Diáktüntetéstől a szovjet hadsereg támadásáig – forradalmi napok krónikája

Diáktüntetéstől a szovjet hadsereg támadásáig – forradalmi napok krónikája

1956. október 23-án kirobbant Budapesten a magyar nép utolsó szabadságharca, amelynek során több ezer magyar fiatal fogott fegyvert a szovjet csapatok kiűzésére, 12–14 éves gyerekek benzinesüveggel szálltak szembe a hatalmas lánctalpasokkal. A forradalmárok ugyanakkor az ötvenes évekre kialakult népnyomorító diktatúra megszüntetését is céljuknak tekintették.

Kápolnási Zsolt

2016. október 23., 09:282016. október 23., 09:28

Félelem és rettegés uralta a Rákosi Mátyás kommunista pártvezér által irányított Magyarországot az ötvenes években, a korlátlan hatalommal rendelkező belbiztonsági szervezet, az ÁVH emberei az éjszaka bármely órájában megjelenhettek a polgárok ajtajai előtt. Több mint negyvenezer embert börtönöztek be politikai okokból, legalább ötszázat ki is végeztek. Körülbelül ötezer embert hurcoltak munkatáborba, például Recskre. Az élet minden területén zavarok keletkeztek, a szénhiány miatt a lakások és hivatalok egy részét nem fűtötték. Óriási hiány mutatkozott az alapvető élelmiszerekben, főként húsban. Eközben az újságok tele voltak győzelmi jelentésekkel, a lakásokban éhesen didergő emberek azt olvasták, hogy boldogan élnek és ezért hálásak kell legyenek Rákosi Mátyás pártfőtitkárnak és a kommunista pártnak. Ráadásul a szovjet csapatok a második világháború után Magyarországon maradtak, ez további elkeseredést szült. A változás első nyílt megnyilatkozása a kommunista párton belüli leszámolás egyik áldozatának, a székelyudvarhelyi származású Rajk Lászlónak az október 6-i újratemetése volt. A százezres nagyságú tömeg részvétele a gyászszertartáson valóságos kommunistaellenes, néma demonstrációvá alakult.

Október 23.

15 órakor diáktüntetés indult el a Petőfi-szobortól, ahol Sinkovits Imre tízezres tömeg előtt szavalta el a Nemzeti dalt. Egy diák felolvasta az előző nap a Műegyetemen elfogadott 16 pontot. A menet egyre hatalmasabbra duzzadva a Margit hídon át jutott el a Bem-szoborig. Itt néhányan már kivágták a zászlókból a szovjet típusú címert, Veres Péter felolvasta az írók kiáltványát, majd Bessenyei Ferenc szavalta el a Szózatot. Az egyre növekvő tömeg aztán megindult a Parlamenthez, a Kossuth Lajos tér felé, a tüntetők ekkor már azt kérték, hogy a korábban a pártból eltávolított, úgynevezett reformkommunista Nagy Imre beszéljen a Parlamentnél. Hamarosan betöltötte a teret a mintegy kétszázezres tömeg. 18.30-kor lekapcsolták a tér világítását, de a tüntetők nem távoztak, s a sötétben meggyújtott aznapi Szabad Nép (a párt napilapja) lángjánál Nagy Imrét követelték. 17 óra tájban a Magyar Rádió épületénél is tüntetők jelentek meg, hogy beolvastassák a diákság 16 pontját. A rádió vezetői erre nem voltak hajlandók. Az elutasítást látva, az időközben hatalmasra nőtt tömeg megpróbált behatolni az épületbe, az ÁVH-s őrség őrizetbe vett 10 tüntetőt. 18 óra körül a Kossuth téri tömeg kisebb csoportjai a Dózsa György úti Sztálin-szoborhoz vonultak, hogy ledöntsék a zsarnokság jelképét. 20 órakor közvetítette a Kossuth Rádió Gerő Ernő – Rákosi leváltása után az ország legfontosabb politikai vezetője – beszédét. A keményvonalas Gerő sovinisztákról, antiszemitákról és reakciósokról beszélt, a pestiek megmozdulását nacionalista jellegűnek nevezte. Beszéde országszerte óriási csalódást és felháborodást keltett, és nagyban hozzájárult a feszültség fokozódásához. 21 órakor Nagy Imre végre a Parlament erkélyére lépett: Elvtársak! – kezdte beszédét, de a kommunista megszólításra a tömeg ingerült moraja volt a válasz. Fegyelmezett távozásra szólította fel a tömeget, de a tüntetés nem fejeződött be. Ugyanakkor a Rádió főbejáratánál az őrség tűzoltófecskendővel és riasztólövésekkel próbálta a tüntetőket az épülettől távol tartani, de a katonák egy része a tüntetők mellé állt. Mindmáig nem kellően tisztázott körülmények között dördült el este kilenc óra körül az első lövés az épületből, amit a Rádió hajnalig tartó ostroma, majd elfoglalása követett. Késő este egész Budapesten megkezdődött a fegyveres harc, támadások érték a telefonközpontokat, a nyomdákat, és több fegyvergyártással foglalkozó üzemet. Késő éjszaka már rendőrőrsöket és katonai intézményeket is támadtak a felkelők.

