A "legkiválóbb népi mesemondó"

A

„Nem akarom Benedek Elek nagyságát kétségbe vonni, érdemeit kisebbíteni, csupán nagyon határozott különbséget tenni: Benedek Elek a legnagyobb magyar meseíró; ám akinek méltatlanul elfeledett alakját föl akarom idézni, és kiválóságát főként szülőföldje, a székelység, de általában a magyarság tudatába be szeretném plántálni, a Kárpát-medence eddig megismert népi mesemondó-egyéniségeinek legkiválóbbika, Albert András.”

2012. január 20., 18:242012. január 20., 18:24

Ezeket a figyelemfelkeltő mondatokat Péter László irodalomtörténész tollából olvashattuk a Székelyföld folyóirat egyik tavalyi lapszámában. De ki is ez a kiváló mesemondó, aki máig ismeretlen a szélesebb közönség előtt? Albert András Csíkszentdomokoson élt a múlt század elején. Az a kevés emlék, ami róla fennmaradt afféle „népi polihisztort” sejtet: A lakodalmi gazdaként is tevékenykedő parasztember többek között jóslással, festészettel, sőt repülőalkalmatosság készítésével is foglalkozott.

De népi mesemondóként „alkotott” igazán maradandót. Ahogyan egy szakmai kiadvány (Ortutay Gyula szerkesztésében 1960-ban megjelent Magyar népmesék) szerkesztője fogalmaz: „Albert András egyike a legkiválóbb (...) mesemondóinknak. Mesekincse úgyszólván kifogyhatatlan. Figyelemre méltó gazdag teremtő fantáziája, mellyel új meseelemeket alkot (...), valamint fordulatos költői nyelve.”

Albert András és tizenhét további csíkszentdomokosi mesemondó gazdag népmesekincse Belatini Braun Olga budapesti néprajzkutatónak köszönhetően maradt az utókorra. Belatini Braun Olga a negyvenes évek elején gyűjtött több ízben is Domokoson, az általa legépelt mesék kiadása jövőre esedékes a Balassi Kiadónál, Hermann Zoltán, Benedek Katalin és Gulyás Judit néprajzkutatók gondozásában. A teljes hagyatékról Hermann Zoltán néprajzkutató Morfológia és rítus című tanulmányának egyik lábjegyzetében a következőt tudhatjuk meg: „Az Eötvös Loránd Tudományegytem Folklore Adattárában található vegyes gépirat-csomag ötvenöt, Albert András mesemondótól, és ötvenöt, másik tizenhat mesemondótól származó mesét tartalmaz; a kéziratcsomóhoz tartozik még Albert András önéletírása.”

Hogy Albert András hagyatékát a szülőfaluja is megismerhesse, a Csíkszentdomokosi Községi Könyvtár elindított egy projektet az IREX könyvtári alapítvány támogatásával. A tavaly ősszel elkezdett, idén márciusig tartó program során Sándor Edit községi könyvtáros és Gáll Ida tanítónő az interneten közzétették a jelenleg fellelhető domokosi népmeséket, mesemondó és meseillusztráló versenyt szerveztek iskolásoknak, nagyobb diákok bevonásával pedig gyűjtőmunkába kezdtek, hogy felkutassák a mesemondók ma még fellelhető nyomait a faluban. Ugyanakkor helyi tanítónők készülnek néhány mese dramatizálásával, Gáll Ida pedig kiadásra előkészíti Albert András kéziratban fennmaradt regényes önéletírását.

Ennek a programnak a keretében 2012. január 24-én Csíkszentdomokos vendégül látja Hermann Zoltán budapesti irodalomtörténészt, mesekutatót. A déli egy órától a Márton Áron Általános Iskolában sorra kerülő beszélgetésen a kutató érdekes részleteket árul el a helyi hallgatóságnak erről a rejtett mesekincsről, a helyiek pedig elmondják neki, amit megtudtak a fiatalon elhunyt zseniális mesemondóról. A program iránt érdeklődőknek készséggel szolgál további tájékoztatással Sándor Edit községi könyvtáros. (E-mail cím: editsandor68@gmail.com; a Községi Könyvtár hétköznap délutánonként elérhető telefonszáma: 0266/336758)

Lázár Csilla

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!