Átlényegült művészeti irányzatok

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

A Pál Aukciósház és Galériában február közepéig tekinthető meg a Transylvanian Art Group kiállítása. A hétköznaponként, illetve szombaton 10 és 18 óra között látogatható galériában Csillag Istvánt, valamint Vorzsák Gyulát, a TAG vezetőit kértük fel, hogy a tárlatot ismertessék.

Szőcs Lóránt

2012. január 26., 17:572012. január 26., 17:57

2012. január 26., 18:402012. január 26., 18:40

Csillag István

A galéria indulása a TAG-hoz fűződik, hiszen a művészcsoport bukaresti kiállítását követően kereste fel az alkotókat Pál Gábor, hogy felkérje őket, tanácsadóként segítsék annak alapítását és működtetését. Amint kifejtették, a tárlat jellegzetessége, hogy általában mindenki kompakt anyagot hozott. Mivel amúgy is sokszínű a csapat, és ez eleve gazdagítja a kiállítást, a jobb áttekinthetőség kedvéért ilyenkor érdemesebb, ha mindenik alkotó egy-egy oldalát mutatja meg. Erősen érzékelhető, hogy a kiállítók mindenike leginkább milyen irányzatnak a híve, de a szürrealizmus, expresszionizmus, impresszionizmus stb. a különböző egyéniségeken átszűrve, sajátos alkotásokat eredményez.

Az áttekinthetőség érdekében, ezúttal nem tüntettük fel, hogy a tárlatvezetők közül melyik jellemzést ki mondta, az alkotók esetében pedig az ábécé sorrendet alkalmaztuk.

Bartis Elemér Márton (1970) grafikus linómetszeteket hozott a tárlatra. Munkáin látszik, hogy biciklik tervezésével is foglalkozik, hisz a mechanikus és organikus szervezetek közti lehetséges összefüggéseket firtatja, szellemes címekkel hangsúlyozva – mint például Kilóg a lóláb – a játékosságot.

Bíró Zsuzsanna (1982) a csoport legfiatalabb alkotójának számít, ezúttal nem a figuratív, hanem inkább az elvontabb munkáival jelentkezett. Nála is az absztrakt geometriai konstrukciók mögött érezhető a tréfa, a humor.

Csillag S. R. Imola
(1976) batikfestményei főleg az organikus formákból indulnak ki, kedveli a természetes színeket is. Absztrahált, leredukált kompozíciókat láthat az érdeklődő, melyen erősen érződik – a technika folytán is – a dekoratív jelleg.

Csillag István (1976) kétféle típusú munkáit hozta el. Az egyiknél ugyanaz a kiindulópont, mint az Imola munkáinál, csakhogy a növényzet, a táj elvontabb formái segítségével létrehozott alkotások mondanivalóját itt nem a színek, hanem az írott szöveg tolmácsolja. Ezek a panteizmus által átitatott sorok arra ösztönzik az embert, hogy az élet és a természet csodáira reflektáljon. Az alkotó másik típusú munkáit most tárja először közszemlére. Körülbelül egy éve foglalkoztatja ez az absztraktabb  téma, ahol hangsúlyosabb szerepet kap a több anyag felhasználása. A gondolatok ezúttal az anyag textúrája és persze a különböző felületek közti párbeszéd révén közvetítődnek. Érezhető a dekoratív jelleg is, mivel ha az alkotó nem próbálja a térhatást érzékeltetni, summásabb üzeneteket képes átadni.

Fazakas Barna (1976) az egyetlen az alkotók közül, aki jelenleg nem itthon, hanem Belgiumban próbál boldogulni. Ahogy megtudtuk, kizárólag az alkotásokból tartja el magát. Munkái finoman ötvözik a festészetet és a grafikát. Habár a grafika dominál, a színek is nagyon fontos szerepet kapnak a mitológiai témák tolmácsolásánál. A torzítások révén érezhető egyfajta szürreális hatás.

Fazakas János László (1976) szintén több úton is elindult és kísérletezik, a tárlatra hozott munkáit leginkább az art brut körébe lehetne sorolni. Erősen expresszív alkotásain a színek, a faktúrák kapják a főszerepet. Kollázsai, vegyes technikájú alkotásai az élet drámaiságát, groteszkségét, illetve esendőségünket, mulandóságunkat hangsúlyozzák. A formák és színek túlzásával, torzításával, valamint a felületi játékokkal éri el leginkább a kívánt hatást.

Kovács Imre (1975) festészete szintén egy sajátos világot képvisel, egyszerű formákkal, redukált színvilággal, inkább a kontrasztok révén közvetíti mondanivalóját. A kiállítók közül talán rá a legjellemzőbb a figurativitás, de nála is ez egyszerű és letisztult formában jelentkezik. Elvontabb képein – amelyeken érezhető, hogy a képzőművész az utóbbi időben nemezeléssel foglalkozik – népi motívumokat láthatunk, de átdolgozza ezeket a saját lényén, és egyéni mondanivalót fogalmaz meg, új szimbólumokat hozva létre.

