Átszervezi a Hargita megyei önkormányzat a térség hulladékgazdálkodását, melynek részeként Korondon a Sóvidéket és egész Udvarhelyszéket kiszolgáló hulladéktömörítő és szelektív gyűjtőudvar épül. Mint azonban a helybéli lakók számára néhány hete világossá vált, a létesítményt lakóövezetbe tervezik kivitelezni.
2015. június 23., 11:482015. június 23., 11:48
2015. június 24., 12:342015. június 24., 12:34
A Hargita megyei önkormányzat európai uniós finanszírozású, a teljes megyét átfogó hulladékgazdálkodási projektjének részeként összesen 37 500 különböző típusú és űrtartalmú konténert helyeznek el, két tömörítő állomást, két szelektív válogatóközpontot, nyolc önkéntes szelektív hulladékgyűjtő udvart 106 nagy (6–24 köbméteres) konténerrel, egy szerves hulladékot komposztáló állomást és egy eukonform végleges hulladéklerakót hoznak létre a térségben. A tervek szerint Udvarhelyszéken Korondon épül tömörítőállomás, ahol a lakosságtól begyűjtött hulladékot szállításra tömörítik majd. A szállítás mindennapos lesz, tehát a megye városainak területén nem fognak hulladékot tárolni.
A nagyszabású terveket tavaly ősszel jelentette be közleményben a megyei önkormányzat, ám az információ – mint azt hétfőn a helyszínen az érintettek az Udvarhelyi Híradónak elmondták – már nem jutott el a korondi lakossághoz. Ők csupán néhány hete értesültek arról, hogy a település lakott területén épül majd meg a hulladéktömörítő-állomás. A beruházás kialakításához szükséges mintegy hetven áras terület a Sórét utcában van. A megyei tanács illetékese legutóbb június 11-én tartott terepszemlét a helyszínen, a környékbeliek ekkor tudták meg, hogy mi épül a szomszédjukban. „Rögtön panaszt tettünk a helyi polgármesteri hivatalnál, de a prefektúrának, a környezetvédelmi ügynökségnek és a megyei tanácsnak is írtunk” – mondta el Fábián Márton. A korondi család új építésű háza mintegy százötven méterre van a létrehozandó hulladéktömörítőtől.
A Fábián és szomszédai – L. L., S. Z. és S. J. – által megfogalmazott beadványokra a helyi elöljáróktól, a prefektúrától és a környezetvédelmi ügynökségtől is érkezett válasz: mint a levelekben leszögezik, a beruházás engedélyeztetése rendben van, a munkálatok elkezdésének nincsen akadálya. Ugyanezekből a dokumentumokból derül ki, hogy Korond község általános rendezési terve szerint a Sórét utca nem lakóövezet, így a tömörítőállomás felépítése nem ütközik akadályba. A polgármesteri hivatal válaszában arra is kitér, hogy a beruházás ügyében 2011 októberében tartottak nyílt fórumot.
„Az építkezési engedélyt a tavaly váltottam ki, és egyszerűen érthetetlen, hogy ha a község vezetősége tudott arról, hogy itt hulladéktömörítő épül, akkor miért bocsátottak ki engedélyt, és miért nem közölték ezt velünk” – adott hangot felháborodásának Fábián Márton.
Nem csak a Sórét utca lakóit aggasztja a beruházás, a környező utcákból közel kétszázötvenen írták alá azt a petíciót, melyet Fábiánék az illetékesekhez is eljuttattak. „El vagyunk keseredve, nem tudjuk, milyen lesz itt az élet, ha megépül a hulladéktömörítő” – summázta a panaszokat Fábián.
Az ügyben egyébként hétfőn több ízben kerestük Katona Mihályt, Korond község polgármesterét, telefonon végül Ravasz Ferenc alpolgármesterrel sikerült beszélnünk, aki annyit mondott, hogy tud a az ügyről, de a részletekről nem nyilatkozik. Kérdéseinkkel a Hargita megyei önkormányzat vezetőit is kerestük, egyelőre nem kaptunk választ.
Székelyudvarhelyen az elmúlt években több utcát is felújítottak, és ugyan megjelentek az akadálymentesítés jelei – például a süllyesztett járdaszegélyek –, a gyakorlatban még mindig sok helyen nehézkes a közlekedés babakocsival vagy kerekesszékkel.
Juhokat, nyulakat és számos csirkét megölt tavaly november óta egy fiatal medve Székelyvarságon, az utóbbi napokban ráadásul nappal is többször felbukkant az egyed a település főbb utcáin. Kedden kilőtték a garázdálkodó példányt.
Kitartanak a turisztikai vállalkozások, nem nőtt jelentősen az elbocsátások száma Parajdon ebben a hónapban. Székelyudvarhelyen azonban újabb tömeges elbocsátásra kényszerül egy bútoripari vállalat.
Közel húsz éve földbe helyezett szennyvízhálózati vezetékeket kell megjavítani Oroszhegyben, Tibódban és Székelyszentkirályon, továbbá ki kell terjeszteni a hálózatot a portákig. A község vezetősége aláírta a projekt finanszírozási szerződését.
Jubiláló házaspárok jelentkezését várja a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal.
Kék, fehér, vörös, barna és számos más színű trópusi lepkében gyönyörködhetnek azok, akik ellátogatnak a parajdi Lepkeházba – a turisták száma azonban lényegesen megcsappant a bányakatasztrófát követő időszakban.
Egy évvel az indulása után beváltotta a hozzá fűzött reményeket a székelyudvarhelyi városvezetés által fejlesztett applikáció: az eszközt a lakók egyre gyakrabban használják ügyintézésre, bejelentésekre, befizetésekre, vagy épp időpontfoglalásra.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés csak az, hogy mikor omlik be – nyilatkozta szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Kaszáló kaláka, ahogy régen: negyven nyikómalomfalvi férfi gyűlt össze hajnalban, hogy közösen kaszáljanak a réten – a kaláka nemcsak múltidéző élmény, hanem a falunapok hangulatos nyitánya is volt.
Egy idős nőt szállítottak kórházba egy Homorófürdőnél történt baleset után szombaton délben.
szóljon hozzá!