
Fotó: Thomas Campean
Idén tizenhatan töltötték az ünnepeket a székelyudvarhelyi hajléktalanszállón – az adományozók, ajándékozók jóvoltából töltött káposzta került az asztalra.
2015. január 04., 20:182015. január 04., 20:18
2015. január 04., 20:212015. január 04., 20:21
Tizenhárom férfi és három nő töltötte a székelyudvarhelyi hajléktalanszállón az év végi ünnepeket: bár a tizenegy férőhelyes létesítményben meglehetősen szűkösen férnek el – öten matracokkal a folyosóra szorultak –, az adományozók, ajándékozók gondoskodtak arról, hogy a körülményekhez képest széppé tegyék az ünnepet. Mint Farkas Réka, a szállót működtető Albert Scweitzer Alapítvány dolgozója elmondta, a Szejke Gyöngye vendéglő ezekben a napokban töltött káposztát biztosított a lakóknak, a szombatfalvi református öregotthon és a polgármesteri hivatal pedig élelmiszercsomagokat ajándékozott nekik. Az Udvarhelyszéki Ifjúsági Egyeztető Tanács ruhagyűjtő akciója révén a hajlék nélkülieknek is juttatott meleg téli ruhadarabokat, az udvarhelyi Rotary Club pedig vadonatúj melegítőfelsőket ajándékozott nekik. Vasárnap a baptista szeretetszolgálat képviselői is ellátogattak a hajléktalanszállóra, ahol az ajándékozáson kívül szóba is elegyedtek a lakókkal.
Az ünnepi időszakban a szálló nem a megszokott programmal működött: főként a hidegebb napokon a lakóknak nem volt kötelező nappalra elhagyniuk az épületet, és többnyire tévénézéssel foglalták le magukat. Szerencsére senkit sem kellett magatartása miatt kizárni, de négy, a szálló szabályaihoz nem alkalmazkodó hajléktalan, köztük a Farcádi utcából nemrég eltűnt Győrffy Margit is feltehetően az utcán töltötte az ünnepeket – fejtette ki Farkas Réka. Hozzáfűzte, a szálló lakóinak egyike idén családi körben búcsúztatta az óévet – ez nem túl gyakori jelenség, de az első lépés afelé, hogy az illető kibékülhessen szeretteivel és visszatérhessen a hétköznapi életbe. Tavaly történt még egy hasonló eset, amikor a szállón tartózkodó férfinak sikerült rendeznie viszonyát feleségével, így újra összeköltöztek.
Amellett hogy idén több, eddig ismeretlen bajba jutott is beköltözött a szállóra, öt embert el is veszítettek, többnyire hosszasabb betegség miatt – mint Farkas Réka elmondta, volt olyan lakó, akit az alapítvány munkatársai kemoterápiára hordoztak, de olykor előfordul az is, hogy a kórházból kiengedett, menthetetlen egészségi állapotban lévő hajléktalan csak néhány napig marad életben a szállón. A magukra maradt elhunytakat a polgármesteri hivatal saját költségén temetteti el, a belvárosi római katolikus sírkert végében található szegények temetőjében.
Nullára csökkentik a gépjárművekre kiszabott helyi pótadót a korábbi években alkalmazott 40–50 százalékról Székelyudvarhelyen. Viszont fontos, hogy ismét a városban jegyeztesse be járművét az is, aki korábban más településen tette meg ezt.
Elsősorban a társaikat rettegésben tartó embereket fogják kilakoltatni a székelyudvarhelyi szociális lakásokból a már megkezdett folyamat során, ugyanakkor a felhalmozott tartozásokat sem tűrik a végtelenségig. Dávid Endre alpolgármestert kérdeztük.
Szintet lép Erdély gasztrofesztiválja 2026-ban: az eddigi gyimesi központ mellett négy új állomással, köztük egy magyarországi helyszínnel bővül a rendezvénysorozat. A szervezők célja nem kevesebb, mint 40 ezer látogató megszólítása.
Megkezdődtek a bontási munkálatok a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásánál. Ezt követően a magyar állam támogatásával az elbontott részeket újjáépítik, máshol pedig teljes felújítást végeznek.
Elbontott hidak és nagyobb szakaszon felmart aszfaltréteg is jelzi, hogy ismét hozzáláttak a kilenc éve megpályázott udvarhelyszéki nagyberuházás megvalósításához, amely során mintegy 50 kilométernyi utat korszerűsítenek.
Kedden, 91 éves korában elhunyt Kerestély Zsolt zeneszerző – közölte a bukaresti Constantin Tănase Revüszínház.
Tűz ütött ki kedden délután egy székelyudvarhelyi lakóházban. A Rózsa utcába több tűzoltó- és mentőegységet vezényeltek ki, két embert pedig kórházba vittek.
Kigyulladt egy lakóház kedden délután Székelyudvarhelyen, a tulajdonosa egészségügyi ellátásra szorul. A tűzoltók a tűz továbbterjedését próbálják megfékezni.
Újra lehet látogatni a betegeket a székelyudvarhelyi kórházban jövő hét elejétől – adta hírül az intézmény Facebook-oldalán.
Megkezdik a héten az épületrész bontását a 2023 decemberében részben összeomlott székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásánál – adta hírül hétfőn este Szakács-Paál István polgármester.
szóljon hozzá!