Elekes András

Elekes András

Feltámadás

2014. április 18., 15:502014. április 18., 15:50

Jézus feltámadását ünnepeljük. A magunk módján. Aki egyféleképpen vallásos, az részt vesz az ünnepi istentiszteleten, aki másféleképpen vallásos, annak az ünnepi mise fényes, zengő-bongó feltámadási szertartással és világra szóló körmenettel folytatódik. Hiszen éppen ez a körmenet, vagy ahogy egynéhány helyen nevezik, a „kikerülés” értelme és lényege: a feltámadás hírét, örömét kivinni a nagyvilágba. Ünnepel a tételes vallásokon túli szélesebb réteg is, ha mással nem, hát legalább a bőségesebb, gazdagabb, finomabb ételekkel. A nagy általánosságban azonban a szokások megtartásával ünnepelnek, ünnepelünk, és ebben benne van az említett vallásos motívum és minden más is, amit előszeretettel nevezünk hagyománynak.

Pedig a szokások már nagyon sok esetben csak éppen köszönő viszonyban vannak a hagyománnyal, vagy még abban sem. A Hagyományt bennünk hamar felváltotta a szokások sorozata. A Hagyomány ugyanis a Lényegre vonatkozó tudás átadása. A Lényeg pedig maga a Lét, a Valóság, az Élet, az az élet, ami nem ér véget a földi elmúlással. Az erről való tényleges tudásunk azonban nagyon összezsugorodott. A vallási tételeket meg lehetett tanulni, szükség esetén, mint a leckét, fel lehetett mondani, azonban egyre távolabb kerültek a mindennapok lényeget érintő döntéseitől. Tanították Isten szabadító erejét, hiszen az Egyiptomból való szabadulás a nemzetté válásukban is nagy szerepet játszott, de hogy ez az isteni szabadító erő valami személyesebbet is jelent, ami a lelki felszabadulást is eredményezi, az már kimaradt az életükből. A tételes vallás képviselői Jézus korában is erről beszéltek, szavakkal ezekre a tételekre tanították a jónépet, a Lényeget azonban képtelenek voltak átadni, mert ők maguk is másképpen éltek. Hirdették az istenfélelmet, de ők maguk nem Istent, hanem a hatalmi pozíciójukat félték és féltették, amit hol vallásosságba, hol a nemzet ügyeivel való törődésbe öltöztettek. Nem riadtak vissza a hamis tanúk beszervezésétől, de még a kitervelt gyilkosságtól sem. Így, az Istenre, Létre, Lényegre vonatkozó tanításuk megkövetelése szokásokba merevedett, amit aztán számon lehetett kérni, ami alapján lemérhetőnek tartották az ember vallásosságát és olykor meggyőződését is.

A Lényegre vonatkozó tudást Jézusnál fedezzük fel. Ő amikor tanított, úgy beszélt, mint akinek hatalma van, nem úgy, mint az írástudók. Hatalmával azonban nem villogott, nem a maga társadalmi pozícióját építgette, aztán a végén nem magát védte, hanem szolgált: gyógyított, halottat támasztott fel, kenyeret szaporított, a vizet borrá változtatta. Hatalma arra is feljogosította, hogy átlépje a pusztán álerkölcsi és történelmi sémákat, és az embert nézze. Így állt szóba a szamariai asszonnyal, hagyta, hogy a magdalai Mária lábaira boruljon a vezető prominensek asztaltársasága közepette, és baráti, ígérő szót váltson a helyzetét helyesen felismerő, önmaga bűnét beismerő latorral. Hatalma az a szeretet volt, amivel az embert kereste, mentette és szolgálta. Belső szabadságra lelt az, aki megértette őt. Jézus nem böjtöltette a törvény betűje szerint tanítványait, de éberségre nevelte. A böjt ugyanis az éberség eszköze. Tudta, hogy amikor majd a „vőlegény”, azaz ő nem lesz tanítványai közvetlen közelében, akkor nekik majd nagyon oda kell figyelniük, ébernek kell lenniük ahhoz, hogy vissza ne zuhanjanak a lélek nélküli törvénykezés kőtömbjei közé. Botlásaikban is inkább megértéssel, mint elítéléssel viszonyult hozzájuk. A tagadó Pétert például egyetlen pillantásával bánatra indította és fel is oldozta. Ez az igazi hatalom, a szeretet hatalma! Megértéssel fogadta a halála utáni értetlenségüket is, amikor saját tanítványai szájából kellett hallania: „pedig mi azt hittük, ő váltja meg Izraelt”.

Hogy a Feltámadás miként történhetett, azt nem tudjuk, és valószínű nem is azt kell tudnunk, hanem azt, hogy az apostolok, az asszonyok, a tanítványok a borzalmakat követő harmadik napon ezzel a személyes Szeretettel, Hatalommal találkoztak ismét. Valósággá lett számukra, hogy a Feltámadás nem a halált kitervelők és okozókra vonatkozó fenyegetés, amolyan visszavágó, hanem e Szeretet és Hatalom megsemmisíthetetlenségének a megnyilvánulása.

Ha ennek kapcsán ismét csak megtartandó szokásokkal találjuk szembe magunkat, ne csodálkozzunk, ha várat magára a személyes hitreébredés, az igazi Feltámadás.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Szüszer Róbert

Szüszer Róbert

Minden érthető, ugye? Na fogd meg a söröm!

Miért nincs tej és kifli a Hargita megyei iskolákban? Mert kormány, mert kiírás, mert tavalyi program, APIA és elszámolás, mert na. Mi nem világos?

Kozán István

Kozán István

A kevesebb néha több – még költségvetésben is

Hiába adta el bombasztikus sikerként Hargita Megye Tanácsának sajtószolgálata a megyei önkormányzat 2024-es büdzséjét, nagy a gyanúnk, hogy a múlt héten elfogadott költségvetés fogja a legnagyobb fejfájást okozni Hargita megyének.

Kozán István

Kozán István

Csedő a beázásokat fürkészte, Ráduly kigondolta, Korodi megépíttette

Jottányit sem csorbult volna Csíkszereda jelenlegi városvezetésének érdeme attól, ha Korodi Attila polgármester megemlíti elődjének, Ráduly Róbert Kálmánnak a nevét a hídavatón.

Kozán István

Kozán István

Nem vitás, hogy lesz baleset – csak ki kell várni

Csak idő kérdése, hogy mikor következik be egy katasztrofális közlekedési baleset a „tarzani” gyorshajtók miatt. Lengyel rendszámú autókkal közlekedőkről van szó, akik lakott területen évek óta olyan tempóban róják a kilométereket, aminek sosem jó a vége.

Kozán István

Kozán István

Mindenkinek azt, ami jár!

Oly sok megaláztatás és arculcsapás után szombaton délelőtt, ha csak egy kis időre is, de végre nem másodrendű állampolgároknak érezhettük magunkat itthon, Romániában – a csendőrségnek hála.

Kozán István

Kozán István

Kinek építették a foglalkoztatóközpontot?

Éles vita alakult ki a közösségi térben azzal kapcsolatban, hogy a Máltai Szeretetszolgálat kinek is építette a csíksomlyói foglalkoztatóközpontot. Szerintünk a somlyói roma közösségnek – ami teljesen rendben van.

Kozán István

Kozán István

Együttérzek az oktatókkal

Tíz esztendővel ezelőtt játszi könnyedséggel tartottam meg az újságírói munkáról szóló ötven perces előadást az általános iskolásoknak. Minap a húsz perc is nehezen jött össze.

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!