Elképesztően gazdag az Ilona-völgye élővilága

Elképesztően gazdag az Ilona-völgye élővilága

Fotó: Thomas Campean

Mesébe illően gazdag a Nagy-Homoród menti Ilona-völgy élővilága, biodiverzitás szempontjából egy igazi tündérkert a meredek dombok és szelíd lankák közt kígyózó patakvölgy. A Homoród hűs vizében Petényi-márnák, kőfúró csíkok és ördöghalak élnek, hódok és vidrák osztoznak az égeres ligeterdők árnyékolta vizes élettéren, a part mentén pedig jégkorszakból fennmaradt virágfaj nő. Az már-már teljesen hétköznapi, hogy a fenyvesek és lomberdők fái közt barnamedvék és farkasok járnak, a levegőben pedig védett ragadozómadár-fajok vadásznak. A patak azonban egyre több civilizációs sebből vérzik.

Széchely István

2015. május 28., 12:262015. május 28., 12:26

2015. május 28., 12:282015. május 28., 12:28

Egy viszonylag rövid, alig több mint tíz kilométeres szakaszon annyi védett állat- és növényfaj található a Nagy-Homoród mentén, hogy a szakértők szerint egész Székelyföldön kiemelkedő gazdagságú és minőségű élőhelynek számít az Ilona-völgye, miközben az nemhogy európai, de még országos szintű védettséget sem élvez. A lenyűgözően gazdag biodiverzitású terület így nagyon sérülékeny, és a patak mentén egyre több helyen láthatók is már a civilizációs beavatkozások nyomai.

Imecs István biológus tanulmányt készített a Homoród Ilona-völgyi szakaszának élővilágáról, ebből egyebek mellett az is kiderül, hogy a hód és a vidra is állandó lakójává vált a keskeny völgyben csobogó vizeknek. A kutató szerint kiemelkedő az élőhely minősége. „Talán egész Hargita megyében nincs még egy ilyen érintetlen állapotban megmaradt patakvölgy, mármint a halpopuláció és a parti növényzet szempontjából, egy tízes skálán elérné a nyolc, kilenc pontot” – fogalmazott a kutatási területtel kapcsolatban a biológus, de megemlítette azt is, hogy a patakba valószínűleg sok helyen belefolyik a szennyvíz, és értékelése a víz minőségére nem is terjed ki.

Part menti kincsek az égeres ligeterdők

Meglepő, de a völgy egyik legnagyobb természeti értékét a part mentén fellelhető égeres ligeterdők képezik. Imecs István elmondása szerint ezek Natura 2000 prioritású élőhelyek, Európa-szerte nagyon ritkának számítanak, ezért az EU annyira kiemelt figyelemmel kezeli védelmüket, hogy egy égerfás ligeterdő kivágásának ügye az Európai Bizottságig is eljuthat.

A biológus szerint egyébként a vizsgált terület biodiverzitása annyira gazdag, hogy ha most zajlana Romániában a Natura 2000-es területek kijelölése, probléma nélkül védelem alá kerülhetne az Ilona-völgye is, hiszen nagyon sok olyan Natura 2000-es terület van, amelyen negyedannyi védett állat- vagy növényfaj sincs. A kutatás során – ami elsősorban a patak élővilágára koncentrált – az alig több mint tíz kilométeres szakaszon tíz halfaj jelenlétét dokumentálták, ezek közül három is védett: az ördöghalnak is nevezett botos kölönte, a Petényi-márna és a kőfúró csík. Ezek mellett megtalálható két keszegféle – a sujtásos, valamint a szélhajtó küsz –, a fejes domolykó, a kövi csík, a paduc, a fürge cselle és a fenékjáró küllő is.

Otthonra találtak a völgyben a hódok és a vidrák

Állandó lakói már a pataknak a hódok és a vidrák is, a megfigyelések alkalmával a kutatók egyértelmű nyomokat találtak mindkét faj jelenlétéről. Valószínűleg csak egy hódcsalád él az Ilona-völgyében, ami átlagban hat egyedet jelent: az életük végéig egy párt alkotó szülőket, valamint első és másodéves utódaikat. A hódok a völgy alsó szakaszán telepedtek meg, de életterüket egyre inkább kiterjesztik a felsőbb szakasz irányába. Vidrát egyelőre a hódnál is ritkábban látni a vízmosta kövek közt alázúgó patak medrében, a nyomok alapján mindössze egy-két példány élhet belőlük az Ilona-völgyében. Pontos számukat nehéz felbecsülni, mert a vidra egyetlen éjszaka alatt is nagy távolságokat képes megtenni – mondta el Imecs István.

