„Édesapám mellett váltam gazdaemberré”

„Édesapám mellett váltam gazdaemberré”

Fotó: Lukácsi Lehel

Nem elhagyatott, nem zajos, de elég forgalmas, hogy élni tudjunk – vallják beszélgetőtársaink, a recsenyédi fiatalemberek. Az ötlet a fontos, el lehet érni az anyagiakat hozzá. A jövő zálogának és nem tehernek érzik az állattartást. A nyertes uniós pályázatokhoz üzleti tervük van. Hálásak szüleiknek, amiért munkalehetőséget teremtettek nekik a szülőfaluban.

Molnár Melinda

2014. október 03., 19:402014. október 03., 19:40

Hétköznap csendes a falu. Pedig már kora reggel mindenki talpon van: vége felé jár a kukorica és a répa betakarítása. Földművelési munkák következnek: szántás, trágyázás, őszi vetés, majd az épületek karbantartási munkálatai. És az állatok telelését készítik elő a gazdák. Asszonyaik is kiveszik részüket a munkából, a vendéget pedig megkínálják saját terméseikből.

Agroturisztikai panzió

Nagy Zsolt az általános iskolát Szentpálon végezte, majd Székelyudvarhelyen a Kós Károly Szakközépiskolában matematika-informatika osztályban érettségizett. Utána egy évet családtagjaival dolgozott. A saját termék értékének ismeretében döntött a Babeş–Bolyai Tudományegyetem sepsiszentgyörgyi közgazdaság karán a turisztika szak mellett. Hogy minél többet lehessen otthon, távoktatási formában tanult. Idén végzett.

Hat szoba elkészült az agroturisztikai panzió főépületében, állandó konyhát rendeznek be – a helyieknek is. Karácsonyra remélik az indulást. A mezőgazdaságban tevékenykedve saját termékeiket értékesítik majd – például egész évben bárányflekkent. Nagyon hálás a szüleinek, amiért megteremtették a feltételeket és otthon dolgozhat. „Ne csurranjon, cseppenjen, mindennap jöjjön egy kicsi” – vallja Zsolt. Nyáron kötött a munka, nem lehet elmozdulni, most lazább.

Kis edzőtermét saját készítésű eszközökkel rendezte be, esténként sportol – nincs idő eljárni a városba, de szeretné magát kondícióban tartani. A mezőgazdaságban egyre inkább a gépek veszik át a szerepet, a fizikai munka háttérbe szorul, mert másképp nem lehetne lépést tartani. A fizikai erőnlétet „gépekkel” biztosítja. 1992-ben egyetlenként született a településen. Kortársbálba Lövétére jár. Szeret táncolni, a bálokat részesíti előnyben. A szórakozási lehetőségek falun korlátozottabbak, mint városon, de a barátokkal meglelik a megfelelő formákat. Egyre inkább büszke rá, hogy mezőgazdasággal foglalkozik. „Tisztességes foglalkozás, amit egy cseppet sem szabad szégyellni” – mondta derűs határozottsággal.

Kézműves sajtok

Imre Zoltán géplakatos, pár évig autószerelő volt. Feleségével, a kertészmérnök Annamáriával a szentpáli tejgyárban dolgoztak. Két lányuk van, Krisztina ötödikes, Beáta harmadikos. Szentpálra járnak iskolába – ez az első év, hogy nincs elemi oktatás Recsenyéden.

„Nem akarták fizetni a tejet, édesanyám saját szükségletre sajtot készített belőle.” „Egyik nap sikerült, másik nap nem” – mondta Erzsébet néni. Zoltán kíváncsiskodott, érdeklődött, tanfolyamokat végzett, szakkönyveket tanulmányozott. Úgy próbálta készíteni, ahogy le van írva. Növelték az állatállományt is, tizenkét tehenük van. A tejet maguk dolgozzák fel. Forrázott sajtokat: fonottat, karikákat – füstöltet és füstöletlent –, fokhagymást, köménymagost készítenek. A lágyakból a saját szükségletre valót előállítják, kékpenészest is, és vajat köpülnek. A sajtérlelő pince a nyáron készült el – láttuk igényességüket.

