Fotó: Lukácsi Lehel
A nagykadácsi unitárius templomban könnyező házigomba tette tönkre a faanyagot. Az épülettel egyidős padló jelentős része fertőzött volt: a padlótartó párnafák elkorhadtak, az egészet el kellett távolítani. A padokat csonkolták, az oldalbejárati ajtót és a keret nagy részét eltávolították. A vakolatot körbe leverték, a torony felé eső részen mélyen kiásták az aljzatot. Minden faberendezést eltávolítottak, csupán a szószék és a karzat maradt a templomban. Nagy teher nehezedik a kétszázfős gyülekezetre.
2014. szeptember 23., 19:002014. szeptember 23., 19:00
Az egyházközség 2013 tavaszán szembesült a templom farészeit emésztő gombafertőzéssel. A károsodás súlyosságát az elmúlt napokban a gombamentesítés során tapasztalták meg. Vass Zsuzsa helyi unitárius lelkész nagyon szomorúan mondta telefonon, hogy „a kicsi szép templomunk teljesen szét van dúlva”.
Történet
A mai unitárius templom 1837-ben épült egy késő gótikus templom helyére, meghagyva az eredeti tornyot. A belső fafelületek finoman kecses virágmintás festése kiemelkedően szép, karzatmennyezetének alsó felülete festett kazettás. Padlója fenyő hajópadló – a feltöltésbe ágyazott fenyő párnafákra még kovácsoltvas szegekkel rögzítették. A padozat tartógerendáit erre helyezték. Egy deszkán az 1847-es évszám olvasható. A 2005-ös árvíz a templom falait mosta. Gondosan kitakarították, folyamatosan szellőztették, mégis megjelent a gomba. Akkor keresték meg a Magyar Unitárius Egyház főépítészét, Furu Árpádot, majd tanácsára a gombamentesítéssel foglalkozó céget, amikor a többszöri takarítás, termőtestleszedés után újra megjelentek a termőtestek. A könnyező házigomba a padló alatt terjedt, a fal melletti deszkák között bújt elő.
Devescovi József faipari mérnök, faanyagvédelmi szakértő a Székelyhonnak elmondta, a könnyező házigomba kedvező feltételek között a megtámadt faanyagot hamarosan teljes mértékben elkorhasztja. Még a száraz fában is képes életét fenntartani, mert a faanyag lebontásával elegendő vizet termel magának. Igen veszélyes kártevő, mert ha valamely épületben megtelepedett, fonalai és kötegei a falazat legapróbb réseiből áthatolnak a falon, abban továbbterjednek, az eredeti góctól több méterre is megfertőznek újabb területeket, az épület egész faanyagát is.
Helyzetkép
Amikor a szakemberek felmérték a kárt, már minden pályázat határideje lejárt. A következő ciklusban a megyei tanácstól kapott az egyházközség 12 ezer lejt. Úgy tűnt, a templomtér egyharmadát érintette a gombafertőzés, azonban mire sor került a munkálatokra, kiderült, a felééig, az oldalbejárati ajtónál pedig szinte végig. A mentesítést felületi fertőtlenítéssel kezdték, majd a fából készült berendezési tárgyakat eltávolították, megvizsgálták, a fertőzött részeket csonkolták. Az aljzatot és falrészeket fertőtlenítették, hő- és vegykezelték. A falrészeket védőszeres gúzréteggel kenték le. A kibontott feltöltést mészhidráttal kevert sóderrel, homokkal kell pótolni.
Lehetőségek
Nem nagy az egyházközség – összegezte a lelkésznő, sok az idős. El kellett magyarázni az embereknek, hogy minél tovább halogatják, annál rosszabb lesz, és saját házaikra is veszélyt jelenthet a széthordható spóra. A gyülekezet a lelkésznő mellé állt, sokan közmunkáztak vagy terményadománnyal segítettek. A feltöltésnél is sok dolgos kézre lesz szükség. A gombamentesítő szakemberek jótállnak a munkálatokért, de úgy kell eljárni a helyreállítás során, ahogyan ők javasolják. Jó lenne egy külső drénezés, illetve az újravakolást természetes anyaggal kell majd végezni. Hogy deszka- vagy téglapadlót tesznek-e, az a gyülekezet döntésén múlik, ám a szakember utóbbit javasolja a szellőzés miatt.
Péter Zoltán siménfalvi polgármester szavának állt, és megérkezett az első adag kavics. Azt is megtudtuk, szeretnék megőrizni a padokat, hiszen a jelenlegi festékréteg alatt megvannak a korábbi minták. Segítséget vár a nagykadácsi templom. Ha kő, ha homok, ha tégla, akár a padok kiegészítésének munkálata. „Még a kicsi is óriási segítség” – hiszi Vass Zsuzsa.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés csak az, hogy mikor omlik be – nyilatkozta szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Kaszáló kaláka, ahogy régen: negyven nyikómalomfalvi férfi gyűlt össze hajnalban, hogy közösen kaszáljanak a réten – a kaláka nemcsak múltidéző élmény, hanem a falunapok hangulatos nyitánya is volt.
Egy idős nőt szállítottak kórházba egy Homorófürdőnél történt baleset után szombaton délben.
Hétfőn reggel 8 és délután 17.30 között teljes útlezárás lesz Székelyudvarhelyen a Tamási Áron utca Dózsa György és Varga Katalin utcák közötti szakaszán. A korlátozásra munkálatok miatt van szükség.
Drágul az élet, megszűnnek mentességek: augusztustól új adók, emelkedő ÁFA és szigorodó szabályok sújtják a lakosságot Romániában. A vállalkozók mellett nyugdíjasok, kismamák és családok is komoly terhekkel szembesülnek.
Jelentős felújítás kezdődött a székelyudvarhelyi Orbán Balázs Általános Iskolában: a munkálatok idejére a diákokat más iskolák fogadják be szeptembertől, az önkormányzat pedig saját forrásból is hozzájárul a költségekhez.
Különleges filmes hétvégével várják az érdeklődőket Székelyudvarhelyen a városi könyvtár előtti térre. Július 18–19-én dokumentumfilm-vetítéseket és közönségtalálkozókat tartanak, neves rendezők és televíziós szakemberek részvételével.
A vezetékek befogadó és kifolyó részénél újabb betonozási munkálatokra van szükség, így csak nagyjából két hét múlva terelhetik el a Korond patakot. Jó hír viszont, hogy megérkezett az első előzetes jelentés a földtani mérésekről.
Kápolnásfaluban és Székelyudvarhelyen két egymást követő napon lesz áramszünet karbantartási munkálatok miatt – közölte az Electrica áramszolgáltató.
A Romániai Könyvelők Napját ünnepelték Székelyudvarhelyen hétfőn. Az esemény középpontjában a szakma digitális jövője és emberi oldala állt: „a jövő könyvelője már nemcsak számol, hanem irányt mutat” – hangzott el a rendezvényen.
szóljon hozzá!