Ragadozók földön és égen

A bővizű borvízforrásokat rejtő, erdőkkel borított, meredek dombok közt kígyózó szűk völgy egy ökológiai folyosót képez, amit a szigorúan védett nagyvadak, barnamedvék és farkasok is egyaránt használnak, egyelőre viszonylag zavartalanul, hiszen a völgyeben nincs aszfaltút, a patakkal párhuzamosan futó erdei úton gyér a forgalom. Noha a kutatás elsősorban a patak élővilágára irányult, több védett madarat is feljegyeztek a kutatók a terepszemlék során. A völgy titokzatos erdeiben uráli baglyok is élnek. A méltóságteljes ragadozó a legnagyobb baglyok egyike, hossza a fél métert is meghaladhatja, szárnyfesztávolsága pedig az egy métert. Két másik védett madár, a hegyi billegető és a fehértorkú vízirigó jelenlétét is feljegyezte a tanulmányban a biológus, de a Natura 2000-es madárvédelmi terület közelsége miatt valószínűleg más védett madárfajok is feltűnnek időnként a patakparti fák ágain.


Mikroklíma a jégkorszakból

Nem kevésbé izgalmas a völgy növényvilága sem. Ki gondolná például, hogy a patakparti virágok némelyike a jégkorszak óta itt él? Ilyen a szibériai hamuvirág, amely egy jégkorszaki maradványnövény. „Ez is egy nagyon érdekes dolog, hogy van egy olyan folt a patak mentén, ami a megfelelő mikroklímának köszönhetően egy jégkorszakbeli ritka növénynek biztosít élőhelyet” –magyarázta a biológus, aki szerint valószínűleg több helyen is megtalálható a védett növényfaj a patak mentén.

Felhők gyülekeznek a völgy fölött

Az emberi tevékenység, a civilizációs beavatkozások szinte pillanatok alatt véget vethetnek a természet által ősidők óta dajkált paradicsomi állapotnak: a tanulmány készítője több veszélyforrást is azonosított, ezek némelyike eltűnéssel fenyeget egyes halfajokat, a patakot pedig kiszáradással. A patakba engedett szennyvíz mellett a nyaralótulajdonosok által elvégzett mederátalakítások jelentik a legnagyobb veszélyt a vízi élővilágra. Mederlépcsőket építenek, kibetonozzák, kikövezik a patakpart falait, ez felgyorsítja a víz folyását, eltűnnek a kövek, megszakad a kapcsolat egyes patakszakaszok között, emiatt pedig a halak nem tudnak felúszni a felsőbb szakaszokra – vázolta fel az összefüggések láncolatát a szakember, hozzáfűzve, nem lát bele abba a kérdésbe, hogy ki ad engedélyt a patakparti építkezésekre, de arra jogi háttér biztosan nincs.

Egyébként a völgy alsó szakaszán elvégzett medermunkálatok miatt már most tapasztalható az Ilona-völgyében, hogy felgyorsult a patak, ennek következtében már a tavaly ősszel és idén kora tavasszal végzett terepszemléken is azt tapasztalták, hogy a víz szintje a megfelelő mérték alatt van, mintha szárazság lenne – mondta el Imecs István. Ha ebből a vízhozamból a homoródfürdői törpe vízerőművel még kivennének hetven-nyolcvan százalékot, amennyiről a helybéliek beszéltek, teljesen eltűnne a patak – tette hozzá. A megépítése miatt korábban nagy civil felháborodást keltő vízerőmű azonban még akkor is gondot okoz, ha be sem indítják: az oldalába épített hallépcső ugyanis a rendeltetése szerinti használatra alkalmatlan, így a biológus szerint számolni kell azzal, hogy a gát fölött egy-két éven belül eltűnhetnek egyes halfajok, mert ha lesodródnak a vízzel, többé már nem tudnak felúszni. Az már csak ráadás, hogy az erőmű jobb oldalán fogják be a patak vizét, és az a gát alatt ugyanazon az oldalon folyik tovább, a hallépcső viszont a bal oldalon van, így a sodrást követő halak meg sem találják az amúgy is használhatatlan vízlépcsőt – fűzte hozzá a szakember.

