Március 22-én lezárult a regisztráció a magyarországi országgyűlési választásokra. Hétfőtől már elküldheti, vagy leadhatja szavazatát, az, aki kézhez kapta már a választási levélcsomagot. A választásokkal kapcsolatosan Répás Zsuzsanna, nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár tartott sajtótájékoztatót a csíkszeredai főkonzulátus Petőfi utcai épületében.
2014. március 22., 20:322014. március 22., 20:32
2014. március 23., 16:092014. március 23., 16:09
Több mint 225 ezren regisztráltak a magyarországi választási névjegyzékbe a pénteki adatok szerint, feldolgozásuk még folyamatban van. Ez a szám még nem végleges adat, hiszen a szombaton regisztrálók számát még nem összesítették. Az utóbbi három esztendőben világszerte 600 ezren igényelték a magyar állampolgárságot, közülük a választásra jogosultak közel kétharmada szeretne részt venni a választásokon. Répás Zsuzsanna elmondta, Erdélyben péntekig 137.300-an kérték a választási csomagot.
Az összmagyarság ünnepe
„Azt tapasztaltam, hogy az emberek nagyon mélyen élik meg, és fontos számukra, hogy ilyen módon is kifejezhetik a magyar nemzethez való tartozásukat, hiszen részt vehetnek az új parlament megválasztásában. Az április 6-ai választás az összmagyarság ünnepe lesz, és a parlament, amely Budapesten fog összegyűlni, összenemzeti parlament lesz” – mondta Répás Zsuzsanna.
Minél hamarabb jutassák el a válaszborítékot
A magyarországi lakcímmel nem rendelkező magyar állampolgárok a választási levélcsomag kézbesítését saját postacímre, magyar külképviseletre, vagy helyi választási irodába is kérhették. A Nemzeti Választási Iroda már elkezdte ezen csomagok szétküldését. Az államtitkár helyettestől megtudtuk, már beérkeztek az első szavazatok a választási irodához. Répás Zsuzsanna arra kér minden választópolgárt, hogy amint megkapja választási csomagot, a szavazatukat tartalmazó válaszborítékot, minél hamarabb jutassa vissza a választó irodához. Akinek a konzulátuson kell átvennie a választócsomagját, az legkésőbb április 4-ig éjfélig teheti meg, és csak személyesen.
A konzulátuson és a postán keresztül is lehet szavazni
Azok, akik kézhez kapták a választási levélcsomagot, választhatnak, hogy vagy postai úton küldik vissza a válaszborítékot, vagy leadják/leadatják a legközelebbi külképviseletekre, Csíkszereda esetében, a főkonzulátus Gál Sándor utcai (Lazarus ház) épületébe. „Aki megkapja a csomagot a jövő hét elején, nyugodtan postára adhatja, de ha egészen biztosra akar menni, akkor hozza be a főkonzulátusra, vagy küldesse be azzal, akiben megbízik, tehát nem kell személyesen leadnia. Azt javaslom, hogy aki a konzulátusra hozza be a szavazócsomagját, azt is minél hamarabb tegye meg” – mondta az államtitkár-helyettes. A postai úton küldött válaszborítéknak legkésőbb április ötödikéig kell beérkezniük a választási irodához, viszont a konzulátuson április hatodikán, a választás napján is leadhatók ezek a borítékok.
A megszokott falfestésen, fertőtlenítésen túl mosdókat javítanak, tantermeket alakítanak át, udvart szépítenek a csíkszéki iskolák. Készülnek az őszi tanévkezdésre.
A csíkszeredai Brassói útra tervezett körforgalom terveinek elkészítése folyamatban van, a kivitelezést pedig jövőben kezdenék el. Mindez egy olyan általános bizonytalanság közepette történik, amely számos tervezett beruházást meghiúsíthat.
Másodfokú (narancssárga) figyelmeztetést adott ki Hargita megye több településére vasárnap délután az Országos Meteorológiai Szolgálat. A lakosságot Ro-Alert üzenetben is figyelmeztették a várható szélsőséges időjárási eseményekre.
Történelmi jelentőségű ünnepen vett részt vasárnap a gyimesbükki katolikus közösség: dr. Kovács Gergely gyulafehérvári érsek felszentelte az újjáépített Szent Péter és Pál templomot. A szertartás a hálaadás és a közösség erejének ünnepe volt.
Egy év alatt újjáépült a gyimesbükki Szent Péter és Pál-templom, amelyet vasárnap, augusztus 17-én szentel fel dr. Kovács Gergely érsek. A felújítás közösségi összefogással, ingyenesen átadott területekkel és sok önkéntes munkával valósult meg.
A Nagy István Művészeti Középiskola Ifjúsági Vegyeskara először vesz részt nemzetközi versenyen: az Ohridi Nemzetközi Kórusfesztiválon képviselik Romániát. A felkészülésről Fábián Attila, Mosoly Dániel Tibor és Darabos Andrea Tünde beszélt.
Fontos, hogy a mai világban, amikor számos veszély leselkedik a fiatalokra fel lehessen kínálni egy másik utat nekik, mint a Csíksomlyói Ifjúsági Találkozó (CSIT) – hangoztatta az egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár.
A szociális segélyezettek közül 155 érintettnek van hátraléka a csíkszeredai önkormányzat felé, köztük akad olyan is, akinek 40 ezer lejt meghaladó tartozása van. Amennyiben nem törlesztenek, elvágják a szociális juttatásukat.
Patthelyzetbe került a csíkcsicsói önkormányzat a közösségi szolgáltató központ építésével, amelynek befejezése már sokat késett, de a pénzhiány miatt sem tavaly, sem idén nem tudtak előrelépni. Most az államkincstári hitelre várnak.
Az Üveggyöngyvarázs elsősorban tudományos, de nyomokban összművészeti és közösségi fesztiválnak ad otthont augusztus 15–17. között a Mikó-vár. A rendezvény a tudomány emberközeli bemutatását tűzte ki célul.
szóljon hozzá!