Szeret vezetni – ennyi az egész

•  Fotó: Boda L. Gergely

Fotó: Boda L. Gergely

Határozott, kicsit talán katonás, és mindig mosolyogva fogadja az utasokat. A napokban vegyipari kombináttól az Ady-negyedbe szállította az utasokat. Marosvásárhelyen egyedüli hölgy, aki autóbuszt vezet: Cozma Meda Mária. Októberig asszisztensnőként dolgozott, akkor váltott. Örül ennek.

Simon Virág

2016. június 18., 13:302016. június 18., 13:30

2016. június 18., 13:362016. június 18., 13:36

A rendszeresen autóbusszal közlekedő marosvásárhelyiek bizonyára találkoztak már Medával, aki több útvonalon szállítja az utasokat, egy kisebb méretű fehér autóbusszal. Először csak egy megállónyit utaztunk vele, majd elkísértük hosszabb útra is, hogy beszélgethessünk.

Asszisztensnőként dolgozott, októberben sofőrvizsgázott. Gondolt egy merészet, és nemcsak személygépkocsit, hanem autóbuszt is megtanult vezetni. „Kiderült, szeretek vezetni, ezért jelentkeztem autóbuszsofőrnek. Még a gyakorlat idején, amikor még egy idős sofőr is volt velem, meghúztam egy kisautót, más baj nem történt ” – meséli, s közben óvatosan kitér a buszmegállóból a kora délutáni zsúfolt forgalomba. A közszállítási vállalatnál csodabogárnak számított, a munkatársak és az utasok is csodálkoztak, hogy egy nő vezeti a járművet. „A munkatársak inkább furcsállták, nem cikiztek, de hamar megszokták. Mindig ugyanazt a buszt vezetem, megszoktam már, hallom, ha valami nem működik jól, és szólok a szerelőknek. Megtörténik, hogy elromlik, mert már nem mai jármű” – mondja mosolyogva, s közben örömmel köszönti egyik volt páciensét, akivel pár szót vált, s még arra is kiterjed a figyelme, hogy megkérdezze beteg férje, hogy érzi magát.

Ha délelőttös és fél ötkor a Béga utcai végállomásnál kell lennie, hajnali háromkor kel, mégis örül, hogy szakmát váltott. „Itt ha befejezem a munkám, és leteszem az autóbuszt, szabad vagyok, senki nem zavar. Amíg asszisztens voltam, munkaidőn kívül is állandóan megkértek erre-arra. Igaz, hogy a délelőtti váltáskor a korai kelést egy kicsit rosszul viselem, jó sok időbe telik, hogy megfőzzem és megigyam a kávét, de nincs éjszakai munka.”

Meda azt is elmondta, hogy az utasok, akik rendszeresen vele utaznak, már ismerik, és jól egyeznek vele. „Az első hetekben kicsit ijesztő volt este tízkor az Ady-negyedből visszaindulni, de aztán rájöttem, hogy nincs mitől félnem. Az emberek tisztelnek, segítőkészek, nyugodtan le lehet szállni az autóbuszról, nem vesznek el semmit. Amikor Marosszentgyörgyre jártam, ott nem volt ennyire biztonságos” – meséli, s közben a visszapillantó tükörben figyeli a le- és felszálló utasokat.

Cozma Meda bár egyedüli hölgy, aki autóbuszt vezet, még sincs egyedül a férfiak uralta gépkocsivezetői világban, hiszen Marosvásárhelyen az egyik maxi-taxi kormányánál Lung Rodicával találkozhatunk.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. augusztus 13., szerda

Pénzt találtak egy marosvásárhelyi autóbuszon, keresik jogos tulajdonosát

A Marosvásárhelyi Közszállítási Vállalat egyik járatán jelentős összegű pénzt találtak, amelyet a becsületes megtaláló átadott a cégnek. Amint a felhívásban olvasható, keresik az elveszett pénz tulajdonosát, hogy visszakaphassa az összeget.

