Katona László: film, színház, muzsika

Katona László: film, színház, muzsika

A székelyudvarhelyi származású, harminchat éves színművészt, Katona Lászlót igen fiatalon Budapestre sodorta az élet: 2002-től a 2008-ban bekövetkezett feloszlásig a budapesti Krétakör Színház tagja volt, Schilling Árpád és Mundruczó Kornél rendezők darabjaiban játszva. Színházi tevékenységén kívül együttesben gitározik, videoklipben és ismert magyar rendezők filmjeiben szerepel – legutóbb a néhány hete bemutatott A berni követ című, Szász Attila rendezte tévéfilmben láthattuk.

Bálint Kinga Katalin

2014. március 21., 20:032014. március 21., 20:03

2014. március 21., 21:042014. március 21., 21:04

– 2000-ben végeztél Marosvásárhelyen, a Színművészeti Egyetem színész szakán. Hogyan indult a pályafutásod?

– Az első évadom úgy alakult, hogy Vásárhelyen játszottam, és havonta egyszer vagy kétszer Szentgyörgyön. Ezt nem lehetett sokáig húzni – végül Marosvásárhelyre szerződtem. Két évadot játszottam a Nemzeti Színházban, ott látott meg Schilling Árpád, a Krétakör Színház vezetője – így kerültem 2002-ben Budapestre.

– Milyen jellegű változásokat hozott Erdélyből Budapestre kerülni, a Krétakör színtársulathoz?

– A Krétakör „utazószínház” volt, addig pedig két évig kőszínházban játszottam – nem volt túl nehéz a váltás, mert nem volt évtizedes színházi tapasztalatom. Először csak egy évre szerződtem, ebből lett hat, a társulat feloszlásáig. Schilling Árpád akkor alakította ki a csapatot, akkoriban került oda Csákányi Eszter, Gyabronka József, Mucsi Zoltán, Scherer Péter, a német Tilo Werner, és mi ketten Viola Gáborral Erdélyből. Érdekes volt, hogy amikor egy új darabra készültünk, elutaztunk valahová egy-másfél hónapra, és a világtól elzárva próbáltunk – ez nagyon hasznos volt, mert sok mindennel lehetett kísérletezni.

– Milyen volt a Krétakörnél dolgozni?

– Nemcsak azért volt jó, mert olyan színészekkel dolgozhattam együtt, akiket akkor már ismertem és szerettem – mint például Mucsit vagy Scherert a Jancsó Miklós-filmekből –, hanem az is, hogy már az első évadtól kezdve több hónapot tölthettem például Párizsban. Szerencsére nem én voltam az egyetlen új ember, hanem még hatan érkeztek akkor a Krétakörhöz, ezért úgy éltem meg, mint egy társulat születését, és nem egyedül nekem kellett beilleszkednem egy már meglévő csapatba. Nagyon talált a szó közöttünk, Schilling Árpi személyisége pedig eléggé erős volt ahhoz, hogy kiépítsen egy jól működő csapatot.

Az első év azért kicsit nehéz volt: Budapest még idegen volt számomra, nem voltak kint rokonaim, ismerőseim, így gyakran jártam haza, Vásárhelyre még játszani is. Már a kezdetektől nagyon sokat utaztunk a Krétakörrel is – volt olyan, hogy havi húsz-huszonöt előadást játszottunk –, akkoriban pedig sokat szívattak a határátkelőknél a román útlevél miatt. A többieknek is kicsit nehéz lehetett megszokni, hogy olykor Viola Gáborral kettőnk miatt órákig feltartóztatták a vonatot. Egyszer, útban egy szomszédos ország fesztiváljára Schilling annyira felhúzta magát emiatt, hogy felhívta a fesztivál igazgatóját, és megmondta neki, hogy ha nem engednek át minket egy-két órán belül, le fogja mondani a fellépésünket. A fesztiváligazgató felhívta a kultúrminisztert, az pedig a belügyminisztert, így engedtek át.

A szerepek, darabok változatosak voltak, mert Schillingnek az volt a jellegzetessége, hogy nem egyfajta stílusú színházat hozott létre – ami jellemző egyes rendezőkre –, hanem teljesen különböző előadásokat rendezett. A Hazám-hazám például zenés revüműsor, a Siráj, amivel bejártuk a világot, egy klasszikus Csehov-darab, de játszottunk teljesen az improvizáción alapuló előadásokat is. Darabjainkkal majdnem minden európai országba ellátogattunk, de a Sirájt ezeken kívül játszottuk Damaszkuszban, Sanghajban és New Yorkban is. Mindenütt magyarul játszottunk, az előadást többnyire feliratozták.

– Miért oszlott fel a Krétakör Színház, és mi következett azután?

