P. Buzogány Árpád

P. Buzogány Árpád

Délibábfestegetők

2015. július 03., 13:322015. július 03., 13:32

2015. július 03., 13:372015. július 03., 13:37

Amióta a nagyobb területekről lecsapolták a vizet, az egykor jól ismert jelenség, a délibáb is eltűnt. Az olasz fata morgana kifejezés magyarázatánál felleljük, hogy lényege, a magasban tükröződő földi kép (Csokonai megfogalmazásában: földiekkel játszó égi tünemény) a különböző hőmérsékletű légrétegek eltérő sugár- és fénytörő képessége miatt alakulhat ki. Nyelvünkben a délibábot kerget kifejezés is tüneményszerű jellegére utal. Az ausztráliai hatalmas sivatagos területeken még feltűnik, a szomjas utazónak közelben lévő vizes élőhelyeket ígérve… Ám a címül írt, a köznapi logika és gyakorlatiasságunk szerint teljesen képtelen és persze fölösleges tevékenységnek mégis milyen valós alapja lehet napjainkban?

Nem a ritka délibábszerű jelenségekre gondolunk. Átvitt értelemben a délibáb tehát a kézzel megfoghatatlan, mert égen feltűnő valóságában nem is létező, esetleg képzelt, netán a képzelet színezte valótlanságot jelentheti. Latin eredetű szóval virtuálisnak nevezzük az ilyesmit: látszólagos, elképzelt, nem valódi, illetve lehetséges.

Ilyen virtuális valóság a világhálón megjelenített tartalom is gyakorta. Olyan, mint a királynak vitt mesebeli ajándék: van is, nincs is. Bár a mesében azért nevezhető így, mert az okos leány ajándéka (például a két szita közé zárt galamb) ténylegesen létező, ám szó szerint kézzel meg nem fogható: miközben a király az ajándékért nyúlt, a galamb kiszabadult alkalmi rekeszéből, és elröpült.

Tehát virtuális valóságot élünk meg a világháló által is. Társalogni (és nem beszélgetni) lehet ismerősökkel és ismeretlenekkel. Egy-egy „netre feltett”, vagyis a világháló segítségével megjelenített, elérhetővé, olvashatóvá, kommentálhatóvá tett tartalom kapcsán véleményt lehet nyilvánítani, másokéval vitázni, sőt vitatkozni is. Lélektani szelep. Sokan, főleg név nélkül, valósággal fröcskölnek, szavaikból süt az indulat, bántanak és vádolnak gyanús meg tiszta embereket, értelmeznek számukra alig ismert helyzeteket is.

Azt olvastam nemrég, hogy ehhez köthetően új foglalkozás jött létre. A pénzért bejegyzéseket (kommenteket) író embereké. Akik saját véleményként olyasmit fogalmaznak meg, írnak le ezekre a virtuális felületekre, amivel aztán vitát indítanak, a bejegyzéseket olvasó és azok számát szaporító személyeket izgalomba hozva, tettre késztetve. Hogy nem is olyan tegnapról mára kialakult helyzetről van szó, bizonyítja a pénzért bejegyzéseket írók megszabott teljesítménye, mértéke is. Egy-egy bejegyzésre kb. három percnyi idejük jut.

Szakmának, foglalkozásnak ugyan nem nevezhetjük ezt a ténykedést. Munkának is csupán a meghatározások értelmében: időbe kerül, emberi tevékenység eredménye, ám kétes, hogy milyen értéket hoz létre.

Kétségem arra vonatkozik: mi értelme van a látszólagos valóság alakításának, esetleg szépítésének, módosításának? Számomra, legtöbbünk számára semmi. Ám nem mindenki tartja ezt haszontalannak. A honlapokat megnézők (látogatók) száma megugrik néha egy-egy kivételesnek tűnő hír miatt. Hasonló módon azoké is, akik bejegyzéseket írnak valamivel kapcsolatban. A honlapokon elhelyezett hirdetések ára attól is függ, hogy hány személy látja a szóban forgó hirdetéseket. Egyszóval: a pénzért „sminkelik” a virtualitást.

Mindig kerül, aki a délibábfestegető cseleit beveszi, aki majd jól odaír, legtöbbször névtelenül. Azért a lufiborotválásnál alattomosabb mindez: nem pukkan ki a kreált virtualitás. Úgy vélem, nem is ártatlan tett ez a beugratósdi, heccelősdi. Idővel képes átformálni a gondolkodást, a társadalmi magatartást is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Szüszer Róbert

Szüszer Róbert

Minden érthető, ugye? Na fogd meg a söröm!

Miért nincs tej és kifli a Hargita megyei iskolákban? Mert kormány, mert kiírás, mert tavalyi program, APIA és elszámolás, mert na. Mi nem világos?

Kozán István

Kozán István

A kevesebb néha több – még költségvetésben is

Hiába adta el bombasztikus sikerként Hargita Megye Tanácsának sajtószolgálata a megyei önkormányzat 2024-es büdzséjét, nagy a gyanúnk, hogy a múlt héten elfogadott költségvetés fogja a legnagyobb fejfájást okozni Hargita megyének.

Kozán István

Kozán István

Csedő a beázásokat fürkészte, Ráduly kigondolta, Korodi megépíttette

Jottányit sem csorbult volna Csíkszereda jelenlegi városvezetésének érdeme attól, ha Korodi Attila polgármester megemlíti elődjének, Ráduly Róbert Kálmánnak a nevét a hídavatón.

Kozán István

Kozán István

Nem vitás, hogy lesz baleset – csak ki kell várni

Csak idő kérdése, hogy mikor következik be egy katasztrofális közlekedési baleset a „tarzani” gyorshajtók miatt. Lengyel rendszámú autókkal közlekedőkről van szó, akik lakott területen évek óta olyan tempóban róják a kilométereket, aminek sosem jó a vége.

Kozán István

Kozán István

Mindenkinek azt, ami jár!

Oly sok megaláztatás és arculcsapás után szombaton délelőtt, ha csak egy kis időre is, de végre nem másodrendű állampolgároknak érezhettük magunkat itthon, Romániában – a csendőrségnek hála.

Kozán István

Kozán István

Kinek építették a foglalkoztatóközpontot?

Éles vita alakult ki a közösségi térben azzal kapcsolatban, hogy a Máltai Szeretetszolgálat kinek is építette a csíksomlyói foglalkoztatóközpontot. Szerintünk a somlyói roma közösségnek – ami teljesen rendben van.

Kozán István

Kozán István

Együttérzek az oktatókkal

Tíz esztendővel ezelőtt játszi könnyedséggel tartottam meg az újságírói munkáról szóló ötven perces előadást az általános iskolásoknak. Minap a húsz perc is nehezen jött össze.

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!