Integrációs stratégiák az udvarhelyi romáknak

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Nyolcpontos stratégiát dolgozott ki Székelyudvarhelyen az a tíztagú bizottság, amely a cigányok felzárkóztatásáért jött létre tavaly szeptemberben.

Simon Eszter

2013. február 05., 18:332013. február 05., 18:33

2013. február 06., 18:112013. február 06., 18:11

Egy kormányhatározat értelmében az elmúlt év végén minden település önkormányzatának létre kellett hoznia egy olyan bizottságot, amely kidolgozza a módszert az illető falu vagy város roma kisebbségének integrálása érdekében.

Bizottság az integrálásért

Székelyudvarhely képviselő-testülete a tavaly szeptemberi ülésen fogadta el egy olyan bizottság létrehozásának tervezetét, amely megfelelő stratégiákat dolgozna ki a településen élő cigányok felzárkóztatására. A tíztagú bizottság az alpolgármesteren kívül az önkormányzati képviselő-testület mindhárom frakciójának – RMDSZ, MPP, EMNP – , valamint az iskolák, az egészségügy és a közelségi rendőrség egy-egy képviselőjéből, illetve egy egészségügyi közvetítőből, egy romaszakértőből és a polgármesteri hivatal szociális osztályának vezetőjéből tevődik össze. Fülpesi Gyulától, a polgármesteri hivatal szociális osztályának vezetőjétől megtudtuk, összesen nyolc olyan tervet dolgoztak ki, amelyekkel segítenék a cigányok beilleszkedését Udvarhelyen.

Helyi stratégiák

A Székelyudvarhelyen élő romákkal való folyamatos kapcsolattartás érdekében a bizottság fontosnak tartja megválasztani a képviselőjüket. „Elsősorban a közigazgatáson és a közösségi fejlesztésen belül a kisebbség képviselőjének megválasztását szorgalmazzuk, továbbá célunk a koldulás visszaszorítása” – mondta el kérdésünkre az osztályvezető. Ezeken túl a bizottság továbbra is fontosnak tartja a szociális lakások építését, valamint az orvosi ellátás biztosítását, a szükséges oltások beadását. Lakóhelyeik tisztán tartása érdekében pedig tavasszal nagytakarítást szerveznek a romák által lakott negyedekben, telepeken. „Mivel a kisebbségi felzárkóztatás egyik legfontosabb eleme a gyermekek beiskolázása és tanítása, fontosnak tartjuk, hogy a többség gyermekeivel együtt járjanak iskolába” –  magyarázta Fülpesi.

A cigány kultúra támogatását is a helyi stratégiák közé sorolták, melyek sorát a gazdasági támogatások zárták. „A romáknak kiosztandó szociális juttatások, segélyek, pótlékok országos szinten törvény által előírtak” – hangsúlyozta a bizottsági tag, aki szerint a romák felzárkóztatásáért létrehozott bizottsághoz bátran fordulhatnak az udvarhelyiek. Szívesen fogadnak minden használható ötletet vagy esetleges panaszt, amely a cigányok integrációját érinti vagy előbbre viszi.  

Termés utcai panasz

November közepén egy – Székelyudvarhely polgármesterének, Bunta Leventének címzett – nyílt levél érkezett szerkesztőségünkbe, melyben Geréd Gábor, Udvarhelyen oktató tanár azt állította, hogy több Termés utcai roma család gyermekének óvodába, illetve iskolába való beíratását megakadályozták az intézetek. „Természetesen foglalkoztunk az esettel, amint a polgármester kézhez kapta a levelet, találkozóra hívta a panaszos szülőket, de ők sajnos nem jelentek meg” – mondta el a történtek kapcsán Fülpesi Gyula.

szóljon hozzá! Hozzászólások

A rovat további cikkei

2026. július 06., hétfő

Tűz ütött ki egy melléképületben Korondon

Kigyulladt egy melléképület hétfő hajnalban Korondon, a Malom utcában. A gyors tűzoltói beavatkozásnak köszönhetően sikerült megakadályozni a lángok továbbterjedését.