– 2008-ra már nagyon kinőtte magát a társulat, nyolc előadásunk futott párhuzamosan, Schilling Árpád pedig valami másba akart kezdeni. Voltak előadások, amik tovább mentek, meg elkezdtünk újakat, aztán 2009–2010-ben úgy döntöttünk Scherer Péterrel és Mucsi Zoltánnal, hogy megvásároljuk az egyik általunk játszott előadás, a Nézőművészeti Főiskola játszási jogát – ezt már körülbelül kétszázhetven alkalommal adtuk elő –, ezért hoztuk létre a Nézőművészeti Kft. csapatot.

Ez mára odáig fejlődött, hogy van nyolc saját előadásunk, amit a Szkéné vagy a Thália színházban játszunk. Párhuzamosan játszom továbbá Mundruczó Kornél minden eddigi előadásában, néha a Bárka Színházban is.

– Ezek mellé jönnek még a filmszerepek… Hogy kerültél kapcsolatba a filmművészettel?

– Annak idején még a Hajdu Szabolcs rendezte Macerás ügyekben kezdtem, más filmjeiben – például a Bibliothèque Pascalban vagy az Off Hollywoodban – is vannak kisebb szerepeim. A berni követ szereplőit casting során válogatták ki – korábban reklámot forgattam a rendezővel, onnan megjegyezte az arcomat, és így hívott be a szerepre. A film egy valós történetet dolgoz fel, de a készítők azt mondták, hogy eredetileg volt egy kis ködösítés az ügyben. A forgatás folyamatába nem igazán láttam bele, mert a tizennyolcból csak hat vagy hét napon kellett ott lennem.

– Melyik filmszerepedre vagy a legbüszkébb?

– A tücsök és a hangya című rövidfilmet nagyon szerettem, én a tücsköt játszottam benne. Néha a Duna Televízió le szokta vetíteni. A La Fontaine-mesére épül a történet: a tücsök és a hangya találkozik, a tücsök Franciaországba megy hegedülni – nagyon magaménak éreztem a szerepet.

– Péterfy Bori Hajolj bele a hajamba című dalának videoklipjében is szerepeltél. Mit jelentett az számodra?

– Bori (szintén a Krétakör Színház színésze, Katona László munkatársa volt – szerk. megj.) megkért, hogy legyek ott – ennyi volt a történet. Ott az volt nagyon érdekes, hogy az egész videó fényképekből állt össze, azért ilyen szaggatott. Elég sok időt vett fel az elkészítése – vagy két napig dolgoztunk a jeleneteken. Lelassítottunk minden mozdulatot, a srác pedig folyamatosan fényképezett. Az emberek általában nem vették észre, hogy milyen érdekes technikával készült, Bori panaszkodott is emiatt. Neki ez volt az egyik első klipje, akkoriban kezdett befutni.

– Mit játszanál el szívesen, amire eddig nem volt alkalmad?

– Szerepálmom nincs, abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy az eddigi szerepeim nyolcvan százalékát szerettem – Ady szerepét különösen. A Nézőművészeti Főiskolát is már több mint tizenegy éve játsszuk, és még mindig telt ház van – a képeket visszanézve csodálkozom, hogy még mindig el tudjuk játszani, mert sokat változtunk, mióta elkezdtük. A Sirájban Medvegyenko szerepe is közel állt hozzám – persze azt előre nem lehet meghatározni, hogy milyen szerep illik rád, miben leszel jó: ez szerintem a próbafolyamat során alakul ki.

A bemutató nem föltétlenül azt jelenti, hogy készen van az előadás – lehet, hogy húsz-huszonöt alkalom után kapja meg a végleges formáját. Egy rossz bemutató után rossz kritikák érkeznek, azok pedig elveszik az ember kedvét – ezért találta ki Schilling Árpi annak idején, hogy nem tart bemutatót, hanem csak meghívtuk az embereket a próbákra, és így kialakult az előadás. Mondjuk Erdélyben, ahol minden előadást kevesebb alkalommal játszanak, ez jóval nehezebb. Nálunk ami csak hússzor megy le, az nem számít jónak, de Temesváron például soknak tűnt annyi előadás.

– Szabad idődben mivel foglalkozol?

– A Krétakör idején volt egy együttesünk, a Krétakör Színész- és Tánczenekar, ami eléggé nagy kört futott – amikor a Krétakör feloszlott, annak is vége lett. Most már öt éve van egy Eugenia Formáció nevű zenekarunk, amit két erdélyi lány – a szintén székelyudvarhelyi Fazakas Júlia színésznő és Mikuliscsák Aliz – hozott létre. A zenekar nevét a régi román édességről kapta, a csapat nemzetközi jellegű: van amerikai, francia, lengyel tagja is. Nagyrészt román, bolgár, orosz, szerb dalokat játszunk kisebb budapesti kocsmákban, de Vásárhelyen és Nagykárolyban is felléptek a többiek. Átlagosan havonta két fellépésünk van mostanában – az itteni embereknek kuriózum ez a fajta zene.

– Erdélybe milyen gyakran jártok fellépni?