Október 24.

Hajnalban elérték Budapestet a szovjet különleges hadtest 2. gépesített gárdahadosztályának első egységei, közben az éjjel Nagy Imrét kinevezték miniszterelnöknek. A párt első titkára viszont Gerő maradt. Reggel a felkelők elfoglalták a Rádió épületét és lefegyverezték a védőket. Később a Parlamentben rendeztek be ideiglenes stúdiót.

Október 25.

A reggeli órákban súlyos harcok árán szovjet és magyar alakulatok visszafoglalták a felkelőktől a Rádió rommá lőtt épületét. Délelőtt a pártközpontban leváltották Gerőt, és Kádár Jánost nevezték ki helyette. 10–11 óra körül a Parlamentet védő szovjet katonák barátkozni kezdtek a tüntetőkkel, a tömegből többen felmásztak a harckocsikra. Rövidesen azonban géppuskasorozat dördült el, majd általános és kaotikus lövöldözés kezdődött, a szovjetek gépfegyverekkel és harckocsiágyúval lőtték a menekülő tömeget. A Kossuth téri vérengzésnek 60–80 halálos és 100–150 sebesült áldozata volt. Délután fokozódott a harc intenzitása a Corvin-köznél is, ahol a felkelők súlyos veszteségeket okoztak a velük szemben harcoló szovjet gépesített gárdahadosztály egységeinek. Maléter Pál ezredes kapta azt a feladatot, hogy az esztergomi harckocsiezred 5 harckocsijával és 100 tiszti növendékkel foglalja el a Kilián laktanyát, és a Corvin-köz környékén teremtsen rendet. Maléter ezredes parancsát a növendékek nem hajtották végre. Egy harckocsival jutott el végül a laktanyáig, ahol tűzszünetet kötött a felkelőkkel.

Október 26.

Megalakult a Széna téri felkelőcsoport. Parancsnokuk Szabó János (Szabó bácsi) gépkocsivezető lett. A szovjet páncélosok mozgását barikádok építésével, a Déli pályaudvarról odatolt vagonokkal akadályozták.

Október 28.

A Parlamentben az új kormány letette az esküt. Nagy Imre bejelentette a rádióban, hogy a kormány általános és azonnali tűzszünetet rendel el, illetve a szovjet csapatok azonnali kivonását Budapestről. Késő este a legkompromittáltabb vezetőket, köztük Gerő Ernőt, hozzátartozóikkal együtt, szovjet katonai repülőgépekkel Moszkvába szállították.

Október 30.

A felkelők megkísérelték ellenőrzésük alá vonni a Köztársaság téri pártházat, melyet a feloszlatott ÁVH központjának tartottak. Közel három órán át tartott az ostrom. Az épület elfoglalása után a feldühödött tömeg több védőt meglincselt, de számos felkelő is életét vesztette. Délben Nagy Imre a rádióban bejelentette az egypártrendszer megszüntetését.

Október 31.

Befejeződött a szovjet csapatok Budapestről való kivonulása, de Moszkvában már előkészítették a Magyarország elleni újabb katonai akciót, a Forgószél hadműveletet.

November 1.

A kormány felmondta a kommunista országok katonai szövetségében, a Varsói Szerződésben való részvételt, és kinyilvánította Magyarország semlegességét.

November 4.

Hajnali négy órakor megindult a szovjet hadsereg általános támadása, nemsokára elhangzott Nagy Imre rövid, drámai hangú rádióbeszéde: „Csapataink harcban állnak. A kormány a helyén van.” Aztán a miniszterelnöknek is menekülnie kellett, 42 társával egyetemben a jugoszláv nagykövetségen kapott menedéket.

