A csütörtöki kudarcot követően még egyszer próbálkozhat a vásárhelyi városháza, hogy elfogadtassa az önkormányzati képviselőkkel a Salubriserv köztisztasági vállalattal január 15-én lejáró szerződés meghosszabbítását. Abban megegyeztek viszont a tanácsosok, hogy a polgármesteri hivatal állja a városszéli illegális szeméttelepről napi 400 tonna hulladék elszállításának költségeit.
2015. október 15., 20:072015. október 15., 20:07
2015. október 15., 20:082015. október 15., 20:08
Fél órás késéssel kezdődött, s igen hosszúra sikeredett a csütörtöki marosvásárhelyi tanácsülés, amelyen a fő vitatéma a szemételszállítás volt. Részben sikerült megegyezni, hiszen elfogadták, hogy pénzt szánnak az illegális szeméttelep felszámolására, s a többletköltségeket majd a megyei tanácstól próbálják behajtani. Azonban nem hosszabbították meg a szerződést a Salubriservvel, sőt versenytárgyalást írnak ki, hogy kiválasszák azt a szolgáltatót, amelyik felszámolja az illegális hulladéktelepet.
A szavazás előtt felszólalt Dorin Florea polgármester, aki a szokásos stílusában „megfedte” az önkormányzati képviselőket, amiért nem a város érdekeit, hanem a pártvezérek utasításait tartják szem előtt, s nem szavazzák meg a szemétügyre kidolgozott megoldásokat. „Ha egyedül, rendelettel dönthettem volna, higgyék el, már rég megtettem volna. De önök megesküdtek, hogy a város és annak lakosságának érdekeit tartják szem előtt, s kérem önöket, hogy ennek tükrében döntsenek. Hamarosan itt vannak az ünnepek, és már csak a disznóra tudnak gondolni. De kérdem én, mi lesz a szeméttel, ki fogja január elsejétől elszállítani a marosvásárhelyiek háztartási hulladékát? S az utakat havazás után ki fogja takarítani?” – tette fel indulatosan kérdéseit a városvezető, majd szokásához híven kiviharzott a teremből.
Claudiu Maior beszámolt arról, hogy csütörtökön a környezetőrség egy újabb 50 ezer lejes pénzbírságot rótt ki a városházára, amiért az előző utasítást nem tartották be, s nem takarították el az illegálisan felhalmozott hulladékot október 5-ig. Ezt a városháza jogászai megóvják. Fény derült arra is, hogy bár a helyi tanács tavaly novemberben fogadta el a hulladékdíj megemelését, ezt azzal indokolva, hogy Segesvárra és nem a város szélére kell szállítani a szemetet, a Salubriserv csak március végétől alkalmazta azt, részben emiatt is halmozódott fel olyan sok hulladék.
A hulladék elszállítására és a többletköltségekre vonatkozó határozattervezetet az utolsó percben módosították, így bekerült a szövegbe az, hogy versenytárgyalást írnak ki annak a szolgáltatónak a kiválasztására, amely naponta minimum 400 tonna hulladékot szállítanak el a Székelyudvarhely közeli Cekend-tetőre, s minél előbb felszámolja az illegális telepet. Az is bekerült a tervezetbe, hogy csak a marosvásárhelyiektől összegyűjtött szemét elszállításáért fizet a város, azt viszont nem tudni, hogy ki és hogyan fogja meghatározni, hogy melyik a városi és melyik a vidéki szemét, s ez utóbbi elszállítása kinek a felelőssége. Azt is kihangsúlyozták, hogy a Segesvár és a Cekend-tető közötti távolság miatt kialakult többletköltséget megpróbálják visszaszerezni a megyei tanácstól, s ezért egy közös tanácsülést is tartanak majd. Ezt a tervezetet a módosításokkal elfogadták.
A Salubriservvel való szerződés meghosszabbításáról szóló határozattervezetet is módosították. A tervezet kezdeményezői azt szerették volna, hogy egészen addig szedje össze és szállítsa el a háztartási szemetet a Salubriserv, amíg kiválasztanak egy ideiglenes szolgáltatót, amelyet majd felvált a megyei tanács által kiválasztott regionális szolgáltató. Ez a határozattervezet azonban nem kapta meg a szükséges szavazatot. Ez azt jelenti, hogy ha nem térnek vissza a Salubriservvel január 15-én lejáró szerződés meghosszabbítására – s még egyszer tehetik meg, hiszen már kétszer megpróbálták – megtörténhet, hogy január közepétől nem lesz ki elszállítsa a háztartási hulladékot, s nem lesz ki eltakarítsa a havat az utakról.
Mint ismeretes, a Salubriserv által összegyűjtött hulladékot azért nincs hová lerakni, mert a város melletti szeméttelepet az uniós csatlakozást követő türelmi időszak lejártával be kellett zárni, az új, eurokonform regionális lerakók azonban még nem készültek el.
Bogdan Ivan energiaügyi miniszter Marosvásárhelyen jelentette be: vizsgálják, érdemes-e a Romgaz bevonásával újraindítani a hazai műtrágyagyártást, hogy olcsóbb legyen a termelés, a műtrágya és ezáltal az élelmiszer is Romániában.
Jelentős forgalmi változásokra kell számítani a következő időszakban Marosvásárhelyen, mert péntektől elkezdődik az új parkolóház környékén a közművezetékek áthelyezése. A forgalomkorlátozás fél évre szól, de ez meghosszabbítható.
Nagyszabású közúti ellenőrzést tartottak a 151D jelzésű megyei úton, Ákosfalva és Nyárádtő között a rendőrök szerdán. Az akció különlegessége, hogy a belügyminisztérium egy helikoptere is segítette a földi egységeket.
Öt házkutatást tartottak Maros megye területén a hatóságok csütörtökön reggel, sikkasztás megalapozott gyanújával.
A kormány 3,5 millió eurót biztosított korszerű sótalanító berendezésekre Maros megye számára, hogy Dicsőszentmárton, Gyulakuta és Küküllőszéplak vízellátása biztonságossá váljon. A cél, hogy iskolakezdésre beüzemeljék a rendszereket.
Viharos időjárásra és jégesőre vonatkozó másodfokú riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat Maros megye bizonyos területeire, Segesváron és Dícsőszentmártonban máris meggyűlt a lakók baja a viszontagságos idővel.
Bálázógép gyulladt ki Nyárádtő határában, a 151B jelzésű megyei út közelében kedden, a délelőtti órákban. A lángok gyorsan átterjedtek a környező száraz növényzetre és a tarlóra is.
Épségben talált rá kedden a Maros megyei rendőrség a 12 éves kislányra, aki hétfőn este hagyta el önként otthonát és nem tért haza.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
Egy 12 éves marosvásárhelyi kislányt keres a rendőrség, akinek eltűnését hétfőn este fél 11 körül jelentették.
szóljon hozzá!