Garanciaalap fedezi az Astra biztosító ügyfeleinek kárát

Garanciaalap fedezi az Astra biztosító ügyfeleinek kárát

Fogyasztói útmutatót bocsátott ki a biztosítási piac ellenőrzéséért felelős Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) a néhány napja csődeljárás alatt álló Astra biztosítótársaság ügyfelei számára.

Bíró Blanka

Kőrössy Andrea

2015. szeptember 02., 19:532015. szeptember 02., 19:53

2015. szeptember 02., 21:462015. szeptember 02., 21:46

A dokumentumban egyebek mellett arról tájékoztatják a biztosítottakat, hogy baleset alkalmával mit kell tenniük a kártérítések behajtása érdekében. Az ASF rámutatott: az ügyfeleknek ezentúl a biztosítási garanciaalaphoz (FGA) kell fordulniuk, amely összeállítja számukra a kártérítési iratcsomót. Ez a kötelező gépjármű-biztosítást (RCA) és a fakultatív jellegű, mindenre kiterjedő biztosítást (CASCO) kötött kliensekre egyaránt érvényes.

Amennyiben valaki ezután balesetezik, előbb a rendőrségen, majd szintén az FGA-nál kell jelentkeznie. A kötelező lakásbiztosítással rendelkezőket nem érinti különösen az Astra csődje, a társaság ugyanis ebben az esetben csak a kárfelméréssel volt megbízva, ezt a feladatot ezentúl az alap fogja elvégezni, a kártérítést pedig az eddigiekhez hasonlóan a Katasztrófák Elleni Biztosítási Csoport (PAID) fizeti ki.

A garanciaalap átveszi az Astra nyilvántartásait

Az útmutató szerint autóbiztosítás esetén a garanciaalap segít kitölteni a kártérítés igénylésére vonatkozó formanyomtatványt, elvégzi a kár műszaki felmérését, és arról is tájékoztatást nyújt, hogy a kliensnek milyen okiratokat kell összegyűjtenie. Hogy ez gördülékenyen menjen, az FGA veszi át az ügyfelekkel kötött szerződésekről, a kintlevőségekről, valamint a könyvelési adatokról az Astra által vezetett nyilvántartást.

A garanciaalap saját költségvetéséből fizeti ki azokat az összegeket, amelyeket az erre kinevezett különbizottság jóváhagy, erre azonban csak azután kerülhet sor, hogy jogerős bírósági ítélet születik az Astra ellen indított csődeljárás megalapozottságáról – ez pedig több hétbe is beletelhet. A garanciaalap személyenként legfeljebb 450 ezer lejt fizet ki, amennyiben pedig a kártérítési igény meghaladja ezt az összeget, a 2014/85-ös számú törvényben előírt procedúrát indítják el. Az összeget lejben utalják át postán vagy a Román Nemzeti Bank (BNR) által kijelölt pénzintézeten keresztül. Az útmutatóban arra is kitérnek, hogy a kártérítési kérvényt nem nyújthatja be autószerviz, ezt csak a károsult, illetve a biztosítási kötvénnyel rendelkező személy teheti meg.

Nincs egységes jogszabály a szerződésbontásra

Amennyiben valaki részletekben fizet a biztosításért, és még nem rótta le a teljes összeget, elképzelhető, hogy nem jogosult a kártérítésre. Az ASF ezért azt javasolja az ilyen helyzetben lévőknek, hogy bontsák fel a megállapodást, és vásároljanak kötvényt más biztosítónál. A szerződésbontás nem tartozik a garanciaalap hatáskörébe, így ezzel a csődeljárást végző céghez érdemes fordulni az útmutató szerint. Călin Rangu, az ASF fogyasztóvédelmi igazgatóságának vezetője ugyanakkor a Hotnews.ro hírportálnak adott interjújában ezzel kapcsolatban elmondta: az ilyen esetben kért szerződésbontásra vonatkozóan nincs általános jogszabály, a pénzügyi hatóság előírása szerint azonban az Astra köteles értesíteni ennek lehetőségeiről ügyfeleit.

