Gyöngyvarázs a könyvtárban

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Karácsonyi gyöngyvarázs címmel a Gyöngyitisz gyöngyfűző klub tagjai által készített egyedi gyöngyékszerekből nyílik kiállítás a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtár előadótermében december 13-án 17 órától.

Péter Beáta

2013. december 12., 17:502013. december 12., 17:50

2013. december 12., 18:282013. december 12., 18:28


A Gyöngyitisz gyöngyfűző klub 2010-től működik, 2011 elején szervezték meg az első gyöngyfűző tanfolyamot. Berényi Zsófia könyvtáros, a klub lelkes alapítója azóta heti rendszerességgel szervezi a klubtagok találkozóit a könyvtárban, a modern gyöngyfűzés alapjait oktató tanfolyamokon Zsók Évával együtt oktatóként is megosztja tudását az érdeklődő tanítványokkal.

„Egy barátnőmmel mentünk el egy kézműves foglalkozásra ezelőtt tíz évvel, és épp gyöngyfűző tevékenység volt. Én addig bizsut nem viseltem, de annyira megtetszett a sok apró pici gyöngy, és hogy azokból mi tud kijönni, hogy beleszerettem” – emlékszik vissza a gyöngyfűzéssel való ismerkedésére Berényi Zsófia. „Amikor Zsófia a gyöngyöket kezdte behozni, nagyon megtetszett többünknek itt a könyvtárban. Én azelőtt sok kézműves tevékenységet kipróbáltam, de ez nagyon megtetszett, számomra megnyugtató, kikapcsolódás” – kapcsolódott be a beszélgetésbe Zsók Éva.

Úgy vélik, a Gyöngyitisz klub sok embert „megfertőzött” már, szinte függőséghez vezet. A klubba azok járnak, akik a tanfolyamokon már részt vettek, elsajátították a technikákat, itt egymástól ötleteket, fogásokat tanulnak el. „Egyfajta guzsalyas. Nem csak gyöngyfűzésről esik szó, mindenféle kézművestechnikákat tanulunk egymástól. Ugyanakkor jó közösségformáló ereje is van, ha szükséges, lelkileg is támogatjuk egymást” – mondta el Berényi Zsófia. Egy tanfolyam elvégzése után nem mindenki csatlakozik a klubhoz, de egy tízes csoportból öten otthon fűznek. „Van a kezdő és haladó csoport, a kezdő csoport után mindenki érzi, hogy képes-e továbbhaladni. Egymás munkáit is meg szoktuk csodálni, gyönyörű dolgok szoktak születni” – hangsúlyozta Zsók Éva.

A klub alapítója szerint ez a fajta tevékenység a színérzéket, a kézügyességet és a szépérzéket is fejleszti. „Eleinte mindenki csak feketét fűz vagy barnát, mert az mindennel talál, később pedig már merik kombinálni a színeket. A klub esetében még fontos a valahová tartozás érzése is. Nem kell senkinek könyörögni, hogy jöjjön, mert alig várják, hogy találkozzunk. A legfiatalabb tagunk egy hatodikos kislány, a legidősebb egy 74 éves hölgy. A klubhoz akkor lehet csatlakozni, ha valaki elvégezte már a tanfolyamot, mert itt oktatás nem folyik, és kell tudni az alaptechnikákat. A többi már csak a kreativitáson múlik...”

A kiállításon harminc gyöngyfűzőnek összesen 150 darab alkotása lesz látható december 23-ig.

szóljon hozzá! Hozzászólások

A rovat további cikkei

2026. június 11., csütörtök

Jövőben készülhetnek az új csíkszeredai városbejárati elemek

A következő évben kezdődhet el Csíkszereda városbejáratainál az új, a városlakók tetszését elnyerő arculati elemek építése. Az ötletpályázat nyomán legjobbnak ítélt elképzelés alapján idén a műszaki terveket szeretnék elkészíttetni.

