P. Buzogány Árpád

P. Buzogány Árpád

Mekkora legyen egy törvénykönyv?

2014. augusztus 20., 12:282014. augusztus 20., 12:28

Hatnak-e manapság a múlt nagy példái? Van-e a régi korok történéseinek a jelen embere számára érvényes üzenetük? Ilyen és ehhez hasonló gondolatok felvetülése nem véletlen Szent István napján. Az évezrednél régebbi magyar állam létrejötte és megerősödése a határozott jellemű, erőskezű uralkodóhoz köthető. Nincs a földkerekségen olyan nép, nemzet, amely időnként ne gondolná át, hogy az elődök példái, ránk maradt, esetleg írásban is megfogalmazott eszméi követhetők-e. És vállalhatók-e? Netán meg kell tagadni azokat, esetleg újra kell fogalmazni a ma embere érdekében. 

A magyarok első királya nagy döntést hozott: országa nem a keleti hagyományokat képviseli, élteti tovább, hanem a nyugati birodalmakhoz közelítve egy más kultúrkörben, számára új viszonyok közepette a környező országok mércéjével mérve erősödik meg, vagy elsodorhatják a történelem akkor is gyakori viharai. István szembeszegült az érvényes magyar uralkodói szokásjoggal, és nem a rokonságból származó, arra érdemes idősebb személynek kívánta átadni a trónt, hanem fiának, Imre hercegnek. Őt módszeresen készítette fel a rá váró feladatokra, az ifjút megtette Erdély hercegének, kormányzójának, ahogyan később mondták. Szellemi hagyatékának tekintjük a fia részére írásban rögzített alapelveket, melyeket törvényeknek nevezünk. A pár éve Székelyudvarhelyen újra kiadott, eredetileg latin nyelvű, magyarul Szent István király intelmei Imre herceghez című munka nem terjedelmes: csupán kis füzet, fejezetekre osztva, mondhatnánk, szakterületenként. 

Összegezve úgy fogalmazhatunk, hogy intelmei nemzetmegtartó erővel bírtak. Az ország, az egyház, a magántulajdon védelme különösen fontos ebből a szempontból. Királyunk Imrének azt is javallotta: sose ítélkezzen elhamarkodottan, gyakorolja az erényeket, és ezek közt a megbocsátásnak is helye van.

Manapság még a legkisebb országnak sincs ehhez hasonlóan rövid törvénykönyve. Mégis csodálatos, hogy ezek az alapelvek alkalmasak voltak egy nagy ország irányítására. Imre korai halála után a trónra kerülő uralkodók forgathatták haszonnal az Intelmeket, illetve ki is egészítették, újrafogalmazták, miként Szent László is tette. Vagy akár az igazságos Mátyás királyságát is példaként említhetjük, amely az akkori Európa egyik legerősebb, leghatalmasabb birodalmává lett, egy ideig Bécs székhellyel.

Jó ország lehetett az, ahol egy kis füzetben is megférő törvények alapján kormányozni, uralkodni lehetett. Egyértelműek, ennél fogva nem volt szükség hatalmas intézményrendszerre ahhoz, hogy alkalmazzák. Azóta persze megváltozott a helyzet, de ma már az egyén eltéved a törvények, rendelkezések, sürgősségi rendeletek előírásai közt, és szakemberre van szüksége, ha a törvényességgel baja akad, ha igazát kell bizonygatnia.

Kevés és jó, betartatható törvény is elég volt egykor a biztonsághoz, az igazság diadalra juttatásához. Ugyan megkérdezhetném, miért nem így van ma is, ám ki az, aki erre elfogadható választ adna?

És mi a tanulság számunkra mindebből? Attól függ, hogy a törvényességnek melyik oldalán állunk. Aki fondorlatoskodik, annak kapóra jön a sok betű, mert rést keres köztük. De miért is kellene nekünk szekérderéknyi papírra feljegyzett törvényt ismernünk, ha senki, semmi ellen nem kívánunk véteni?

Korábban a tízparancsolat is megfelelő számú alapelvet tartalmazott, István királyunké ennél több ugyan, de bárki végigolvashatja egy ültében is. Feltétlenül tegye meg, aki eddig elmulasztotta!

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Szüszer Róbert

Szüszer Róbert

Minden érthető, ugye? Na fogd meg a söröm!

Miért nincs tej és kifli a Hargita megyei iskolákban? Mert kormány, mert kiírás, mert tavalyi program, APIA és elszámolás, mert na. Mi nem világos?

Kozán István

Kozán István

A kevesebb néha több – még költségvetésben is

Hiába adta el bombasztikus sikerként Hargita Megye Tanácsának sajtószolgálata a megyei önkormányzat 2024-es büdzséjét, nagy a gyanúnk, hogy a múlt héten elfogadott költségvetés fogja a legnagyobb fejfájást okozni Hargita megyének.

Kozán István

Kozán István

Csedő a beázásokat fürkészte, Ráduly kigondolta, Korodi megépíttette

Jottányit sem csorbult volna Csíkszereda jelenlegi városvezetésének érdeme attól, ha Korodi Attila polgármester megemlíti elődjének, Ráduly Róbert Kálmánnak a nevét a hídavatón.

Kozán István

Kozán István

Nem vitás, hogy lesz baleset – csak ki kell várni

Csak idő kérdése, hogy mikor következik be egy katasztrofális közlekedési baleset a „tarzani” gyorshajtók miatt. Lengyel rendszámú autókkal közlekedőkről van szó, akik lakott területen évek óta olyan tempóban róják a kilométereket, aminek sosem jó a vége.

Kozán István

Kozán István

Mindenkinek azt, ami jár!

Oly sok megaláztatás és arculcsapás után szombaton délelőtt, ha csak egy kis időre is, de végre nem másodrendű állampolgároknak érezhettük magunkat itthon, Romániában – a csendőrségnek hála.

Kozán István

Kozán István

Kinek építették a foglalkoztatóközpontot?

Éles vita alakult ki a közösségi térben azzal kapcsolatban, hogy a Máltai Szeretetszolgálat kinek is építette a csíksomlyói foglalkoztatóközpontot. Szerintünk a somlyói roma közösségnek – ami teljesen rendben van.

Kozán István

Kozán István

Együttérzek az oktatókkal

Tíz esztendővel ezelőtt játszi könnyedséggel tartottam meg az újságírói munkáról szóló ötven perces előadást az általános iskolásoknak. Minap a húsz perc is nehezen jött össze.

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!