Csíkszereda nyerte a Székely Kupát

Kevés székely jelleggel, de sikeresen zárult a Székely Kupáért kiírt torna: szombaton Nyárádtőn mérkőztek meg Maros, Hargita és Kovászna megye továbbjutott csapatai, Búzsábesenyő, Csíkszereda és Gelence.

Gligor Róbert László

2014. július 06., 14:012014. július 06., 14:01

Mircea Bucur, a Maros Megyei Labdarúgó Szövetség elnöke nemcsak a Hargita és Kovászna megyei kollégáit, Tamás Zoltánt és Oláh Józsefet hívta meg a torna végső megmérettetésére, hanem a Román Labdarúgó Szövetség elnökét, Răzvan Burleanut is.

A harminc perces félidőkkel lebonyolított torna első mérkőzésén Búzásbesenyő próbált méltó ellenfele lenni Csíkszeredának, de a kiegyensúlyozott első félidőben a csíkiak voltak veszélyesebbek, Ilyés, Șaim és Tankó viszont hatalmas helyzeteket hagytak ki. A második félidő kezdetén Ilyés megszerezte a vezetést (0–1), majd Bajkó értékesítette Gergely beadását (0–2). A besenyőiek is felébredtek, de csak a hosszabbításban tudták bevenni Husar kapuját Peres szabadrúgásával (1–2).

Ennél magabiztosabban játszott Csíkszereda Gelence ellen, az első félidőben alig adott esélyt az ellenfelének, és a mindkét oldalon kihagyott helyzetek után megszerezte a vezetést: Ilyés passza után a labda az üresen maradó Bajkó előtt landolt, aki a kapust kicselezve begurított (1–0). Gelence hamarosan egyenlített, Fogarasi a kint tartózkodó kapus fölött távolról a hálóba emelte a labdát (1–1), de a csíkiak még szünet előtt betaláltak Tankó révén (2–1). Szünet után Gelence kétszer is helyzetbe került, de gólt ismét a csíkiak szereztek Ilyés fejesével (3–1), azonban a háromszékiek csakhamar szépítettek Bărbășescu léc alá küldött szabadrúgásával (3–2). Újabb helyzetek után a végeredményt a csíkiak állították be a hosszabbításban az egyedül maradt Gergely Tibor révén (4–2).

Székely Kupa betiltott székely zászlókkal
A Székely Kupa döntőjére kiutazó Răzvan Burleanu nem Marosvásárhelyen szállt meg, hanem Nyárádszentlászlón, és nagyon elégedett volt a körülményekkel. A pénteken délután érkező focivezető az adorjáni és a nyárádszeredai sportbázisokat is meglátogatta, de a szombati torna után nem volt hajlandó a Maros megyei tapasztalatokról portálunknak nyilatkozni, a díjátadó ünnepségek és néhány fotó után sietve távozott Nyárádtőről. Amúgy a nyárádtői döntőn kevés volt a székely jelleg: a hangosbemondón szinte kizárólag románul beszéltek, háromszor hangzott el a román himnusz, trikolór szalagok ékesítették a serlegeket és érmeket, de a székely zászlókat is eltüntette a csendőrség, miután a gelenceiek ezeket is magukkal hozták a lelátókra.

Gelence nem tudott jobb teljesítményt mutatni Búzásbesenyő ellen sem: a Maros megyeiek Bidi és Peres révén villantak meg, de a Kovászna megyeiek emberhátrányban maradva is megszerezték a vezetést Gerotă révén, ám egy kezezésért ítélt büntetőből Peres egyenlített (1–1), majd a szünetig három helyzetet is kihagyott a besenyői együttes. A pihenőt követően folytatódott a gelencei kapu ostroma, Tóth elkönnyelműsködte lehetőségét, de Bidi betalált (2–1), majd Miclea duplázott (4–1).

A tornát így Csíkszereda nyerte, második helyen Búzásbesenyő végzett, Gelence a harmadik hellyel kellett beérje. Az érmeket és serlegeket Răzvan Burleanu elnök nyújtotta át, majd portálunknak  elmondta: sikeres kezdeményezésnek tartja, hogy a három megye legjobbjait egyazon helyre összehívták, és ez többet jelent, mint a játék minősége. Ezért várja a jövő évi folytatást is.

A Maros Megyei Labdarúgó Szövetség elnöke, a Székely Kupa kezdeményezője is bízik a jövőbeni folytatásban, de a megyék labdarúgói és együttesei közötti barátság létrejöttét tartja a legfontosabbnak, ezért is indítványozta ezt a tornát. A székelyekről azt mondják, hogy ahol megjelennek, ott randalírozás, káosz van: nos, ezúttal is bebizonyosodott, hogy nem így van, rend és fegyelem volt a lelátókon és a pályán egyaránt, sőt, a csendőrség is megdicsérte az együtteseket – fejtette ki Mircea Bucur.

A torna győztese, az FK Csíkszereda rövid idő alatt a Hargita megyei bajnokságot, a megyei Román Kupát és a Székely Kupát is begyűjtötte, ráadásul diadalmaskodott a harmadosztályú helyért kiírt selejtezőn is. Az együttes vezéregyénisége, Ilyés Róbert érdeklődésünkre elmondta: nem minden csapatnak nyílik lehetősége négy kupát megnyerni egyszerre, ezért büszkék erre a teljesítményre. A szombati döntőre szabadságról jöttek vissza, hiányzott néhány játékosuk, de így is magabiztosan nyerték ezt a tornát. Ami a feljutást illeti, Ilyés kifejtette: tizennégy éve vártak erre, de a neheze most következik. Meg szeretnék mutatni, hogy megérdemlik a felsőbb osztályban való szereplést, és reménykednek abban, hogy a város is melléjük áll, és nem vallanak szégyent.