– A temesvári TESZT fesztiválon minden évben részt veszünk, de tavaly ősszel voltunk a Nézőművészeti Főiskolával Kézdivásárhelyen. Úgy volt, hogy egy másik saját produkciónkkal, A fajok eredetével hamarosan megyünk Udvarhelyre, illetve a Szent György-napokra, de sajnos a sepsiszentgyörgyi szervezők visszaléptek, így az udvarhelyi fellépés sem biztos. Az Ady/Petőfi című előadásunkkal ősszel tervezünk erdélyi turnéra menni.

– Nem is tervezel hazaköltözni?

– Egyelőre nem, de elképzelhetőnek tartom, hogy nyáron, amikor itt nincsenek előadások, otthon játsszak. Vannak is erre vonatkozó tervek, csak sajnos nehéz megszervezni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2017. március 10., péntek

Újra a Spectrum Színház vendége lesz Hobo

Múlt év szeptemberében Földes László Hobo megígérte a hálás marosvásárhelyi közönségnek, hogy minden előadását elhozza nekik. Így nem csoda, hogy pár hónap után ismét a Spectrum Színház vendége a Kossuth-díjas előadóművész.

Újra a Spectrum Színház vendége lesz Hobo
Újra a Spectrum Színház vendége lesz Hobo
2017. március 10., péntek

Újra a Spectrum Színház vendége lesz Hobo

2017. március 10., péntek

Portugál: több szálon futó történet a Csíki Játékszínnél

Egressy Zoltán Portugál című darabját tűzte műsorára március végére az évad harmadik nagyszínpadi bemutatójaként a Csíki Játékszín. Az előadást Victor Ioan Frunză rendezi, akivel a Portugálban megmutatott világról beszélgettünk.

Portugál: több szálon futó történet a Csíki Játékszínnél
2017. március 09., csütörtök

Migránsok az udvarhelyi színpadon

A migráció jelenségét feldolgozó új előadását mutatja be szombaton a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház. A teátrum a produkcióval egy kulturális unikumot teremtene.

Migránsok az udvarhelyi színpadon
Migránsok az udvarhelyi színpadon
2017. március 09., csütörtök

Migránsok az udvarhelyi színpadon

2017. március 08., szerda

Az újrakezdés darabja a Nemzeti Színháztól

Székelyföldi turnéra érkezik a budapesti Nemzeti Színház a Vidnyánszky Attila rendezte Tamási Áron Vitéz lélek című előadással. A négyállomásos turné utolsó állomása Csíkszereda, itt március 23-án 19 órától lehet megtekinteni az előadást Csíkszeredában.

Az újrakezdés darabja a Nemzeti Színháztól
2017. március 07., kedd

Litvániában alkothat a szárhegyi grafikusművész

Kettős lehetőségre nyílik alkalom egy projekt kapcsán Ferencz Zoltán (Bütyök) számára. A szárhegyi Művészeti és Kulturális Központ művészeti vezetője partnerkapcsolatokat épít, és Litvániában alkot európai képzőművésztársaival április 2–30. között.

Litvániában alkothat a szárhegyi grafikusművész
2017. március 07., kedd

Ünnepel a színház: olyan fotókat várnak, amik el sem készülhettek volna

Az köztudott, hogy a színházi előadást fotózni nem szabad, de a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház most mégis várja azokat a felvételeket, amelyeket a nézők az előadás alatt készítettek.

Ünnepel a színház: olyan fotókat várnak, amik el sem készülhettek volna
2017. március 05., vasárnap

Életműdíjat kapott Albert Ernő

A kolozsvári Kriza János Néprajzi Társaság életműdíjjal tüntette ki Albert Ernő sepsiszentgyörgyi néprajzkutatót, a társaság tagját.

Életműdíjat kapott Albert Ernő
Életműdíjat kapott Albert Ernő
2017. március 05., vasárnap

Életműdíjat kapott Albert Ernő

2017. március 04., szombat

Hímzés a legmagasabb szinten

Nincs már messze az a pillanat, amikor a Gránátalma Egyesület munkájának eredményét, az úrihímzést hungarikummá nyilvánítják.

Hímzés a legmagasabb szinten
Hímzés a legmagasabb szinten
2017. március 04., szombat

Hímzés a legmagasabb szinten

2017. március 04., szombat

Ízelítő Orosz Annabella grafikus alkotásaiból

Zsúfolásig telt érdeklődővel pénteken este a gyergyószentmiklósi városi könyvtár emeleti nagyterme, ahol Orosz Annabella grafikus illusztrációkiállítását nyitották meg, illetve három, általa illusztrált könyvet is bemutattak.

Ízelítő Orosz Annabella grafikus alkotásaiból
2017. március 02., csütörtök

Fotók nők fókuszából

A Prisma fotóklub női tagjainak alkotásaiból nyílt kiállítás csütörtök délután a Nagy István Művészeti Iskola aulájában Nők fókuszában címmel.

Fotók nők fókuszából
Fotók nők fókuszából
2017. március 02., csütörtök

Fotók nők fókuszából

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!