utcatakarítást végző Sylevy Cleaning nevű vállalatnak, amely a szerződés alapján május 20-ig látta el ezt a feladatot, a hivatal bankszámláit zárolták.

Egy ki nem fizetett számla miatt zárolták a Marosvásárhelyi Polgármesteri Hivatal bankszámláit
2026. augusztus 19., szerda

13 éves lányt keresnek Marosvásárhelyen, a rendőrség a lakosság segítségét kéri

Egy marosvásárhelyi egészségügyi intézményből távozott önként egy 13 éves lány kedden este, azóta nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a megtalálásához.

13 éves lányt keresnek Marosvásárhelyen, a rendőrség a lakosság segítségét kéri
Hirdetés