Első alkalommal szerveztek Római fesztivált a Maros megyei Mikházán augusztus 3-án. Szombaton a Csűrszínházat és annak udvarát gladiátorok, légiósok, polgárok és rabszolgák lepték el, a több száz érdeklődő pedig megismerhette a két ezer évvel ezelőtti mesterségeket, valamint konyhát is.
2013. augusztus 04., 17:182013. augusztus 04., 17:18
2013. augusztus 04., 17:312013. augusztus 04., 17:31
Nagy sikernek örvendett az első Római fesztivál, már a reggeli órákban kerékpárok, személygépkocsik és autóbuszok érkeztek a mikházi Csűrszínház bejáratához, hogy a tíz órakor kezdődő felvonuláson részt vehessenek.
A „rómaiak” és az érdeklődők meglátogatták a Maros megyei múzeum munkatársai, valamint magyarországi és németországi partnereik által végzett kutatások, feltárások, ásatások helyszínét, majd egymás után kezdődtek az érdekes és információdús események: kiállítás Rómaiak Mikházán címmel, ókori játszóház Asterixszel és Obelixszel, a római kézművességet, művészeteket és a hétköznapi életet bemutató műhelyek: mozaikkészítés, kerámiaművesség, kőmegmunkálás, szabóság, latin írásbeliség, színház, viselet és fodrászat.
Az érdeklődők részt vehettek egy „helybéli” politikai-közösségi vezető gyászszertartásán, a légiós katonák hadgyakorlatán és íjászaton is, a gladiátorokat valóban véres harcukban (az egyik hagyományőrző harcosnak a sisak felsértette az állát) buzdíthatták, közülük egyesekre mito (kegyelem) várt, másokra iuga (halál), és azt is láthatták, hogy mit tesznek a fúriák az eskü- és szabályszegő barbár harcossal. Közben a régészeti feltárásokat és a restaurátori laboratóriumot folyamatosan idegenvezetővel látogatták kicsik és nagyok, a Mit tettek értünk a rómaiak? című román és magyar nyelvű előadáson pedig kiderült, mi mindent köszönhetünk a rómaiaknak.
A délelőtti óráktól késő délutánig rotyogott a leves és sült a kenyér a Taberna culinában, a Taberna dulcinariában pedig mézespogácsa készült. Nagy sikert aratott a római húsleves tojással, de nagy volt az érdeklődés a bab- és a lencseleves, valamint a lencsefőzelék iránt is, és kicsinek-nagynak elnyerte az ízlését a cserépedényben sült, olajbogyóval, hagymával töltött kenyér túrókrémmel.
A gyerekek főként a mézespogácsáért rajongtak, és az is előfordult, hogy a nap vége felé, amikor már a kész ételek és az alapanyagok is fogytán voltak, egy anyuka két gyerekének kért „valami édességet” – a „szakácsfiúk” pedig mogyoróból, datolyából, fügéből és mézből kevertet készítettek. A receptek mind eredeti római leírás alapján készültek, Apicius fennmaradt és 1996-ban a budapesti Enciclopedia kiadó által magyar nyelven közzétett szakácskönyve (De re coqinaria) alapján. Megtudhattuk többek között, hogy kétezer évvel ezelőtti birodalomban drága volt a só, ezért a hallét vagy szardellapasztát használtak só helyett.
A rabszolgák közül – míly meglepő! – a legdrágábban a Júlia nevű hölgy kelt el több mint 150 lejért, ő „gazdájának” régészeti idegenvezetést ígért, és mosolyt és elégedettséget csalt az arcokra a bazsalikommal, mentával, fügével, datolyával és borssal félszáraz ménesi borból készült római fűszeres ital is. A rendezvény fáklyás felvonulással zárult.
A limes
Évek óta ásatások és kutatások során próbálják feltárni a római határvédelem (limes) Maros megyei szakaszát, a mikházi katonai tábor és település nagy eséllyel pályázhat az UNESCO világörökségi státusra a több országra kiterjedő Római Birodalom Határai világörökségi helyszín részeként. A mikházi leletekből megállapították, hogy ötszáz fős gyalogos csapat állomásozott a településen, a tábor mellett volt egy római fürdő, valamint egy civil település is, amely a katonai tábort szolgálta ki – derült ki Pánczél Szilamér főszervező régész ismertetőjéből.
Bogdan Ivan energiaügyi miniszter Marosvásárhelyen jelentette be: vizsgálják, érdemes-e a Romgaz bevonásával újraindítani a hazai műtrágyagyártást, hogy olcsóbb legyen a termelés, a műtrágya és ezáltal az élelmiszer is Romániában.
Jelentős forgalmi változásokra kell számítani a következő időszakban Marosvásárhelyen, mert péntektől elkezdődik az új parkolóház környékén a közművezetékek áthelyezése. A forgalomkorlátozás fél évre szól, de ez meghosszabbítható.
Nagyszabású közúti ellenőrzést tartottak a 151D jelzésű megyei úton, Ákosfalva és Nyárádtő között a rendőrök szerdán. Az akció különlegessége, hogy a belügyminisztérium egy helikoptere is segítette a földi egységeket.
Öt házkutatást tartottak Maros megye területén a hatóságok csütörtökön reggel, sikkasztás megalapozott gyanújával.
A kormány 3,5 millió eurót biztosított korszerű sótalanító berendezésekre Maros megye számára, hogy Dicsőszentmárton, Gyulakuta és Küküllőszéplak vízellátása biztonságossá váljon. A cél, hogy iskolakezdésre beüzemeljék a rendszereket.
Viharos időjárásra és jégesőre vonatkozó másodfokú riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat Maros megye bizonyos területeire, Segesváron és Dícsőszentmártonban máris meggyűlt a lakók baja a viszontagságos idővel.
Bálázógép gyulladt ki Nyárádtő határában, a 151B jelzésű megyei út közelében kedden, a délelőtti órákban. A lángok gyorsan átterjedtek a környező száraz növényzetre és a tarlóra is.
Épségben talált rá kedden a Maros megyei rendőrség a 12 éves kislányra, aki hétfőn este hagyta el önként otthonát és nem tért haza.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
Egy 12 éves marosvásárhelyi kislányt keres a rendőrség, akinek eltűnését hétfőn este fél 11 körül jelentették.
szóljon hozzá!