Kézi-vb: megálljt parancsolt a magyaroknak a norvég lendület

Fotó: MKSZ/Kovács Anikó

A magyar férfi kézilabda-válogatott 31–28-ra kikapott Norvégia csapatától a franciaországi világbajnokság keddi negyeddöntőjében Albertville-ben, így búcsúzott a tornától.

MTI

2017. január 24., 22:582017. január 24., 22:58

2017. január 25., 10:072017. január 25., 10:07

A magyar válogatott a hetedik helyen végzett, mivel Katar nem jutott tovább Szlovéniával szemben a kedd esti negyeddöntőből – az európai csapat két góllal nyert kedden, és az elődöntőben a svédeknél három góllal jobbnak bizonyuló franciákkal találkozik. Norvégia ellenfele Horvátország lesz, amely egy góllal múlta felül a spanyolokat.

A norvég férfi válogatott történetének legnagyobb sikerét érte el az elődöntőbe jutással. A legutóbbi két világbajnokságra nem jutottak ki, és ezen a tornán is csak azért vehetnek részt, mert a szlovénokkal szemben elveszített pótselejtezőt követően szabadkártyát kaptak, mivel a tavaly januári Európa-bajnokságon negyedikek lettek. A skandináv együttes ellenfele a pénteki párizsi elődöntőben a Spanyolország-Horvátország találkozó győztese lesz.

A nyolcaddöntőben a dánokkal szemben 4-1-re vezettek a magyarok a meccs elején, ezúttal viszont a norvégok léptek meg ugyanilyen arányban öt perc alatt, sőt a különbség a folytatásban tovább nőtt (7-2). Ahogy arra számítani lehetett, rendkívül pontosan és gyorsan játszott az ellenfél, védekezésben pedig hatékonyan semlegesítette a magyar próbálkozásokat. Láthatóan előnyére vált, hogy riválisánál egy nappal többet pihenhetett.

Többször is hosszú percekig gólképtelen maradt a csapat, mert nem sikerült lassítania a norvégok játékát, a hátsó alakzatuk pillanatok alatt visszarendeződött. Az első félidő közepén némileg rendezte sorait a magyar együttes, a 19. és a 24. perc között 4-1-es sorozatot produkált, ezzel 12-8-ra felzárkózott, de a szünetben ismét hét találat volt a különbség (17-10).

A második felvonás elején is tempókülönbség volt a két együttes között, a norvégok gyorsabban kézilabdáztak és – mivel ezúttal a magyar kapusok teljesítménye sem volt kiemelkedő – a félidő közepén már tíz gól volt az előnyük (26-16). Erőszakosak, rendkívül mozgékonyak és motiváltak voltak az északiak, akik végig vezetve győztek, végül három góllal.

A találkozó legeredményesebb játékosa Császár Gábor volt 11 találattal, míg a norvégoknál Espen Lie Hansen hat, Sander Sagosen és Kent Robin Tonnesen pedig egyaránt öt-öt alkalommal volt eredményes. A két válogatottnak ez volt a 29. mérkőzése egymás ellen, 18 magyar siker és két döntetlen mellett a norvégok most győztek kilencedik alkalommal.

„Megérdemelten győztek a norvégok, akiknek fiatal, de remek csapatuk van, és az egész világbajnokságon ők a legjobbak a gyors indításokban – értékelt Javier Sabaté szövetségi kapitány. – Tudtuk, hogy nehéz dolgunk lesz, próbáltuk lassítani a támadásaikat, de az eredmény is mutatja, hogy a meccs elején nem sikerült, ráadásul eleinte támadásban is sokat hibáztunk. Büszke vagyok a csapatomra, hiszen ahhoz képest, hogy két éve a magyar válogatott nem volt ott a világbajnokságon, most kijutottunk, és bekerültünk a nyolc közé.”

A csapatkapitány Nagy László szerint a magyar férfi kézilabda-válogatott emelt fővel távozhat a franciaországi világbajnokságról. „Hiányzott a nagyobb koncentráció, illetve a kapusteljesítmény és a védekezésünk sem volt ugyanolyan, mint a dánok ellen” – utalt az olimpiai bajnokkal szemben vasárnap megnyert nyolcaddöntőre Nagy László.