Jövőben készülhetnek az új csíkszeredai városbejárati elemek
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Kalákában fogtak hozzá a borzsovai fürdő részbeni felújításához

Megérett a borzsovai fürdő a felújításra, ezért a Csík Metropoliszövezet Egyesület, a csíkborzsovai közbirtokosság és a szépvízi önkormányzat összefogásával kedden kalákában fogtak hozzá a részbeni rendbetételéhez.

Kalákában fogtak hozzá a borzsovai fürdő részbeni felújításához
2026. június 08., hétfő

Egymásnak ellentmondó ítéletek a Csukás-tó területének kisajátítása kapcsán

Két, egymással teljesen ellentétes ítélet született a tusnádfürdői Csukás-tó területének kisajátítása ügyében, az egyik a volt tulajdonosnak, a másik az önkormányzatnak adott igazat. Ezért egyelőre a tó jogi helyzete nem változik.

Egymásnak ellentmondó ítéletek a Csukás-tó területének kisajátítása kapcsán
2026. június 08., hétfő

Megérett a felújításra és cserére a csíkszeredai városbútorzat

Tönkrement, megrongált utcabútorzatok és gyalogos-útburkolatok rontják Csíkszereda központjának látványát. A városháza feladatai közé tartozik a köztéri elemek folyamatos karbantartása, helyenként azonban még a gyakori javítgatás sem segít.

Megérett a felújításra és cserére a csíkszeredai városbútorzat
Hirdetés
2026. június 06., szombat

Óvni azt, ami a bölcsőtől a koporsóig része az életünknek – videó

Az erdő az élet egyik legfontosabb egyensúlyteremtő erejeként tisztítja a levegőt, otthont ad számtalan élőlénynek, védi a talajt, és csendben gondoskodik arról, hogy a természet körforgása fennmaradjon.

Óvni azt, ami a bölcsőtől a koporsóig része az életünknek – videó
2026. június 05., péntek

Nemsokára megnyitják a csíkmadarasi elkerülőutat

Csak az útburkolati jelzések festése maradt még hátra a csíkmadarasi elkerülőúton, amelyet rövidesen megnyitnak a forgalom előtt. A vasútvonal által kettészelt község lakói számára jelentős könnyítést jelent ez a közlekedésben.

Nemsokára megnyitják a csíkmadarasi elkerülőutat
2026. június 03., szerda

Ételmérgezés gyanúja miatt nyolc diák került a csíkszeredai kórházba

Szerda délután riasztották a mentőket Kászonfeltízre, ahol egy kirándulócsoport 13-15 éves diákjai rosszul lettek egy helyi panzióban.

Ételmérgezés gyanúja miatt nyolc diák került a csíkszeredai kórházba
Hirdetés
2026. június 03., szerda

Lakodalomba hív a harmadik Csíkszentdomokosi Folkmaraton

A hagyományos csíkszentdomokosi lakodalom köré épül az idei Folkmaraton témája, amely június 19–20-án várja az érdeklődőket. A 24 órás népzenei és néptáncos eseményt kiállítások, kézműves programok és közösségi élmények színesítik.

Lakodalomba hív a harmadik Csíkszentdomokosi Folkmaraton
2026. június 03., szerda

Ballagnak a csíkszeredai sapientiás végzősök

Ballagnak a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) Csíkszeredai Karának végzős diákjai.

Ballagnak a csíkszeredai sapientiás végzősök
2026. június 03., szerda

Trianonra emlékeznek Csíksomlyón

Harangszó, alkalomhoz illő beszédek és kulturális műsor várja az érdeklődőket június 4-én a csíksomlyói Fodor Ház udvarán, ahol a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából emlékeznek a trianoni békeszerződés aláírására.

Trianonra emlékeznek Csíksomlyón
Trianonra emlékeznek Csíksomlyón
2026. június 03., szerda

Trianonra emlékeznek Csíksomlyón

Hirdetés