Szentes Zágon (1976) kiállított munkáit a játékossággal lehet a leginkább jellemezni, humoros nyelvjátékok (CETelin) adják az indítékot. Színei is rendkívül merészek, nagyon erős viszonyok uralkodnak a képein. Egy illusztratív, eklektikus hatást tükröznek munkái, amelyeken különleges, abszurd, az animációs filmek világára emlékeztető, furcsa alakzatok, szellemes lények és tárgyak jelennek meg.

Vorzsák Gyula (fotó), szül. 1975-ben, az, aki a kiállítók közül leginkább a festészet nyelvén tolmácsolja mondanivalóját. Gyakran visszatér valóságban látott képzetekhez, tájképekhez, de úgy tartja, hogy a jelenségek inkább csak emlékként léteznek. Munkáin főként a festőiség dominál, a színek dinamikája, viszonya határoz meg mindent, vagyis az impresszionizmus vonalát ő követi a leginkább.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 12., péntek

Gazdát cserélt a csíkszeredai bevásárlóközpont

A csíkszeredai bevásárlópark felvásárlásával belép a román piacra a cseh Star Capital Finance – írja a profit.ro a vállalat közleménye alapján.

Gazdát cserélt a csíkszeredai bevásárlóközpont
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Útlezárásokra kell számítani a Hargitafürdőre vezető úton a hétvégén

Több órára lezárják szombaton és vasárnap a Tolvajos-tető és Hargitafürdő közötti útszakaszt a Hargita Hill Climb Challenge edzései és futamai miatt.

Útlezárásokra kell számítani a Hargitafürdőre vezető úton a hétvégén
2026. június 11., csütörtök

Élő műtét és jubileum: tizedik alkalommal rendezik meg a Csíkszeredai Kórháznapokat

Tizedik alkalommal rendezik meg a Csíkszeredai Kórháznapokat július 2–5. között. A jubileumi rendezvényen hazai és magyarországi szakemberek osztják meg tapasztalataikat, és a nagyközönség számára is lesznek előadások.

Élő műtét és jubileum: tizedik alkalommal rendezik meg a Csíkszeredai Kórháznapokat
2026. június 11., csütörtök

Szabadtéri meccsnézéseket szerveznek Csíkszeredában

Több mint egy hónapon át, június 11. és július 19. között közösségi meccsnézést szerveznek Csíkszereda központjában.

Szabadtéri meccsnézéseket szerveznek Csíkszeredában
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Már évi 740 ezer vizsgálatot végeznek, új helyre költözött a csíkszeredai kórház laboratóriuma

Korszerűbb körülmények között, a Poliklinika első emeletén működik tovább a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház orvosi laboratóriuma, ahol helyet kaptak a mikrobiológiai laboratórium európai uniós támogatásból, újonnan vásárolt műszerei is.

Már évi 740 ezer vizsgálatot végeznek, új helyre költözött a csíkszeredai kórház laboratóriuma
2026. június 11., csütörtök

Jövőben készülhetnek az új csíkszeredai városbejárati elemek

A következő évben kezdődhet el Csíkszereda városbejáratainál az új, a városlakók tetszését elnyerő arculati elemek építése. Az ötletpályázat nyomán legjobbnak ítélt elképzelés alapján idén a műszaki terveket szeretnék elkészíttetni.

Jövőben készülhetnek az új csíkszeredai városbejárati elemek
2026. június 09., kedd

Kalákában fogtak hozzá a borzsovai fürdő részbeni felújításához

Megérett a borzsovai fürdő a felújításra, ezért a Csík Metropoliszövezet Egyesület, a csíkborzsovai közbirtokosság és a szépvízi önkormányzat összefogásával kedden kalákában fogtak hozzá a részbeni rendbetételéhez.

Kalákában fogtak hozzá a borzsovai fürdő részbeni felújításához
Hirdetés
2026. június 08., hétfő

Egymásnak ellentmondó ítéletek a Csukás-tó területének kisajátítása kapcsán

Két, egymással teljesen ellentétes ítélet született a tusnádfürdői Csukás-tó területének kisajátítása ügyében, az egyik a volt tulajdonosnak, a másik az önkormányzatnak adott igazat. Ezért egyelőre a tó jogi helyzete nem változik.

Egymásnak ellentmondó ítéletek a Csukás-tó területének kisajátítása kapcsán
2026. június 08., hétfő

Megérett a felújításra és cserére a csíkszeredai városbútorzat

Tönkrement, megrongált utcabútorzatok és gyalogos-útburkolatok rontják Csíkszereda központjának látványát. A városháza feladatai közé tartozik a köztéri elemek folyamatos karbantartása, helyenként azonban még a gyakori javítgatás sem segít.

Megérett a felújításra és cserére a csíkszeredai városbútorzat
2026. június 06., szombat

Óvni azt, ami a bölcsőtől a koporsóig része az életünknek – videó

Az erdő az élet egyik legfontosabb egyensúlyteremtő erejeként tisztítja a levegőt, otthont ad számtalan élőlénynek, védi a talajt, és csendben gondoskodik arról, hogy a természet körforgása fennmaradjon.

Óvni azt, ami a bölcsőtől a koporsóig része az életünknek – videó
Hirdetés