Hozzátette, támadásban is lassabbak, körülményesebbek voltak, mint két nappal korábban, a norvégok pedig „szétfutották” őket. A skandináv együttes a meccs elején 7-2-re, a szünetben 17-10-re, a második félidő közepén pedig már 26-16-ra vezetett, de Javier Sabaté szövetségi kapitány együttese végül három gólra felzárkózott, és 18-14-re megnyerte a második felvonást. „Pozitívum, hogy a végén közelebb tudtunk férkőzni hozzájuk. Az első félidő megpecsételte a sorsunkat, de végül emelt fővel távozhatunk. Lehetett volna jobb és rosszabb is számunkra ez a világbajnokság. Tele van a padlás hetedik-nyolcadik helyekkel” – utalt Nagy László arra, hogy a magyar csapat 2007 óta sorrendben a kilencedik, a hatodik, a hetedik és a nyolcadik helyen végzett, míg két évvel ezelőtt nem jutott ki a vb-re.

Eredmény, negyeddöntő:

Norvégia-Magyarország 31–28 (17–10)

Albertville, 6300 néző, v.: Geipel, Helbig (németek)
lövések/gólok: 47/31 (66%), illetve 49/28 (57%)
gólok hétméteresből: 1/1, illetve 6/6
kiállítások: 14, illetve 6 perc

MagyarországMikler – Harsányi 3, Ligetvári, Zubai, Lékai 1, Nagy L. 1, Szöllősi. Cserék: Fazekas (kapus), Juhász 1, Balogh Zs., Császár 11, Jamali, Bánhidi 6, Ancsin, Bodó 5

Franciaország–Svédország 33–30 (15–16)

Szlovénia–Katar 32–30 (18–15)

Spanyolország–Horvátország 29–30 (15–17)

2024. április 09., kedd

Kiváló időeredménnyel tért vissza Milák Kristóf, Hosszú Katinka is elsőként döntős

Milák Kristóf kiváló időeredménnyel tért vissza a versenyzéshez a 126. úszó országos bajnokság keddi nyitónapján, melyen Hosszú Katinka is újra medencébe ugrott.

2024. április 07., vasárnap

A balesetek és a piros zászló sem akadályozták meg a kettős Red Bull-sikert Japánban

A címvédő és háromszoros világbajnok Max Verstappen, a Red Bull versenyzője nyerte a vasárnapi Forma-1-es Japán Nagydíjat, ezzel megerősítette vezető pozícióját a vb-pontversenyben.

2024. április 06., szombat

Újabb nyolcezres meghódítására indul Varga Csaba, magyar hegymászó még nem járt a csúcson (Videó)

Újabb nyolcezer méternél magasabb hegycsúcs oxigénpalack nélküli megmászására készül Varga Csaba. A nagyváradi hegymászó szombaton indul a világ 14. legmagasabb hegycsúcsa, a 8027 méter magasan fekvő Sisapangma meghódítására.

2024. április 05., péntek

Magyar tornászfiút bántalmaztak társai a román ifjúsági válogatott edzőtárborában – Vizsgálatot követel az RMDSZ

Jókora botrány rázta meg a romániai sportéletet: mint kiderült, román társai bántalmazták és – nemzetisége miatt – megalázták az ifjúsági férfi tornászválogatott egyik magyar tagját.

2024. április 04., csütörtök

Van rá esély, hogy Budapest adjon otthont a labdarúgó Bajnokok Ligája döntőjének, a kormány nyitott rá

A magyar kormány támogatja a labdarúgó Bajnokok Ligája döntőjének budapesti megrendezését.

Halottnak „nyilvánította” Jenei Imrét a román sajtó

Jenei Imre neves labdarúgóedző állítólagos halálhíréről számolt be csütörtökön számos román hírtelevízió és portál, mint utólag kiderült, teljesen tévesen.

FIFA-világranglista: Magyarország javított, Románia rontott

A magyar válogatott egy pozíciót javított, így a 26. helyen áll a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) legfrissebb világranglistáján, melyet továbbra is a világbajnok Argentína vezet.

2024. április 03., szerda

Kiengedték a börtönből Dănuţ Lupu egykori válogatott labdarúgót

Elrendelte szerdán a bukaresti törvényszék Dănuţ Lupu feltételes szabadlábra helyezését. Az egykori válogatott labdarúgót két alkalommal is jogosítvány nélküli vezetésen érték, amiért hét hónap és tíz nap letöltendő börtönbüntetésre ítélték.

2024. március 28., csütörtök

Magyar vízilabdázót választott a tavalyi év legjobbjának az európai szövetség

Akárcsak a világszövetségnél (World Aquatics), a vizes sportokat tömörítő európai szervezetnél (LEN) is Zalánki Gergőt választották a 2023-as esztendő legjobb férfi vízilabdázójának.

2024. március 26., kedd

Legyőzte Koszovót, így immár 14 meccs óta veretlen a magyar labdarúgó-válogatott

A nyári Európa-bajnokságra készülő magyar labdarúgó-válogatott 2-0-ra legyőzte kedden a vendég koszovói csapatot a Puskás Arénában rendezett barátságos mérkőzésen.