Mindannyian szeretnek az állatokkal foglalkozni, nem tartanak szolgát. Annamária szaktudása meglátszik a kerti növénypárosításokon. Saját termékeket fogyasztanak. Örülnek, amikor munkájuk gyümölcsét begyűjtik. Erzsébet az udvarhelyi Cérnagyárban három váltásban dolgozott, nehéz volt akkoriban az ingázás a rendszertelen és túlzsúfolt buszokon. Jakab bácsi nem sokat volt el a faluból. Matricagyári munkásként azonnal beköltözhető tömbházlakást ígértek. De ott a pacsirta nem énekelt volna a feje fölött…

Kicsi villával indult

Dáné Szabolcs édesapja juhokkal kezdte a gazdaságot, áttértek tehéntartásra. Uniós pályázattal fejlesztettek, ma 105 állatuk, valamint tejcsarnokuk van. Saját és bérelt földterületen készítik a takarmányt. Az udvarhelyi Bányai János Szakközépiskola elvégzése után az egyetemen az idegen nyelvvel nem boldogult. Jól érzi magát Recsenyéden. Mindig van munka, és szeret dolgozni. „Aki úgy szokja meg, nem nehéz. Aki felnőttként fog neki, a pénzért, nem szeretetből dolgozik.”  Kisgyermekként volt egy kicsi villája, járt takarni, szénát hordani.

Testvére egyetemre jár; az állattartáshoz cég- és könyvelésismeret szükséges. Szabi „ezt a gazdaságot szeretné folytatni, növelni, modernizálni, hogy könnyebben, többet lehessen dolgozni”. Hobbija a vadászat, a természetjárás. A község tizenkét falujának fiataljaival együtt járnak bálba, szórakozni. Városra csak hétvégére, látogatóba kívánkozik, hétköznap jobban szereti a faluban.

Legidősebb

Orbán Sándor bácsi és Ilus néni lánya tragikus hirtelenséggel hunyt el. Az unokákkal egy udvaron laknak: Melinda Karácsonyfalván tanít, Hunor Szentpéterre jár dolgozni – átadták nekik a stafétát, a gépeket, az állatokat. Ilus néninek negyven év munka után 350 lej kollektívnyugdíja van. Sanyi bácsi „állami munkája” nyomán szaporodott a megélhetésük. A 84 éves gazda ősrégi székely családból származik, Orbán Balázs is említést tesz róluk. 1936-ban Recsenyéden kezdett tanulni román iskolában. „A magyar világban” Keresztúron folytatta, de a háború és édesapja katonasága miatt neki kellett vinnie tovább a gazdaságot. A háború után is „nehéz világ volt”: nem volt villany, út, gépek, a beadások nagyok voltak, aztán a Groza-kormány idején kezdődtek a földelosztások. A kollektivizálás atrocitásokat, meghurcoltatásokat hozott. Édesapja „nem élte túl a stresszállapotokat”, édesanyja is megbetegedett, aztán elhunyt. Nagy csapás volt. „A kollekív-időkben” voltak jó pillanatok is: futballozni, kultúrversenyekre és a kollektív autójával kirándulni jártak. Alelnök, brigádos, beszerző is volt. „Jött egy másik világ”, visszaadták a földeket. Minden erejüket megfeszítve dolgoztak, gépeket vásároltak. „Attól tartok, a kollektívet felcseréli a farmosítás.”

Szóbőségét megőrizte idős korára is: esküvőkön, temetéseken, közebéden szószólóskodott. Ilus néni vallja: „Az a jó, hogy mind a ketten megvagyunk”. „Egymás terhét hordozzuk” – mosolygott rá a férje. – „A fiataloknak, akik tudnak dolgozni, jó Recsenyéden élni. Szerettem a mezőgazdaságot. Itt lett belőlem gazdaember édesapám mellett.”

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2017. március 02., csütörtök

Több mint fél éven át zsarolták falustársai az idős férfit

Tizenkétezer lejjel és ezerkétszáz euróval „gazdagodott” két Szépvíz községi fiatal. A pénzt egy idős helyi férfit múlt év júliusa óta zsarolva szerezték.