A tündérkertek romlása

A szaporodó veszélyforrások miatt a vizes élőhelyek megőrzése egyre nagyobb kihívást jelent Hargita megyében is: a patakok szemét- és szennyvízcsatornaként történő használata, gátakkal történő felfogása, betonmedrekbe való terelése, az illegális kőkitermelések, kotrások miatt a károk egyre csak halmozódnak, hatásuk pedig néha nemcsak összeadódik, hanem többszöröződik. A szabálytalan mederszabályozások, de néha még a szakhatóság által hivatalosan végzett árvízvédelmi munkák során is komoly környezeti károk keletkeznek, a környezetvédelmi szervek pedig gyakran már csak nyugtázni tudják a romlást, megakadályozni nem.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. november 20., hétfő

Forgalomelterelésre kell számítani Székelyudvarhely több pontján

Hétfő reggel 9 órától több ponton is forgalomelterelésre kell számítani Székelyudvarhelyen, ugyanis a Harvíz Rt. megkezdi munkálatait a Kaufland előtti körforgalomban.

Forgalomelterelésre kell számítani Székelyudvarhely több pontján
2023. február 03., péntek

Csak egy korábbi leírást rejtett a bikafalvi templom időkapszulája

1989-ben elhelyezett időkapszulát találtak a bikafalvi református templom felújítása során, amelynek tartalmát a sajtó előtt tárták fel pénteken. Az esemény során az épület helyreállításának részleteiről is mesélt a helyi lelkipásztor.

Csak egy korábbi leírást rejtett a bikafalvi templom időkapszulája
2023. február 02., csütörtök

A daganatos megbetegedések okozta küzdelmekről beszélnek Székelyudvarhelyen

Az „együtt” ereje – élet, onkológiai diagnózis után címmel tartanak előadást pénteken délután öt órától a székelyudvarhelyi Hargita Business Centerben (HBC).

A daganatos megbetegedések okozta küzdelmekről beszélnek Székelyudvarhelyen
2023. január 26., csütörtök

Elfogadták a költségvetést, de eredményeket várnak a városházától

Kisebb-nagyobb módosításokkal elfogadta a székelyudvarhelyi képviselő-testület csütörtökön a város 220 millió lejes költségvetését, cserébe viszont a betervezett beruházások megvalósítását várja el.

Elfogadták a költségvetést, de eredményeket várnak a városházától
2023. január 25., szerda

Nem lesz áram több székelyudvarhelyi utcában

Javítási munkálatok miatt szünetel az áramszolgálatatás több székelyudvarhelyi utcában csütörtökön, napközben.

Nem lesz áram több székelyudvarhelyi utcában
2023. január 13., péntek

Soltész: az a felelősségünk, hogy legyőzzük a nyugat önzőségét

Le kell győzni a kishitűséget, nem szabad engedni a nyugat csábításának, élettel kell megtölteni a felújított és felépített tanintézeteket – mondta el Soltész Miklós államtitkár pénteken Székelyudvarhelyen, a Tamási Áron Gimnázium épületének átadásán.

Soltész: az a felelősségünk, hogy legyőzzük a nyugat önzőségét
2023. január 10., kedd

Kézre kerültek a tettesek: két fiatal zúzta össze a szabadtéri kiállítást

Egy fiatalokból álló társaság két tagja rongálta meg szilveszter éjjelén a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont (HMHF) által kiállított fényképeket a székelyudvarhelyi Sétatéren – kedden sikerült beazonosítani az elkövetőket.

Kézre kerültek a tettesek: két fiatal zúzta össze a szabadtéri kiállítást
2023. január 10., kedd

Az eddigi feléért fűtenek, de jó minőségű biomassza kell

Csökkentek a fűtésre szánt önkormányzati kiadások Farkaslakán és Székelyvarságon, miután tavaly ősszel mindkét településen üzembe helyeztek egy-egy faaprítékkal működő, napkollektorokkal kiegészített kazánt.

Az eddigi feléért fűtenek, de jó minőségű biomassza kell
2023. január 08., vasárnap

Búcsújáró jogot is kaphat a Nyúlád-tetőn épülő oltár

Szinte teljesen befejeződtek az oltárépítési munkálatok az Oroszhegy községhez tartozó Kápolnamezőben (Nyúlád-tető), amelyet nem hivatalos búcsújáróhelyként használtak több száz évig a környék lakói. Idén az egyház képviselői megáldanák az építményt.

Búcsújáró jogot is kaphat a Nyúlád-tetőn épülő oltár
2023. január 05., csütörtök

Holttestet találtak Székelyvarságon

Elhunyt férfi holttestét találták meg Székelyvarságon a mezőn január 2-án, a rendőrségi vizsgálat szerint az idegenkezűség kizárható. Az ügyben még tart a nyomozás.

Holttestet találtak Székelyvarságon
Holttestet találtak Székelyvarságon
2023. január 05., csütörtök

Holttestet találtak Székelyvarságon

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!