Tűz ütött ki egy melléképületben Korondon
Hirdetés
2026. július 05., vasárnap

Járvány Mongóliában, üzemanyaghiány Oroszországban – újabb próbatételek a kalandorok előtt

Negyven nap és közel 12 ezer kilométer után elérte Mongóliát Mihály Alpár és Bertici Attila. A két erdélyi motoros ugyan teljesítette expedíciója egyik legfontosabb célját, egy járvány miatt bevezetett korlátozások felülírták eredeti útitervüket.

Járvány Mongóliában, üzemanyaghiány Oroszországban – újabb próbatételek a kalandorok előtt
2026. július 04., szombat

Több szempontból is lebukott az elbukott krosszmotoros Kisgalambfalva közelében

Súlyos közlekedési baleset történt szombaton délután Kisgalambfalva közelében. Több kihágást elkövető motoros sérült meg.

Több szempontból is lebukott az elbukott krosszmotoros Kisgalambfalva közelében
2026. július 03., péntek

Járdát építettek, utcákat aszfaltoztak le Fenyéden

Egy nagyobb járdaszakaszt építettek a 13A jelzésű országút fenyédi szakasza mentén, ugyanakkor több utcát is leaszfaltoztak a községközpontban. Azt is megtudtuk, hogy máshol miért nem korszerűsíthették az utcákat.

Járdát építettek, utcákat aszfaltoztak le Fenyéden
Hirdetés
2026. július 02., csütörtök

Kilövés nem történt, a medve pedig ismét emberre támadt a Kalonda-tetőn

Megtámadott egy pásztort a medve a Kalonda-tetőn, a férfi azonban pásztorkutyáinak köszönhetően csak enyhébb sérüléseket szenvedett. A támadást nem jelentették a 112-es segélyhívón, ezért a hatóságok szerint nem tudtak időben törvényesen intézkedni.

Kilövés nem történt, a medve pedig ismét emberre támadt a Kalonda-tetőn
2026. július 02., csütörtök

Nagy mennyiségű csapadék zúdult Udvarhelyre, több helyen állt a víz – fotókon mutatjuk

Rövid idő alatt nagy mennyiségű csapadék esett csütörtök délután Székelyudvarhelyen, több utcán megállt a víz, néhányan pedig áramkimaradást is jeleztek.

Nagy mennyiségű csapadék zúdult Udvarhelyre, több helyen állt a víz  – fotókon mutatjuk
2026. július 02., csütörtök

Teret rendeznek, növelik a parkolók számát a székelyudvarhelyi Tábor negyedben

Évek óta leromlott állapotban van Székelyudvarhelyen a Tábor negyedi kazánház előtti tér, ahol nem csak a kaotikus parkolás, hanem az esőzésekkor felgyűlő víz is gondokat okoz. A városvezetés azt ígéri, hogy idén rendet tesznek a helyszínen.

Teret rendeznek, növelik a parkolók számát a székelyudvarhelyi Tábor negyedben
Hirdetés
2026. július 02., csütörtök

Ittasan balesetet okozott, majd hamisan jelentette autója eltűnését

Őrizetbe vettek egy 61 éves székelyudvarhelyi férfit, aki a gyanú szerint valótlanul jelentette be saját személygépkocsijának eltulajdonítását, miután ittasan balesetett okozott vele – közölte a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.

Ittasan balesetet okozott, majd hamisan jelentette autója eltűnését
2026. július 01., szerda

Lesz-e új díszelem Székelyudvarhely Szejkefürdő felőli bejáratnál?

Öt évvel ezelőtt bontották el a fáklyát jelképező díszelemet Székelyudvarhely Szejkefürdő felőli bejáratánál – akkor azt ígérték, új szimbólum kerül a helyére, de ez még nem történt meg. Kiderült, miért nem tudtak haladni ez ügyben.

Lesz-e új díszelem Székelyudvarhely Szejkefürdő felőli bejáratnál?
2026. július 01., szerda

Medvehelyzet Székelyudvarhelyen: akiket a Bagossy-koncertről hazafelé tartva leptek meg a nagyvadak

Ráijesztett egy anyamedve és három bocsa egy fiatal párra Székelyudvarhelyen, miután a Bagossy Brothers Company koncertjéről tartottak hazafelé. A Templom utcában a házak között bukkantak fel a nagyvadak, a fiatalok pedig egy közeli építményre menekültek.

Medvehelyzet Székelyudvarhelyen: akiket a Bagossy-koncertről hazafelé tartva leptek meg a nagyvadak
Hirdetés