
Fotó: Boda L. Gergely
Fedél nélkül maradt egy négytagú, két kisgyerekes család Nagyernyében. Szombatiék háza múlt szerdán égett porrá, vele együtt a család minden ingósága. A falu közössége azonban példamutatóan összefogott a megsegítésükre.
2016. november 21., 15:012016. november 21., 15:01
A szerencsétlenség még szerdán késő délután történt. Akkora a volt a tűz, hogy a 2 és 7 éves fiúkat nevelő Szombatiéknak csak arra volt idejük, hogy a puszta életüket mentsék, mesélte vasárnap az egykori háza romjai között pakolgató családfő.
Pedig a segítség gyorsan érkezett, a helyi tűzoltó-alakulat hamar a helyszínre érkezett, de a jobbára fából készült épületből így sem tudtak megmenteni majdnem semmit, csak azt tudták megakadályozni, hogy a tűz átterjedjen a szomszédos épületekre, tudtuk meg Jánosi Ferenc polgármestertől. Még így is az egyik szomszéd ház műanyagkeretes ablaka megrongálódott a nagy hőségtől. A tűzoltók szerint a tűz valószínűleg a rosszul szigetelt kéménytől keletkezett.
A károsultak az elmúlt napokban a nagyszülők régi házában, majd a faluban található rokonoknál húzták meg magukat, de ezt az állapotot hosszú távon nem lehet fenntartani. A családnak szerencsére már többen felajánlották segítségüket, s vannak, akik a gyűjtést szervezik.
A községháza a romok eltakarításában is segített. A polgármester kifejtette: a községgazdálkodási egységük rendelkezik gépekkel, vannak alkalmazottai, ezek már másnap a helyszínen voltak. A polgármester elmondta azt is, hogy gyorssegélyt tudnak nyújtani a családnak, ám ez még nem oldja meg az előállt helyzetet. Ám a helybeli lakosok, az egyházak is úgy döntöttek, hogy ki-ki a maga ereje, lehetőségei szerint megpróbál segíteni a családon. „A polgármesteri hivatalban a hétfői tanácsülésen beszéljük meg, hogy milyen további segítséget tudunk adni Szombatiéknak” – közölte Jánosi Ferenc.
A Szombatiék javára szóló gyűjtés egyik kezdeményezője a Rádió Gaga Ernyében élő egyik munkatársa, Kakasi Mihály, aki a Facebookon már közzétette felhívását, a szerkesztőség hétfőtől száll majd be a gyűjtési akcióba. A tervek szerint kedden 7–15 óra között lesz hallgatható a Gagán az a műsor, amelynek során pénzt gyűjtenek a tűzkárosult családnak. „Munkaerőre, adományokra és pénzre van szükség mielőbb, hiszen vészesen közeleg a tél” – fogalmazott Kakasi. A rádiós kezdeményezés mellett gyűjtést szervez Szombatiéknak a Kolping Család is, továbbá adományokat, felajánlásokat fogadnak a községházán.
A nagyernyei református egyház is hozzá kíván járulni a család megsegítéséhez – tájékoztatott Komáromi István lelkész. Már csütörtökön este tanácskoztak a községben az egyházak elöljárói, ezen a tanácskozáson jelen volt a református egyház két gondnoka, s úgy döntöttek, hogy felosztják egymás között a falut, és az egyházak képviselői listákkal végigjárják a családokat, s gyűjtenek a károsultak javára.
„Én a vasárnapi istentiszteleten adakozásra kértem a híveinket, hiszen ilyen esetben erre van a legnagyobb szükség” – mondta el Komáromi tiszteletes, s még hozzátette: az ő további javaslata az volt ez ügyben, hogy az erre illetékes személyek (például a polgármesteri hivatal tisztségviselői) keressék meg a község területén levő vállalkozások tulajdonosait-vezetőit, s kérjék fel a humanitárius segítségnyújtásra, hiszen építőanyagra, gépekre, munkaerőre most nagy szükség lesz ahhoz, hogy a család ne maradjon hajlék nélkül télvíz idejére.
Ajánlott gázérzékelőt szerelni a tömbházak lépcsőházaiba, és ennek költsége a tulajdonosi társulásokat terheli – mondta érdeklődésünkre a gázszolgáltató sajtóirodája, tisztázva azt is, hogy kihez tartoznak a köztes vezetékek.
A Bekecs Táncegyesület vehette át idén az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) Maros megyei szervezetének Szabó György Pál-díját, elismerésként a kiemelkedő művészeti munkáért és a közösségi szolgálatért.
Marosvásárhelyen indította útjára az országos RMDSZ Hazaváró programját, amelynek célja, hogy személyre szabott információkkal és ügyintézési segítséggel támogassa a külföldről hazatelepedni kívánó erdélyi magyarokat.
Idén is megszervezik a Motoros Mikulások adománygyűjtő eseményt Marosvásárhelyen. Szombaton a Színház térre várják a kicsiket, nagyokat.
Híd alá borult egy személygépkocsi csütörtök éjjel Segesvár Segesd felőli kijáratánál. A roncsba szorult sofőrt a tűzoltók szabadították ki, a sérültet súlyos állapotban szállították kórházba.
Édesapja jelentette be csütörtökön a Maros megyei rendőrségen, hogy szerdán elment otthonról és nem tért haza 16 éves lánya.
Szakmai támogatást, munkateret, kapcsolatépítést ígérnek a nyárádszeredai Inkubházban azoknak a vállalkozóknak, akik most szeretnék megvalósítani ötleteiket, vagy nemrég indítottak céget.
Újabb kulturális eseményre készül Marosszentgyörgy: a kultúrotthonban csütörtökön 18 órától ingyenes filmvetítést tartanak Márton Áron erdélyi püspök életéről.
Zajlanak az új ANL-s lakások belső munkálatai Nyárádszeredában. A kivitelező tervei szerint jövő év áprilisában átadásra kerül az épület, benne 25 lakással.
Megérkeztek az első fenyőfák a marosvásárhelyi nagypiacra, több mint háromszáz fa közül lehet válogatni, a készlet pedig folyamatosan frissül.
szóljon hozzá!