Világjáró Roburral Csíksomlyóra

Világjáró Roburral Csíksomlyóra

Több mint tíz éve, hogy rendszeresen eljön a csíksomlyói pünkösdi búcsúra a Roburexpedíció. Idén tizenkét fős társasággal vágtak neki az útnak a nemzeti színekre festett járművükkel. Ezúttal csatlakozott hozzájuk a DunaTv Hazajáró honismereti magazinjának stábja is, akikkel együtt forgattak a nyikómenti kis lélekszámú falvakban.

Barabás Hajnal

2015. május 22., 19:112015. május 22., 19:11

„Számunkra igazi feltöltődést jelent eljönni Csíksomlyóra, Pécelről hétszáz kilométert utazni, ide a szép hegyek közé” – vallotta Balázs Ottó, a Roburexpedíció vezetője. A piros-fehér-zöldre festett buszukkal bejárták már Ázsiát és Afrikát, részt vettek az athéni olimpián, eljutottak Pekingbe, és a Budapest-Bamako ralin is ott voltak, így méltán lehet világjáró Roburnak nevezni lakókocsivá átalakított, kelet-német gyártású járművüket. Erdélybe az elmúlt tíz évben több mint húsz alkalommal utaztak. „A csíksomlyói búcsú olyan régi szívügyünk, hogy csak becslésre is legkevesebb tíz éve látogatjuk a rendezvényt” – árulták el a roburosok. 

Balázstól megtudtuk, a megszokottól eltérően idén nem mennek el Gyimesbükkre. Tavaly viszont egy negyvenfős társasággal várták be a zarándokvonatokat az ezeréves határnál, és élték át a pünkösdi búcsú minden eseményét. Akkor két Roburral és két személyautóval szelték át Erdélyt. Szálláshelyül többek között az általuk felállított jurta szolgált. 

Barátságok születtek

A roburos csapat éppen Farkaslakán tartózkodott, amikor felkerestük. A Csíki Hírlap érdeklődésére a túra vezetője elmondta, azért jönnek ide minden évben, mert hatalmas élmény számukra a csíksomlyói nyeregben lenni és együtt elénekelni a tömeggel a magyar és a székely himnuszt. „Nekünk nemcsak egy katolikus ünnep ez, hanem a világ magyarságának találkozója. Ide a Föld minden pontjáról jönnek, és évről évre egyre többen. Hatalmas élmény ez” – ismételte meg Balázs. Továbbá fontos számukra, hogy mindig jó barátok, ismerősök fogadják őket, és minden alkalommal újakra tesznek szert. 

Több helyen megszálltak

Magyarországról vasárnap indultak el, első állomásuk Korond volt, ahol Csíki Lajos fogadta a tizenkét fős társaságot, köztük három gyermeket. „Többnyire törzsutasok,nagyjából a megszokott társaság vágott neki az útnak, bár jóval kevesebben vagyunk, mint tavaly” – magyarázta Balázs. Korond után Farkaslakán szálltak meg, majd Szencsedre, a község egyik kis lélekszámú falujába is ellátogattak, ezt követően Szentegyháza környékét fedezték fel, ahol még siklóernyőzést is beterveztek a programjukba. Csíksomlyóra ma este érkeznek meg, és bár tavaly a Szent István Gyermekotthon udvarára felállított jurtában szálltak meg, idén a Robur és egy kibérelt szoba nyújt nekik éjszakai szállást. Szombaton a nyeregben vesznek részt a szentmisén, ezt követően Szentegyházára térnek vissza, ahol Haáz Sándor, a Szentegyházi Gyermekfilharmónia vezetője várja csapatukat. 

A Hazajáró egyik epizódjában is szerepelnek

Nem véletlen, hogy eldugott kis falvakat is meglátogatott a roburos csapat, ugyanis részt vettek a Hazajáró, a Duna Tv honismereti magazinjának forgatásán. Balázs elárulta, régóta tervezték ezt, örvendett, hogy idén sikerült megvalósítaniuk. Így az elmúlt napokban együtt forgattak a magazin stábjával, epizódszereplőként járták végig a Nyikómentét. 

Másodjára jött el Csíksomlyóra a Roburexpedíció egyik tagja, a péceli Farkas Péter. „Tavaly voltam itt először, és őszintén meglepődtem. Hallottam korábban is a búcsúról, de nem gondoltam, hogy ekkora tömeg megmozdul. A legfantasztikusabb az volt, hogy nemcsak egyházi ünnepként éltem meg, hanem számomra a magyarság összetartozásáról is szólt ez a búcsú” – vallotta. Elárulta, most is arra a hangulatra, arra az életérzésre számít, amit akkor érzett, amikor először tapasztalta meg, milyen ekkora tömegben a hegyen lenni. Farkas kiemelte, hogy a társaságért is érdemes volt eljönnie, és azért, mert minden útja során új és új kapcsolatokat tud kialakítani, új barátokat szerezni.

Miért pont Robur?

A Robur egy kelet-német gyártású jármű. A gyártó céget 1888-ban alapították, de csak a második világháború után, az államosítást követően tértek át a teherautó gyártásra, az első modellt 1961-ben mutatták be Lipcsében. A vállalat 1991-ben csődbe ment, azóta ritkaságnak számít Roburt látni a közutakon. „A Roburok iránti vonzalmam a \'80-as évek végén kezdődött. Akkoriban utaztam először Robur buszon Pécelen. A tágas utastér, a \'70-es évekbeli külalak és a könnyen szerelhetőség mind-mind megfogott. Barátaimmal hat évvel ezelőtt elterveztük, hogy veszünk egy Robur buszt, és azzal elmegyünk a 2004-es athéni olimpiára” – írja az expedíció vezetője a Robur-expedíció honlapján. Azóta számos túrán túl vannak már és tervezik, hogy eljutnak a 2016-os olimpiára Rio de Janeiróba. Mint vallják, a buszok nemzeti színekre festésével kapcsolatban nem érte atrocitás őket, bárhol is jártak a világban.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!