Pénzt találtak egy marosvásárhelyi autóbuszon, keresik jogos tulajdonosát
2025. augusztus 13., szerda

Meghibásodott elektromos vezeték okozott tüzet Maros megyében

Tűz ütött ki egy gazdasági melléképületben szerdára virradóra a Maros megyei Meződombon, egy személyt pánikroham miatt kellett orvosi ellátásban részesíteni.

Meghibásodott elektromos vezeték okozott tüzet Maros megyében
2025. augusztus 13., szerda

Huszadik kiadásához érkezett a nemzetközi gitárfesztivál Marosvásárhelyen

Világhírű fellépők koncertjei, mesterkurzusok és versenyek várják a közönséget a 20. Harmonia Cordis Nemzetközi Gitárfesztivál augusztus 13–19. között Marosvásárhelyen.

Huszadik kiadásához érkezett a nemzetközi gitárfesztivál Marosvásárhelyen
2025. augusztus 13., szerda

Hullócsillaglest szerveznek Marosszentgyörgyön

Hullócsillaglesre hívják az érdeklődőket Marosszentgyörgyön augusztus 13-án 22 órától, ahol szakemberek segítségével lehet megfigyelni a meteorrajt.

Hullócsillaglest szerveznek Marosszentgyörgyön
2025. augusztus 12., kedd

A sótalanítók beszerzése sínen van, de a minisztériumtól még mindig várnak egy választ

Kedden töltik fel az országos közbeszerzési portálra a sótalanító berendezés megvásárlására vonatkozó kiírást, így tíz napon belül kiderülhet, hogy Dicsőszentmártonba, Gyulakutára és Küküllőszéplakra ki biztosítja az eszközöket.

A sótalanítók beszerzése sínen van, de a minisztériumtól még mindig várnak egy választ
2025. augusztus 12., kedd

Játékos pihenés és új programok a Marosvásárhelyi Állatkertben

Új programokkal bővült a Marosvásárhelyi Állatkert kínálata: a látogatók mostantól társasjátékokkal pihenhetnek meg két kifutó között. De a 61 éves intézmény a szórakoztatás mellett az önellátás felé is komoly lépéseket tesz.

Játékos pihenés és új programok a Marosvásárhelyi Állatkertben
2025. augusztus 12., kedd

Gyűjtést szerveznek a tűzkárosult marosszentgyörgyi család megsegítésére

Adománygyűjtést indítanak egy július 29-i tűzesetben súlyos anyagi károkat szenvedett marosszentgyörgyi család megsegítésére.

Gyűjtést szerveznek a tűzkárosult marosszentgyörgyi család megsegítésére
2025. augusztus 12., kedd

Éjszaka vandálkodtak a város főterén, megbírságolták őket a rendőrök – videóval

Megrongáltak egy reklámmolinót, majd a virágóra mutatóit kezdték forgatni azok a marosvásárhelyi fiatalok, akiket keddre virradóan értek tetten és bírságoltak meg a helyi rendőrök.

Éjszaka vandálkodtak a város főterén, megbírságolták őket a rendőrök – videóval
2025. augusztus 12., kedd

Egynyári üröm: a jeddi állatorvos küldetése, hogy megismertesse a „csodanövényt”

Évek óta termeszt egynyári ürmöt a jeddi nyugalmazott állatorvos, Dán József, és már több tízezer palántát ajándékozott el. A malária elleni hatóanyagáról ismert növényben rákellenes lehetőséget is lát, és szeretné, ha minél többen megismernék.

Egynyári üröm: a jeddi állatorvos küldetése, hogy megismertesse a „csodanövényt”
2025. augusztus 11., hétfő

Gépkocsi alá szorult embert kellett kiszabadítani

Gépkocsi alá szorult javítási munkálatok közben egy ember a Maros megyei Őrhegy településen hétfő délután.

Gépkocsi alá szorult embert kellett kiszabadítani