Fotó: Mihály Csaba
Noha nem pont olyan lett a 132-es megyei út, amilyennek az érintettek elképzelték, mégis örülnek, hogy nyolc év után lezárult az 57 millió lej értékű beruházás. Ez alkalomból Homoródújfaluban, Homoródkarácsonyfalván, Homoródalmáson, Lövétén és Szentegyházán tartottak átadóünnepséget.
2016. február 08., 19:162016. február 08., 19:16
2016. február 09., 09:422016. február 09., 09:42
„Ha visszaemlékezünk, milyen göröngyös volt ez az út, pont olyan göröngyös volt a projekt lefutása is” – értékelt a hétfői átadóünnepségen Lázár Zoltán, Lövéte polgármestere. Borboly Csaba, a megyei tanács elnöke arról beszélt, hogy voltak gondok a kivitelezéssel, hiszen a 2007-ben készült tervek nem egyeztek a helyiek elképzeléseivel.
„Próbáltuk a lehetőségekhez mérten átalakítani, ennyit tudtunk változtatni” – mondta. Barti Tihamér, a megyei tanács alelnöke kifejtette, rengeteget konzultált az érintett települések polgármestereivel, míg végre tavaly sikerült „kimozdítani a holtpontról” a több évig szünetelő útmodernizálási munkát. „Ha nem valósul meg a projekt, akkor az elvégzett munka árát is vissza kellett volna fizetni az Európai Uniónak” – magyarázta. Brassó Megye Tanácsának alelnökével is egyeztetett annak érdekében, hogy a 132-es út ottani szakaszát is modernizálják: még ebben a hónapban elkészítik a szükséges előtanulmányokat. „Nagyon fontos, hogy a látogatók ne úgymond zsákutca formájában közelítsék meg a vidéket, hanem legyen átjárhatóság a két megye között” – fogalmazott.
Rigó Mihály homoródalmási polgármester nagyjából elégedett a felújítás eredményeivel. „Ami meg volt tervezve, azt végre kellett hajtani” – mondta. Vannak viszont apróbb hibák, például nem látszik az útfestés, néhol már megsüllyedtek a járdák, illetve több átereszre is szükség volna. „A lényeg, hogy a települések már nincsenek annyira elszigetelve” – tette hozzá. Cseke Miklós, Oklánd község polgármestere úgy fogalmazott, elsősorban a farsangtemetést ünneplik. Ezzel az Oklándi Elhelyezőközpont diákjaira utalt, akik az útátadás öt helyszínén műsorral léptek fel.
Nagyon örült a projekt befejezésének Rusz Sándor szentegyházi polgármester is. Külön megköszönte Barti Tihamér hozzáállását, akit a megvalósítás „kulcsszemélyeként” nevezett meg. „A tavalyi városi megvalósításainkat kiegészíti a megyei út. Nem hittük, hogy a vasüzem melletti híd időre elkészül, de megtörtént. Sőt a közeli, Gomba néven ismert parkolót is leaszfaltozták. Ugyanakkor egy áteresz is megépült, ami nem volt része az eredeti terveknek, így a későbbiekben öt háztartás megmenekül a dombról lezúduló esővíztől” – tette hozzá.
Mint ismeretes a projekt kivitelezésénél az eredeti tervekben kizárólag román nyelvű helységnévtáblák szerepeltek, a magyar feliratok hiányára pedig lapcsaládunk hívta fel a figyelmet, a táblák kihelyezését követően. Ennek nyomán Hargita Megye Tanácsa magyar nyelvű helységnévtáblákat rendelt, saját költségvetésből, amelyekre 4700 lejt költöttek pluszkiadásként.
A magyar nyelvű helységnévtáblák kihelyezését követően megírtuk: a kihelyezett táblák nem felelnek meg a törvényes előírásoknak, mivel a magyar településnevet ugyanakkora betűtípussal kellett volna írni, mint a román nyelvűt. Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke akkor közleményben azt írta, hogy a 132-es út mentén megjelenő román nyelvű útjelző táblák kihelyezése a 2007-ben elfogadott műszaki terv szerint történt, és azért helyezték ki az új táblákat, hogy a magyar közösség jogait érvényesítsék.
Székelyudvarhelyen az elmúlt években több utcát is felújítottak, és ugyan megjelentek az akadálymentesítés jelei – például a süllyesztett járdaszegélyek –, a gyakorlatban még mindig sok helyen nehézkes a közlekedés babakocsival vagy kerekesszékkel.
Juhokat, nyulakat és számos csirkét megölt tavaly november óta egy fiatal medve Székelyvarságon, az utóbbi napokban ráadásul nappal is többször felbukkant az egyed a település főbb utcáin. Kedden kilőtték a garázdálkodó példányt.
Kitartanak a turisztikai vállalkozások, nem nőtt jelentősen az elbocsátások száma Parajdon ebben a hónapban. Székelyudvarhelyen azonban újabb tömeges elbocsátásra kényszerül egy bútoripari vállalat.
Közel húsz éve földbe helyezett szennyvízhálózati vezetékeket kell megjavítani Oroszhegyben, Tibódban és Székelyszentkirályon, továbbá ki kell terjeszteni a hálózatot a portákig. A község vezetősége aláírta a projekt finanszírozási szerződését.
Jubiláló házaspárok jelentkezését várja a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal.
Kék, fehér, vörös, barna és számos más színű trópusi lepkében gyönyörködhetnek azok, akik ellátogatnak a parajdi Lepkeházba – a turisták száma azonban lényegesen megcsappant a bányakatasztrófát követő időszakban.
Egy évvel az indulása után beváltotta a hozzá fűzött reményeket a székelyudvarhelyi városvezetés által fejlesztett applikáció: az eszközt a lakók egyre gyakrabban használják ügyintézésre, bejelentésekre, befizetésekre, vagy épp időpontfoglalásra.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés csak az, hogy mikor omlik be – nyilatkozta szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Kaszáló kaláka, ahogy régen: negyven nyikómalomfalvi férfi gyűlt össze hajnalban, hogy közösen kaszáljanak a réten – a kaláka nemcsak múltidéző élmény, hanem a falunapok hangulatos nyitánya is volt.
Egy idős nőt szállítottak kórházba egy Homorófürdőnél történt baleset után szombaton délben.
szóljon hozzá!