P. Buzogány Árpád

P. Buzogány Árpád

Magyarul mondom: önkormányzat

2015. január 30., 09:452015. január 30., 09:45

Bár még mostanság is lehet hallani, elszólásként, beidegződésként, hogy valaki a néptanácshoz indul ügyintézésre, az utóbbi években a polgármesteri hivatalok megnevezését inkább tanács alakban halljuk. A hivatal szó mint megnevezés általánosításként szintén gyakori: most jöttünk a hivatalból, a hivatal épülete előtt találkoztunk régi ismerősünkkel stb. Ez utóbbi persze néha összemosódhat más hivatalok fogalmával, a beszédhelyzetből azonban általában kiderül, hogy pontosan mire is gondolt a beszélő.

1989 után a régi rendszer ügyviteléhez kapcsolódó kifejezések részint megváltoztak, másrészt pedig helyes magyar megfelelőik általánossá váltak. Változott maga a helyzet is, azt meg a nyelvhasználatnak is követnie kell. Így például az egykor kirakatszerűen alkalmazott, utóbb már csupán emlegetett önrendelkezés valódivá vált. Minden területi egységnek: községnek, városnak, megyének közvetlenül megválasztott képviselői irányítják a közösség életét. Tehát az önrendelkezés okán igazi önkormányzatok döntenek a közösségek dolgaiban. Ezeket nevezték régebben tanácsnak, persze az 1917-től létezett és 1944 után Kelet-Európában mind erősebb befolyást gyakorló nagy testvér, a szovjethatalom mintájára. Ugyanis a szovjet szó jelzőként került be nyelvünkbe, ám bizottságszerű testület tanácskozására utal (az orosz szávjét szó tanácsot jelent). Ily módon alakultak meg a bíró, szolgabíró feladatát átvevő ún. tanácsok nálunk is, és a közösség képviselőiből megválasztott testület néptanácsként rögzült nyelvhasználatunkban. Igaz, hogy a korábban önkéntesen gyülésezgető emberek helyett később főállású tisztviselők dolgoztak a tanácsokon, néptanácsoknál, ám a kifejezés sokáig, 1989-ig megmaradt.

Azóta nem tanácsok, hanem képviselő-testületek irányítják (döntéseikkel) a községek, városok, megyék életét. Ezeket magyarosan önkormányzatoknak nevezzük. Az összetett magyar szó érthető módon jelzi a dolog lényegét. A tanács szó ehhez képest semmit sem mond: nem jelzi a lényeget, viszont továbbéltet egy rossz emlékű szót és az azzal jelölt fogalom emlékét. Ennélfogva a szabatos magyar nyelvhasználatban községi, városi, megyei önkormányzatot használunk a képviselők döntéshozó szervének megnevezésére.

Mivel a hetvenes-nyolcvanas években igazi önkormányzatiság se a községek, városok, se a megyék szintjén nem létezett, a képviselő-testület (amely döntött) fogalmát az azt kiszolgáló ügykezelés, az arra alkalmazott hivatalnokok intézménye vette át (mert a parancs pártunk és államunk felsőbb szintjéről érkezett). Igazgatást, ügyintézést végzett, ám a testületnek alárendelve, annak döntéseit végrehajtva. 1989 után, a megváltozott helyzetben a községi, városi, megyei önkormányzat fogalma a döntéseket hozó testületet jelenti, a községi, városi, megyei tanács pedig az azt kiszolgáló, az ügyintézésre alkalmazott személyek összefoglaló neve. (Az anyaországi szóhasználatban is az önkormányzat kifejezés terjedt el.) Ezért olvassuk ezeknek az intézményeknek a székhelyénél megnevezésként a helyi, községi, városi, megyei tanács kifejezéseket. Ez utóbbiban megmaradt e régi orosz (szovjet) hatás nálunk, mind a magyar, mind a román (consiliu) kifejezésben.
Tehát különbséget kell tennünk, hogy valaki a községi képviselő-testület tagja (választott személyként), vagy a községi tanács alkalmazottja, munkavállalóként.

Jó tudni tehát, hogy az ostornak van nyele és van csapója, képletesen szólva a szekeres a gyeplőt húzva irányítja, hogy szekerének kereke merre forduljon.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Kocsis Károly

Kocsis Károly

A stílus maga a jelölt, avagy önkéntes népvezérek viszonyulása az anyanyelvhez

A baj akkor kezdődik, amikor valaki önként, amolyan hályogkovács-módra közszereplést vállal, és a közösségi oldalán (hol máshol?) kiütköző stílusából az anyanyelve iránti ijesztő igénytelenség köszön vissza.

Szüszer Róbert

Szüszer Róbert

Minden érthető, ugye? Na fogd meg a söröm!

Miért nincs tej és kifli a Hargita megyei iskolákban? Mert kormány, mert kiírás, mert tavalyi program, APIA és elszámolás, mert na. Mi nem világos?

Kozán István

Kozán István

A kevesebb néha több – még költségvetésben is

Hiába adta el bombasztikus sikerként Hargita Megye Tanácsának sajtószolgálata a megyei önkormányzat 2024-es büdzséjét, nagy a gyanúnk, hogy a múlt héten elfogadott költségvetés fogja a legnagyobb fejfájást okozni Hargita megyének.

Kozán István

Kozán István

Csedő a beázásokat fürkészte, Ráduly kigondolta, Korodi megépíttette

Jottányit sem csorbult volna Csíkszereda jelenlegi városvezetésének érdeme attól, ha Korodi Attila polgármester megemlíti elődjének, Ráduly Róbert Kálmánnak a nevét a hídavatón.

Kozán István

Kozán István

Nem vitás, hogy lesz baleset – csak ki kell várni

Csak idő kérdése, hogy mikor következik be egy katasztrofális közlekedési baleset a „tarzani” gyorshajtók miatt. Lengyel rendszámú autókkal közlekedőkről van szó, akik lakott területen évek óta olyan tempóban róják a kilométereket, aminek sosem jó a vége.

Kozán István

Kozán István

Mindenkinek azt, ami jár!

Oly sok megaláztatás és arculcsapás után szombaton délelőtt, ha csak egy kis időre is, de végre nem másodrendű állampolgároknak érezhettük magunkat itthon, Romániában – a csendőrségnek hála.

Kozán István

Kozán István

Kinek építették a foglalkoztatóközpontot?

Éles vita alakult ki a közösségi térben azzal kapcsolatban, hogy a Máltai Szeretetszolgálat kinek is építette a csíksomlyói foglalkoztatóközpontot. Szerintünk a somlyói roma közösségnek – ami teljesen rendben van.

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!