
Fotó: Farkas Antal
Udvarhelyen hitelrontás miatti pert fontolgatnak, Oroszhegyen szilvapálinka mellett beszélgetnének el a Közpolitikai Intézet jelentésének készítőivel, ugyanis valótlannak tartják az ebben megjelenő adatokat. Derzsben megnézik a könyvelést.
2013. június 07., 21:552013. június 07., 21:55
2013. június 09., 14:552013. június 09., 14:55
Június ötödikén hozta nyilvánosságra a bukaresti székhelyű Közpolitikákért Intézet (IPP) azt a jelentést, amelyben azokat a Romániai településeket listázzák, amelyek – kutatásaik alapján – kiadásaiknak a negyedét sem tudják fedezni saját bevételeikből. A kilencven települést felsoroló listán döntő többségében községek vannak. Az egyetlen megyei jogú város, amely bekerült a jelentésbe, Székelyudvarhely, de a községek között van Székelyderzs és Oroszhegy is. A Közpolitikákért Intézet szerint a székelyderzsi önkormányzat saját bevételekből a kiadásainak mindössze 15 százalékát tudja fedezni, Székelyudvarhely a 20 százalékát, Oroszhegy pedig a 25 százalékát. A civil szervezet azt kéri a kormánytól, ne adjon pénzt ezeknek az önkormányzatoknak az államkasszából mindaddig, amíg a polgármesteri hivatalok nem találnak megoldást költségvetési problémáikra. A Közpolitikákért Intézet szerint ennek érdekében akár más településekkel is egybeolvadhatnának a rosszul működők.
Trükköztek vagy mulasztottak?
Bunta Levente, Székelyudvarhely polgármestere valótlannak és felháborítónak tartja a jelentés tartalmát, szerinte hozzánemértésből fakadó tévedés, vagy a számokkal történő rosszhiszemű trükközés eredménye lehet az udvarhelyi önkormányzatra vonatkozó adat. Nem szerepelhet ezen a listán egy olyan város, amely költségvetéséből tavaly 4,3 millió lejt spórolt, egy olyan város, amely folyamatosan fejlődik – érvelt a polgármester, megemlítve az elmúlt időszak jelentősebb beruházásait.
A város éves bevételeiről és kiadásairól nem tudott pontos adatokat mondani, de hangsúlyozta, a bevételek messzemenően fedezik a kiadásokat. Nem érti, miként kerülhetett be a jelentésbe egyetlen megyei jogú városként Székelyudvarhely, de ez csak mulasztás, vagy a költségvetési adatok egy részének szándékos mellőzése eredményeként történhetett meg – reagált arra a felvetésre, hogy a Közpolitikákért Intézet az önkormányzatok által a pénzügyminisztériumhoz benyújtott múlt évi végi beszámolók alapján készítette el jelentését. Tizenhat éve költségvetéssel foglalkozik, ő maga is tudna zsonglőrködni a számokkal, mondta a városvezető, hozzáfűzve, kíváncsi, mi a trükk a jelentésben, amivel kapcsolatban az elhíresült, Curchillnek tulajdonított kijelentést idézte: „csak abban a statisztikában hiszek, amit én magam hamisítok”. Magyarázatot és helyesbítést fognak követelni a Közpolitikai Intézettől, de Udvarhely esetében a jelentés felér egy hitelrontással, így a bírósági pert is fontolgatják – közölte Bunta Levente.
Oroszhegy nem csak a pálinkában erős
Az oroszhegyi polgármester szerint hányavetett a jelentés, és Oroszhegy esetében teljesen megalapozatlan marhaság. Vagy elnéztek egy tizedesvesszőt, mondta tréfálkozva Bálint Elemér, azzal folytatva, hogy szilvapálinka mellett elbeszélgetne a jelentés készítőivel. A község költségvetését illetően pontos adatokkal szolgált, elmondva, hogy a kiadásokhoz képest 168 százalékos a település saját bevételeinek aránya, tehát bőségesen elegendő a költségek fedezésére. A község éves kiadásai tavaly 562 ezer lejt emésztettek fel, bevételük viszont 835 ezer lej volt, a polgármester szerint ezzel Udvarhelyszék harmadik legerősebb községe Oroszhegy. A község a törvény által szabályozott módon csak a jövedelemadóból és az áfából származó visszaosztott összegeket kap az államkasszából, annak függvényében is, hogy milyen arányban tudta begyűjteni a helyi adókat és illetékeket. Oroszhegy esetében a begyűjtési arány 96 százalékos, ennél jobb eredmény talán nincs is a megyében – véli Bálint Elemér. Elmondta, mérnökember lévén a logikus gondolati felvezetés híve, ebben a jelentésben viszont ennek nyomát se látja, ezért szintén magyarázatot fog kérni a Közpolitikákért Intézettől a jelentéssel kapcsolatban.
A székelyderzsi polgármestert is elérte a hír, hogy a közpolitikai intézet szerint saját bevételeik csak a kiadások 15 százalékát fedezik, de a szóban forgó jelentést még nem látta – közölte pénteken Zoltáni Csaba, a település vezetője, akit egy kistérségi gyűlés és egy képviselőtestületi ülés között értünk el. Megvizsgálják a jelentést és a település költségvetését is, hogy kiderüljön, milyen adatok alapján készült a beszámoló – mondta a polgármester, azt is hozzáfűzve, igaz, hogy bevételük elég kevés, de egyáltalán nem fenyegeti a működésképtelenség veszélye az önkormányzatot. Sem elmaradásaik, sem kintlévőségeik nincsenek, amelyek miatt csődközeli helyzetbe kerülhetnének – fogalmazott Zoltáni Csaba.
Frissítés: Cikkünk pénteki megjelenését követően a Közpolitikákért Intézet módosította a jelentéséhez csatolt, költségvetési problémákkal közdő önkormányzatok listáját. A pénzügyminisztériumtól kapott hibás adatokra hivatkozva előbb Székelyudvarhelyt, majd Oroszhegyet és Székelyderzst is törölték a jegyzékből.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
Helyrehozták a megsüllyedt és beszakadt útszakaszt Küsmöd és Siklód között a 135-ös megyei úton, de az elkövetkező egy-két évben nem lesz ott aszfaltozás – tudtuk meg a Hargita Megye Tanácsának vezetőjétől.
Régészeti bemutatókkal, kézműves foglalkozásokkal, rendhagyó tárlatvezetésekkel, koncerttel és fényfestéssel készül a Múzeumok Éjszakájára a Haáz Rezső Múzeum június 20-án Székelyudvarhelyen.
Tiltakozó szülői petíciók, szóbeszédek, kiszivárgott elképzelések, elvetett forgatókönyvek, félelmek és indulatok – nagy feszültség övezi a székelyudvarhelyi iskolahálózat krízisének rendezését.
Tűz keletkezett egy székelyudvarhelyi tömbházlakás második emeleti lakásában a Függetlenség sugárúton szerda délután. A lángokat körülbelül egy óra alatt sikerült megfékezniük a tűzoltóknak.
Új mammográf, korszerű fertőtlenítő-rendszerek, újszülött-szállító inkubátor és több tucat diagnosztikai eszköz került a Székelyudvarhelyi Városi Kórházba az elmúlt években megvalósított európai uniós pályázatoknak köszönhetően.
Hangos szirénaszóra lehettek figyelmesek a székelyudvarhelyiek szerdán délután, miután egy tömbházban keletkezett robbanáshoz és tűzhöz több mentőegységet is riasztottak. A Függetlenség sugárúti helyszínre mi is kiszálltunk, fotókon mutatjuk.
szóljon hozzá!