A szovjetek szisztematikusan számolták fel az ellenállás fészkeit, utoljára a csepeli forradalmárok tették le a fegyvert. Csepel november 11-i elfoglalásával a fővárosi fegyveres ellenállás véget ért, a magyar forradalmat leverték. Elesett 3652 magyar és 640 szovjet állampolgár. A forradalom következményeként kb. negyedmillió magyar hagyta el az országot, nyugati államokba menekülve.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 28., csütörtök

Fizetéslevonással és vizsgálati eltiltással büntették az újszülötteket összecserélő asszisztensnőt

Három hónapig tartó tíz százalékos fizetéslevonással büntették a ploieşti-i Sürgősségi Megyei Kórháznak azt az asszisztensnőjét, aki februárban elcserélt két újszülöttet a szülészeti és nőgyógyászati osztályon.

Fizetéslevonással és vizsgálati eltiltással büntették az újszülötteket összecserélő asszisztensnőt
2024. március 28., csütörtök

Júniusig még nem jár bírság az elektronikus számlák feltöltésének elmulasztása miatt

A kormány csütörtöki ülésén sürgősségi rendelettel hosszabbította meg május 31-ig azt az időszakot, amely alatt mentesülnek a szankciók alól az elektronikus számlák feltöltésének ötnapos határidejét túllépő adófizetők.

Júniusig még nem jár bírság az elektronikus számlák feltöltésének elmulasztása miatt
2024. március 27., szerda

Egy helyen minden, amit az előkészítőbe iratkozáshoz tudni kell

Április 11-én kezdődik az iskolába való beiratkozás első szakasza. Az RMDSZ összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat ezzel kapcsolatban, hogy minden magyar szülőhöz eljusson az anyanyelvi oktatás fontossága.

Egy helyen minden, amit az előkészítőbe iratkozáshoz tudni kell
2024. március 27., szerda

Ha mostanában mosott kocsit, akkor most bosszankodhat – szaharai port fúj hozzánk a szél

Szaharai port tartalmazó levegőtömeg érkezik Románia területe fölé. A porkoncentráció az ország délnyugati, déli és keleti régióiban magasabb – közölte szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Ha mostanában mosott kocsit, akkor most bosszankodhat – szaharai port fúj hozzánk a szél
2024. március 26., kedd

Ezeket kell tudni a külföldi választókerületekben történő szavazásról

A külügyminisztérium részletes tájékoztatást tett közzé honlapján a külföldi lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező román állampolgárok választójogának gyakorlásáról az idei európai parlamenti választásokon.

Ezeket kell tudni a külföldi választókerületekben történő szavazásról
2024. március 26., kedd

Ukrajnának szánt, hadi eszközöket tartalmazó finn szállítmány haladhat át az ország területén

A parlament együttes ülése kedden formálisan is tudomásul vette Klaus Iohannis államfő tájékoztatását külföldi katonák és hadfelszerelések Romániába érkezéséről, valamint a nemzetközi békemissziókban szerepet vállaló román kontingensek keretszámáról.

Ukrajnának szánt, hadi eszközöket tartalmazó finn szállítmány haladhat át az ország területén
2024. március 25., hétfő

Bár ötletként felmerült, nem valószínű, hogy életbe tudják léptetni a hétvégi boltbezárást Romániában

Nem szabhatja meg az állam az embereknek, hogy mikor mehetnek vásárolni – vélekedett hétfőn hétvégi boltzárról a mezőgazdasági miniszter, aki szerint egy tanulmány alapján hoz majd erről döntést a koalíció.

Bár ötletként felmerült, nem valószínű, hogy életbe tudják léptetni a hétvégi boltbezárást Romániában
2024. március 25., hétfő

Havi 300 lejjel járó, teljesítményserkentő ösztöndíjat vezetnek be az oktatásban

Módosítják az iskolai ösztöndíjak rendszerét – jelentette be hétfői sajtótájékoztatóján az oktatási miniszter. Ligia Deca szerint a módosításokat tartalmazó tervezetet hamarosan közvitára bocsátják.

Havi 300 lejjel járó, teljesítményserkentő ösztöndíjat vezetnek be az oktatásban
2024. március 24., vasárnap

Tragédiába torkollt a raliverseny

Többen meghaltak és sokan megsérültek vasárnap, amikor a magyarországi Esztergom-Nyerges Rallyn egy jármű lesodródott az útról és a nézők közé hajtott.

Tragédiába torkollt a raliverseny
Tragédiába torkollt a raliverseny
2024. március 24., vasárnap

Tragédiába torkollt a raliverseny

2024. március 24., vasárnap

Közel kilencszáz jogosítványt vontak be a rendőrök

A közlekedésrendészet munkatársai országszerte 860 jogosítványt vontak be az elmúlt nap során végzett közúti ellenőrzések alkalmából, ebből 109-et alkoholos befolyásoltság, 16-ot kábítószer hatása alatt történő járművezetés miatt.

Közel kilencszáz jogosítványt vontak be a rendőrök
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!