Online is részletes tájékoztatást nyújtanak

A garanciaalapnál az iratcsomó összeállítására minden olyan személy jogosult, aki érvényes, az Astra által kibocsátott biztosítási kötvénnyel rendelkezik, illetve azok a károsultak is, akiknek a kártérítését egy másik személy Astra-biztosítása nyomán kell leróni. Az alap azok jelentkezését is várja, akik a csődeljárás megkezdése előtt szenvedtek kárt, és a biztosító már elindította vagy lezárta a visszafizetést megelőző eljárást.

Az érintettek a jelentkezéshez szükséges részletes információkat, illetve a szükséges formanyomtatványokat a garanciaalap (www.asf-fga.ro) és a pénzügyi hatóság honlapján (www.asfromania.ro) találják meg. A biztosítással rendelkezők ugyanakkor az office@asf-fga.ro, valamint az office@asfromania.ro e-mailcímen és a 021.211.60.37-es, a 021.211.60.73-as telefonszámon, illetve a 0800.825.627-es zöldszámon is érdeklődhetnek a részletekről. Az iratcsomó összeállításához szükséges kérvényt postán és e-mailen is el lehet küldeni az FGA székhelyére.

Az Astrának Romániában mintegy 1,8 millió ügyfele van. Călin Rangu az interjúban arról is beszámolt, hogy június végén a biztosítótársaságnál 842 ezer kötelező gépjármű-biztosítási kötvény volt érvényben – 691 ezret magánszemélyek, 151 ezret pedig jogi személyek kötöttek. Ez a piac RCA-kötvényeinek 18 százalékát teszi ki. Az igazgató azt is elmondta: az Astránál kötött CASCO-kötvények száma meghaladja a 46 ezret.

Biró Albin, a Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) RMDSZ-es tagja lapunknak hangsúlyozta: a garanciaalap az Astra valamennyi ügyfelének fizetni fog, de a klienseknek türelmesnek kell lenniük, az első kártérítésekre ugyanis leghamarabb négy hét múlva kerülhet sor. A szakértő rámutatott: az ASF hétfői ülésén szorgalmazta, hogy fektessenek komoly hangsúlyt az emberek naprakész és pontos tájékoztatására, ennek nyomán jelent meg az útmutató, a hivatal honlapjára pedig a továbbiakban is minden fontos információt feltöltenek.

„A kifizetések egyrészt attól függnek, hogy ki milyen minőségű ügyfele a biztosítónak. A legsürgősebb azoknak leróni a tartozást, akik már összeállították a kártalanítási iratcsomót, de nem kaptak pénzt az Astrától. Nekik újabb kérést kell benyújtaniuk a garanciaalaphoz, és ugyan az útmutató szerint az eredeti iratokat is mellékelniük kell, erre minden bizonnyal nem lesz szükség, hiszen a dokumentumok az archívumban találhatók” – magyarázta Biró Albin. Külön kategóriába tartoznak azok a kliensek, akiknek ezt követően kell összeállítaniuk az iratcsomót, a harmadik csoportban pedig azok szerepelnek, akik fel akarják bontani a szerződést.

Biró Albin: hosszas folyamat a csődeljárás

A kifizetések üteme attól is függ, hogy mikor sikerül lezárni a csődeljárást. Az ASF tagja kifejtette: a bíróság hétfőn döntött a fizetésképtelenségi eljárás kezdeményezéséről, ez ellen óvást lehet benyújtani, aminek tíz nap a határideje. A csődeljárás végén a pénzügyi hatóság megállapítja a fizetésképtelenséget, visszavonja az Astra működési engedélyét, ennek pedig a Hivatalos Közlönyben is meg kell jelennie. A garanciaalap akkor kezdhet fizetni az ügyfeleknek, amikor jogerős ítélet születik a csődről, a kliensek pedig ettől számítva 90 napon belül bonthatnak szerződést.

„Az alapnál nem lesz egyszerű a folyamat, nincs megfelepő kapacitás, nincs elég szakember évi 100–150 ezer káreset regisztrálására, elbírálására, illetve a kártérítésre” – magyarázta Biró. Hozzátette: szóba került, hogy alkalmaznak 50 szakembert, hogy minden megyében legyen kárfelmérő, de az is lehet, hogy egy másik biztosítótársaságra bízzák az eljárást – erről egyelőre nem született végleges döntés.

