Codrin Munteanu prefektus nincs tisztába a Székelyföld, és ezen belül Háromszék gazdasági és jóléti helyzetével, summázta a kormánybiztos csütörtöki állításaira reagálva Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere.
2012. november 09., 19:462012. november 09., 19:46
A városvezető a prefektusnak a székely zászlós, csütörtöki tiltakozás kapcsán elhangzott egyik véleményére reagált, amely szerint a Székelyföld, illetve Kovászna megye egyike Románia legszegényebb régióinak, így nem érti mit akarnak az ilyen akciókkal. Antal Árpád az Országos Statisztikai Intézet két felmérésével illusztrálta, hogy Hargita, Kovászna és Maros megye az egy főre eső nemzeti össztermék (GDP) szempontjából a középmezőnyben helyezkedik el. Tehát semmiképp a szegény régiók között. A polgármester ugyanakkor rámutatott, hogy Ilfov megye után csak a nagy urbánus központokat (Arad, Brassó, Konstanca, Kolozsvár, Temesvár) magukba foglaló megyék állnak jobban, mint a három székelyföldi.
A városvezető egy másik felmérést is ismertetett, amely a központi költségvetésből a megyéknek leosztott összegek alapján felállított sorrendet mutatja be. Ez utóbbi szerint világos, hogy a Kárpátokon túli megyék messze jelentősebb támogatásban részesültek, tehát a GDP-szerinti mutatók a leosztásnál valójában nem nyomnak a latba. Emellett az a véleménye, hogy azt is figyelembe kell venni, hogy a visszaosztásnál a megyék és a városok mire kapnak pénzt az államtól. Az elöljáró nem hiszi, hogy Háromszéken az lenne az elsődleges prioritás, hogy csendőrkaszárnyát építsenek, márpedig az állam legnagyobb beruházása megyében a több tízmillió eurós ingatlan volt az utóbbi években.
A fentiek tükrében Antal úgy véli, Codrin Munteanunak alaposabban utána kellene néznie, hogy miket állít, nem értvén a számokhoz, hiszen a több ezres tiltakozáson ő csak nyolcszázig tudott elszámolni. Ezek után kérdéses, hogy a gazdasági kérdésekhez mennyire ért. A polgármester hozzátette: nem állítja, hogy az életszínvonal kiemelkedően magas lenne a régióban, de a legszegényebbek közé sorolni elfogadhatatlan, ezért szívesen elküldené a kormányhivatal vezetőjét azokba a megyékbe, amelyek a statisztika szerint valóban a lista alján találhatóak.
Rázóssá vált a közlekedés Sepsiszentgyörgyön, miután az utóbbi napokban több útkereszteződésben felmarták az aszfalt kopórétegét. A munkálatok a kiépítés alatt lévő okosjelzőlámpa-rendszerrel függenek össze, melynek átadása augusztus közepére várható.
Az elmúlt időszakban több súlyos baleset is történt a 11-es országúton, Kézdivásárhely térségében, melyek miatt forgalomlassító intézkedéseket vezettek be a hatóságok.
A sepsiszentgyörgyi személyi nyilvántartónál is kizárólag új, chippel ellátott elektronikus személyi igazolvány igényelhető. Kézdivásárhelyen a létszámhiány miatt előfordulhat, hogy hónapokat kell várni az okmányra, aminek van egy kis hátulütője.
A Magyar Passió című, 2021-es magyar filmdrámát vetítik pénteken 18 órától a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Központ nagytermében, utána pedig közönségtalálkozóra várják az érdeklődőket.
Két autó ütközött össze vasárnap a 11-es országúton, Maksa község közelében. A rendőrök vizsgálatai alapján a karambolt szabálytalan előzés okozhatta.
A kormány megszorító intézkedései – sok egyéb mellett – a tanügyet is érzékenyen érintik, és ez alól Székelyföld sem jelent kivételt. Öröm lehet az ürömben, hogy az eredeti elképzelés még súlyosabb következményekkel járt volna.
Nem kell folyton mellette ücsörögni, időnként kavargatni, és mégsem ég oda! Alább a sokácbab-készítés titkaiba avatjuk be az olvasót, miközben a csernátoni Haszmann Pál Múzeum a héten megnyílt kiállításaiba is betekintést nyerünk.
Március óta döcög az új számlázási program a Hydrokovnál – korábban Közüzemek Rt. –, a hibák miatt sokan késve kapják a számlát, továbbá jelenleg a honlapjuk sem működik megfelelően. A szolgáltató szerint őszre stabilizálódhat a helyzet.
Egyre nagyobb terhet ró az árkosi községvezetésre a medvék jelenléte. A vadak már korábban is megközelítették a települést, de számuk egyre aggasztóbb: május közepe óta már öt medvét kellett elszállítani.
A hűvös, esős május sok gólyafióka életét követelte, a sokak által csodált madaraknak azonban az utóbbi időben tapasztalt tartós szárazság és a szeles idő sem kedvezett. Háromszéken idén már több gólyát is mentettek a civilek.
szóljon hozzá!