Székelyhon.ro
2012. május 24., csütörtök; Ma Eszter, Eliza napja van
Rss Facebook oldal Twitter oldal Iwiw oldal Google +1 oldal

Bemutatkozott Budapesten a Mikó Imre-terv

2012.02.06. [19:36] | Utolsó módosítás: 2012.02.07. [14:40]

Az egész Kárpát-medencére kiterjedő Wekerle-terv részeként minden környező országban elkészül az ottani magyarság gazdaságfejlesztési terve, ez lett kész először – hangzott el Budapesten.

tokes_laszlo

Tőkés László, az EMNT elnöke a tervet a gazdasági autonómia megteremtéséhez vezető eszköznek nevezte, amelyre ráépülhetnek az egyéb autonómiák is. „Mikó Imre Erdély Széchenyije volt, klinikák, könyvtár és kollégium létrehozása is kötődik a nevéhez” – mutatta be a terv névadóját Tőkés László.  A tervet ismertető konferencián Szatmáry Kristóf, a magyar Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára rámutatott, a program nagyobb összegű forráshoz csak az EU 2014 és 2020 közötti finanszírozási időszakában juthat. Horkay Nándor, a Nemzetgazdasági Tervezési Hivatal elnöke kiemelte, hogy a román, a magyar és az erdélyi gazdaság közti kapcsolatot segíti a Mikó Imre-terv, amely az említett három terület érdekeinek az összhangját is szolgálja.

Az uniós források mellé nemzetközi finanszírozást vázolt fel Jakabos Janka, a terv koordinátora. Ezek lennének a fő források, de emellé a magyar kormány és a helyi gazdasági szereplők is tennének pénzt, bár jóval kevesebbet. Horkay Nándor jövőre 1-2 milliárd forint magyar forrást tartott valószínűnek, hogy abból elindulhasson az Erdélyi Magyar Tervezési és Fejlesztési Ügynökség. Jakabos Janka felvázolt három olyan programot is, amelyik közel áll az induláshoz. Az első egy fiatal vállalkozókat megcélzó inkubátorház-hálózat, a másik egy svájci befektetési alapokkal közös elképzelés, amely gyógyszergyárat, ásványvíz-palackozót és bioélelmiszer-termelést tartalmaz, 5 millió euró bevonásával. Harmadikként pedig az OTP Bank kidolgozta a mezőgazdaság finanszírozási modellt. A prioritásokat a következőképpen fogalmazta meg Horkay Nándor: versenyképes munkahelyteremtés, az öngondoskodó helyi gazdaság fejlesztése, valamint a pénzügyi infrastruktúra megteremtése. „A vállalkozásokat alkalmassá kell tenni arra, hogy a Romániának jutó uniós forrásokra sikeresen pályázzanak” – tette hozzá. Szatmáry Kristóf ismertette, a Mikó-tervben azok az erdélyi cégek vehetnének részt, amelyek 40 százaléka magyar állampolgárok tulajdonában van, ezekről a cégekről regiszter készül.

Komment




Hozzászólás száma:
Név:
Biztonsági kód
Elfogadom a mércét
Hozzászólások4
4.
anonim 4.
2012.02.07., kedd [18:46]
Én meg azt mondom, hogy ezek se számítsanak a szavazatomra, mint a udmr.
Majd, ha valami kézzel foghatót, szemmel láthatót felmutatnak, ha majd meggyőződök, hogy nemcsak a rokon, a haver, a s_ggnyaló számít, majd csak azután fogok elgondolkozni azon, hogy esetleg rájuk szavazzak. Egyelőre mégcsak duma, duma, duma, és duma.
Elegem van a nepotizmusból!
3.
határon belüli
2012.02.07., kedd [16:25]
A helyes cím: Folytatódik a Fidesz klientúra-építése Erdélyben: "Horkay Nándor jövőre 1-2 milliárd forint magyar forrást tartott valószínűnek, hogy abból elindulhasson az Erdélyi Magyar Tervezési és Fejlesztési Ügynökség." Ebből lesz pár jó állás, oszt jónapot. Ebből "közönséges halandó" nem fog részesülni, annál inkább az EMNT / EMNP.

A Mikó Imre terv egyébként leginkább néhány dilettáns fantáziájának terméke, ahogy ez már tavaly is kiderült, amikor arra járt Magyarországról egy államtitkár és néhány gazdasági kamarai tisztviselő a terv nagyvonalú ismertetésén. Semmi konkrétumot nem tartalmaz, ezért a vendégek kínosan mosolyogtak. Valószínűleg bennük is az ragadt meg, hogy "van 11 cél, amire akárhonnan, de pénzt kell szerezni". Üzletet, pláne makroszinten, így csak dilettáns tervez, mint pl. a rokoni kapcsolatok alapján kiválasztott ex-kávéautomata-bérbeadó és porszívóügynök programkoordinátor... Ráadásul ott van, hogy a tervből csak 2014 után lehetne valami, de a lét addig is felveszik a magyarországi költségvetésből. Pesten erre mondják, hogy ügyes.
2.
Siculus
2012.02.07., kedd [12:14]
Hadd el, he! Csak a rokonságot, válogatott cigánylegényeket. Nem akarnád-e, hogy minden ágrólszakadt csórónak segítsenek? Nem azoknak van kitalálva.
1.
Metilénkék
2012.02.06., hétfő [22:35]
Na a fene egye meg ez a kiírás se vonatkozik rám, met hogy engem a Fennvaló székelynek teremtett...:).
Hozzászólások4