Több mint fél éven át zsarolták falustársai az idős férfit
2017. február 28., kedd

Bikaütéssel búcsúztatták a mulatozás időszakát

Hagyományos bikaütést tartottak Kászonaltízen: a jelentős múlttal rendelkező eseményt minden évben húshagyókedden szervezik meg, majd az éjfélig tartó mulatozás után „eltemetik a telet és a vígságot, hogy minden ember lásson munkához”. 

Bikaütéssel búcsúztatták a mulatozás időszakát
2017. február 27., hétfő

Harmincezer lejre bírságolták a kászonaltízi önkormányzatot

A környezetőrség is ellenőrzést tartott a kászonaltízi önkormányzat által működtetett, fúrt kútból származó vízzel kapcsolatosan. Mivel a szolgáltatás nincs engedélyeztetve, és a szennyvíz belefolyik a Kászon-patakába, 30 ezer lejes bírságot szabtak ki.

Harmincezer lejre bírságolták a kászonaltízi önkormányzatot
2017. február 23., csütörtök

A csíkrákosi Községházára is nemet mondott a törvényszék

Még egy csíki településen kell eltávolítani a Községháza feliratot a polgármesteri hivatalnak otthont adó épületről – a Hargita Megyei Törvényszék ítélete ezúttal Csíkrákos polgármesterét kötelezi erre. A községvezető azt mondta, fellebbezni fognak.

A csíkrákosi Községházára is nemet mondott a törvényszék
2017. február 22., szerda

A gyilkosság miatt továbbra is félelem uralkodik Almáson

A múlt év végén történt gyilkosság óta még mindig nagy a félelem Homoródalmáson – jelentette ki a település polgármestere a Területi Közrendi Hatóság első ülésén. A rendőrség és a csendőrség képviselői támogatásukról biztosították a tisztségviselőt.

A gyilkosság miatt továbbra is félelem uralkodik Almáson
2017. február 22., szerda

Korszerű helyiségeket vehetnek használatba

Pontot tettek Csíkpálfalva több éves infrastrukturális beruházásának végére: a községi utak felújítása után befejezték a pálfalvi és delnei kultúrotthonok felújítását, bővítését, valamint elkészült a delnei napközi otthonos óvoda is.

Korszerű helyiségeket vehetnek használatba
2017. február 21., kedd

Emlékközpont létesül az egykori öregotthon épületében

Székely határőr emlékközpontot hoznak létre Szépvízen a szocializmusban még öregotthonként működő épületben, miután befejezik annak felújítását. Idén az épület tatarozása és a történelmi visszatekintő anyaga készül el. A központot jövőben rendeznék be.

Emlékközpont létesül az egykori öregotthon épületében
2017. február 20., hétfő

Háromszázezer eurót költhetnek a szennyvíztisztító bővítésére

Elkezdődhet idén a nyikómalomfalvi szennyvíztisztító állomás bővítése, miután a farkaslaki önkormányzat sikeresen pályázott a korszerűsítéshez szükséges összegre.

Háromszázezer eurót költhetnek a szennyvíztisztító bővítésére
2017. február 10., péntek

Megoldást keresnek a vízhiányra

A vízhiányt tartja a legnagyobb problémának István Adrián székelyderzsi polgármester. Az elmúlt fél évben az elődje által megkezdett projekteken dolgozott. Ezek közül az egyik legfontosabb az akadozó ivóvíz-szolgáltatás. 

Megoldást keresnek a vízhiányra
Megoldást keresnek a vízhiányra
2017. február 10., péntek

Megoldást keresnek a vízhiányra

2017. február 09., csütörtök

Csíkszentmiklóson minden a kolbászról szól majd

Negyedik alkalommal tartanak kolbászfesztivált Csíkszentmiklóson szombaton.

Csíkszentmiklóson minden a kolbászról szól majd
Csíkszentmiklóson minden a kolbászról szól majd
2017. február 09., csütörtök

Csíkszentmiklóson minden a kolbászról szól majd

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!