Az ASF szakértője arra is kitért, hogy a hazai piacon eddig nem volt jellemző a csődeljárás. Eddig hét biztosítót nyilvánítottak fizetésképtelenné, de ezek jelentéktelen szereplők voltak, eltűnésüket észre sem lehetett venni – magyarázta. A biztosítási szakember szerint könnyű kiszűrni, hogy melyek a rosszul fizető biztosítók, ez egyértelműen látszik például az ASF-hez beérkezett panaszokból. Idén az év első felében tízezer reklamációt iktattak, ennek 20 százaléka az Astrára vonatkozott. „De az is elég, ha bemegyünk egy gépkocsijavító műhelybe, ott azonnal megmondják, hogy melyik biztosító fizet nehezen, késve, vagy egyáltalán” – tudtuk meg.

Miközben a pénzügyi hatóság arról biztosítja az ügyfeleket, hogy nem kell aggódniuk, több autótulajdonos a Digi24 hírtelevíziónak arról számolt be, hogy egyes szervizek nem fogadják az Astra által biztosított gépkocsikat. A műhelyek egy része már korábban is elutasította ezeket a járműveket, arra hivatkozva: az Astra késik a kifizetéssel. A csőd hírére ez egyre több helyen tetten érhető, a sofőrök pedig attól tartanak, hogy végül saját zsebükből kell állniuk a javítást.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 11., csütörtök

Drasztikusan vissza kell fogni a nagy tehergépkocsik és autóbuszok szén-dioxid-kibocsátását

Az Európai Parlament szerdán új, az uniós tagállamok kormányait tömörítő Tanáccsal már egyeztetett intézkedéseket fogadott el az új nehézgépjárművekre vonatkozó szén-dioxid-kibocsátás-csökkentési célok szigorítása érdekében.

Drasztikusan vissza kell fogni a nagy tehergépkocsik és autóbuszok szén-dioxid-kibocsátását
2024. április 11., csütörtök

Csökkent márciusban az infláció, de az árak még mindig jóval magasabbak, mint tavaly

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közölt adatai szerint a februári 7,23 százalékról 6,61 százalékra csökkent márciusban az éves infláció Romániában.

Csökkent márciusban az infláció, de az árak még mindig jóval magasabbak, mint tavaly
2024. április 10., szerda

Még el sem kezdték építeni a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi utat, máris „úttorlaszba” ütköztek

Rögtön az elején akadályokba ütközik a Nagyvárad és Arad között tervezett gyorsforgalmi út építése: óvás miatt felfüggesztik az egyik szakasz megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást.

Még el sem kezdték építeni a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi utat, máris „úttorlaszba” ütköztek
2024. április 09., kedd

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél

A romániai üzemanyagpiacot vezető Petrom kedden reggel ismét emelte a benzin és a gázolaj literenkénti árát – ez már a harmadik emelés ebben a hónapban.

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél
2024. április 08., hétfő

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól

Jövő hónaptól sokan árcsökkentést fognak tapasztalni, különösen a gáz esetében, de az elektromos energia esetében is – jelentette ki hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól
2024. április 08., hétfő

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság

A romániai lakosságnak csupán 16 százaléka gondolja úgy, hogy a biztosítótársaságok foglalkoznak a kártérítés kifizetésével, ha megtörténik a baj – derül ki a romániai fuvarozók szövetsége megbízásából készült közvélemény-kutatásból.

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság
2024. április 08., hétfő

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése

Idén márciusban 22 százalékkal csökkent a forgalomba helyezett új gépjárművek száma Romániában 2023 harmadik hónapjához képest; az elektromos autók szegmensében ennél is nagyobb mértékű, 35,9 százalékos visszaesést jegyeztek.

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése
2024. április 07., vasárnap

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani

Hamarosan hivatalosan is befejezettnek nyilvánítják a nagyváradi repülőtér korszerűsítési munkálatait, miután az utolsó szükséges eljárások után elkezdték a projekt átvételét.

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani
2024. április 07., vasárnap

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában

Az Európai Unió nem tiltja be a fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánokat vagy fűtési rendszereket – például fali gázkazánokat, bojlereket, fűtőberendezéseket stb. – szögezte le közleményében az Európai Bizottság.

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában
2024. április 06., szombat

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat

Márciusban 1 137 956 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 1647-tel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) szombaton közzétett adataiból.

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat