
Március 24. a tuberkulózis ellenes küzdelem világnapja. Annak ellenére, hogy Romániában 2003 óta folyamatosan csökken a regisztrált TBC-s betegek száma, fontos odafigyelni a betegségre.
2011. március 24., 11:232011. március 24., 11:23
2011. március 24., 16:072011. március 24., 16:07
Kovászna megyében 2010-ben 88, tuberkulózisban szenvedő új beteget regisztráltak – beleértve a visszaesőket is –, akik közül hatan 0–14 év közötti gyerekek. Az említett betegszámból ugyanakkor 66 tüdő-TBC-s eset. 2011 elején pedig összesen 91 tuberkulózisban szenvedő beteget tartanak nyilván a Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság statisztikai adatai szerint.
Robert Koch 1882. március 24-én jelentette be tudományosan a világnak a tuberkulózis baktériumának felfedezését. Ezért éppen március 24-e a Tuberkulózis elleni küzdelem világnapja. A tuberkulózis vagy elterjedtebb nevén a TBC olyan idült fertőzőbetegség, amelyet baktérium okoz. A kórokozó nyálcseppek révén (köhögés) jut át egyik emberről a másikra. Az esetek 90 százalékában a tüdőt támadja meg, de előfordul, hogy a TBC-baktérium elárasztja az egész szervezetet – az agyvelőt, a veséket, a tüdőt és a csontvelőt, és súlyos kórképhez, gyakran halálhoz vezet.
A TBC-elleni gyógyszerek megakadályozzák a beteg ember szervezetében élő baktériumok szaporodását, majd el is pusztítják őket. Ezért a fertőzés a legbiztosabban úgy győzhető le, ha a beteg minden gyógyszerét minden alkalommal pontosan beveszi. Ezzel is sokat tesz a gyógyulása érdekében. A megfelelő kezelés következtében a fertőzésveszély néhány hét alatt a minimálisra csökken.
A BCG-védőoltás ugyanakkor az elsődleges megelőzési formája a tuberkulózisnak. Újszülöttkorban a szülészeti intézményben vagy az első két hónapon belül adható. A nagyobb gyerekek újraoltása vagy a felnőttkori újraoltás nem ad nagyobb védettséget.
A sepsiszentgyörgyi közegészségügyi igazgatóság felhívja a lakosság figyelmét arra, hogy a TBC-elleni védettség akkor sem 100%-os, ha valaki megkapta a védőoltást, valamint arra is, hogy a negatív IDR-tüdőpróba nem zárja ki a tuberkulózist.
A parlament joga eldönteni, hogyan szankcionálja az érdekellentét miatt elmarasztalt köztisztségviselőket – indokolta hétfőn az alkotmánybíróság a feddhetetlenségi törvénnyel kapcsolatos határozatát.
Év végéig a székelyföldi tejtermelő gazdaságok csaknem fele megszűnhet, az állatok a vágóhídra jutnak – figyelmezettek a gazdák érdekvédelmi szervezetei, akik az üzemanyagköltségek emelkedése, illetve a tej felvásárlási ára miatt elégedetlenek.
Az alkotmánybíróság szerint nem lehet vagyon- és érdeknyilatkozatok benyújtására kötelezni olyan személyeket, akik az állam által hivatalosan el nem ismert párkapcsolatban állnak a köztisztségviselőkkel.
Személyes hangvételű dokumentumfilm készül Pigniczky Réka rendezésében Orbán Viktor volt miniszterelnök politikai „átalakulásáról és bukásáról”, a premiert 2027 első felére tervezik – adta hírül a Filmhu.
Alkotmányos volt Sulyok Tamás eltávolítása, a 12 éves képviselői cikluskorlát és a 70 éves alkotmánybírói korhatár is – reagált Magyar Péter miniszterelnök egy Facebook-bejegyzésben az Alkotmánybíróság (Ab) hétfői döntésére.
Huszönöt aláírás hiányzik a háromezerhez, vagyis cikkünk megjelenéséig 2975-en támogatják a Kovászna megyei Agrosic Egyesület által kezdeményezett petíciót, amellyel a medvék túlszaporulatától való védelmet kérnek.
Az Országos Kataszteri Hivatal (ANCPI) e-Terra alkalmazása működik, és a kiesése alatt felhalmozódott nagy mennyiségű kérelem feldolgozása folyamatban van.
Százhuszonkét tisztségviselőt érinthet a feddhetetlenségi törvény hétfőn alkotmányosnak ítélt módosítása, amely a megbízatás megszűnését írja elő az összeférhetetlenség vagy érdekellentét miatt elmarasztalt személyek esetében.
A jövedéki adó ideiglenes csökkentése ellenére a 10 lejes lélektani küszöb felett maradt Romániában a gázolaj literenkénti átlagára – közölte a Peco-online.ro árfigyelő szakportál hétfőn.
Holtan találtak hétfőn a Szamosban egy 18 éves fiatalembert Szatmárnémetiben, aki vasárnap este tűnt el a folyóban – tájékoztatott a Szatmár megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
szóljon hozzá!