Megduplázták, de így is kevés a gyerekpénz

Gyermeknap alkalmából kihirdette hétfőn Klaus Johannnis államfő azt a törvényt, amelynek értelmében kétszeresére, a jelenlegi 42 lejről 84 lejre emelik a 2 és 18 év közötti kiskorúaknak járó gyermeknevelési pótlék havi értékét. Jól hangzik, hogy megduplázták, de a gyakorlatban még így sem elég semmire – véli egy udvarhelyi anya.

Széchely István

2015. június 02., 19:502015. június 02., 19:50

A gyerekpénz megemelése évi 1,76 milliárd lejes pluszkiadást jelent az államkasszának. A módosítást Cristina Pocora nemzeti liberális (PNL) képviselő kezdeményezte, mondván, pártja azt szeretné, ha a közbeszédben gyermekpénzként emlegetett támogatás értékét 200 lejre növelnék – amennyit a gyerek kétéves koráig eddig is megkaptak a szülők –, de tisztában vannak vele, hogy ez csak fokozatosan valósulhat meg, első lépésben pedig a költségvetés az összeg megkétszerezését engedi meg. Emlékeztetett ugyanakkor, hogy a kiskorúaknak járó juttatást 2009 januárja óta nem módosították, holott az infláció megkövetelte volna ezt, a fogyasztói árak ugyanis azóta 20 százalékponttal emelkedtek.

A Pocora által beterjesztett indítványban az is szerepel, hogy az Európai Unióban a gyerekpénz átlagosan 210 euró, miközben egy Romániában élő kiskorú alig 10 eurót kap havonta, az ország ezzel a sor végén szerepel. „Mintegy 3,6 millió gyermekről beszélünk, akiknek több mint 48 százalékát veszélyezteti a szegénység és a társadalmi kirekesztés, ezért rendkívül fontos, hogy megtaláljuk a szükséges forrásokat támogatásukra” – hangsúlyozta Cristina Pocora.

Jól hangzik, hogy megduplázták a gyermeknevelési pótlék értékét, de az olyan alacsony volt, hogy a gyakorlatban a kétszerese sem elég semmire – mondta el egy általunk megkérdezett székelyudvarhelyi kétgyerekes anya, aki szerint az intézkedés leginkább csak egy hatásvadász politikai húzás. „Gyerekes családoknál ugyan minden lej számít, de az állami gyerekpénz gyakorlatilag semmire sem elég” – fogalmazott a kamaszkorhoz közeli gyerekek anyja, hozzáfűzve, hogy ilyen pótlékból a zsebpénz már luxusnak számít, a most megduplázott összeg legfeljebb a gyerek iskolai költségére elég.

Egyébként az Európai Unió egyes tagországaiban csak ötször, más országokban viszont akár hússzor is magasabb lehet a gyermeknevelési pótlék értéke, mint Romániában. Hargita megyében több százan vannak, akik a belföldinél jóval nagyobb külföldi gyerekpénzt kapják, ők leggyakrabban az adott országban vállaltak munkát korábban.

A Hargita Megyei Kifizetési és Szociális Felülvizsgáló Ügynökségtől (AJPIS) kapott adatok szerint tavaly legalább 360 Hargita megyei személy kapott külföldi gyermekpénzt, legtöbbjük a németországi juttatást kérelmezte. A tavaly nyári adatok szerint 258 Hargita megyei személy igényelt gyerekpénzt Németországban, második helyen pedig a 69 magyarországi kérés állt, ott 50 euró körül van a gyermeknevelési pótlék értéke. Ennél jóval nagyobb értékű juttatást kapott az a 15 Hargita megyei igénylő, aki korábban Svájcban dolgozott, ott ugyanis 160–180 euró körül van a támogatás értéke.

Ez sok országban nem egységes, van, ahol a gyerekek száma, kora vagy az igénylő keresetének mértéke szerint is változhat. Olaszországban múlt év nyaráig 11 Hargita megyei idénymunkás igényelt gyermekpénzt, tizenkétszer nagyobbat, mint a hazai, hiszen ott 124 euró a havi gyermekpénz értéke. Az ügynökség akkori adatai szerint Ausztriában öten kérelmezték a juttatást, ami ott valamivel kevesebb mint száz euró, Belgiumban pedig ketten, ott 150 euró körül van az értéke.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. augusztus 01., péntek

Szándékosan okozhatta a balesetet a székelyudvarhelyi sofőr

A rendőrség szerint a július 31-i közúti balesetet nem figyelmetlenségből, hanem szándékosan okozta az egyik jármű vezetője. A 68 éves sofőrt őrizetbe vették, az ügyben testi sértés és rongálás miatt nyomoznak.

Szándékosan okozhatta a balesetet a székelyudvarhelyi sofőr
2025. augusztus 01., péntek

Kitüntetésekkel ismerték el a közösségért dolgozókat Székelykeresztúron

Ünnepi dísztanácsülésen adták át Székelykeresztúr városi kitüntetéseit péntek délelőtt a Sóskúti Diákszálló konferenciatermében. Olyan személyeket és közösségeket köszöntöttek, akik munkájukkal gazdagítják a város életét.

Kitüntetésekkel ismerték el a közösségért dolgozókat Székelykeresztúron
2025. július 31., csütörtök

Barcelonai továbbképzésen a székelyudvarhelyi pedagógusok

A székelyudvarhelyi Benedek Elek Pedagógiai Líceum négy pedagógusa júliusban Barcelonában vett részt egy egyhetes Erasmus+ továbbképzésen, amelynek középpontjában a konfliktuskezelés, az érzelmi intelligencia fejlesztése és a bullying megelőzése állt.

Barcelonai továbbképzésen a székelyudvarhelyi pedagógusok
2025. július 30., szerda

Az új csőrendszer mellett is folyik a víz a parajdi sóbányánál

Nem tettek jót az esőzések a Korond-patak elterelésének, hiszen a kialakított vezetékrendszer nem tudja elnyelni teljes egészében a megnövekedett hozamot. A történtekről nem tartottak sajtótájékoztatót, de a munkapont vezetője nyilatkozott lapunknak.

Az új csőrendszer mellett is folyik a víz a parajdi sóbányánál
2025. július 30., szerda

Eltűnik a kábelrengeteg a székelyudvarhelyi Bethlen Gábor utcából

Befejezéséhez közeledik Székelyudvarhely egyik látványos beruházása: korszerű közvilágítás épült a Bethlen Gábor utcában, a kábelrengeteg eltűnésével letisztultabbá válik az utcakép.

Eltűnik a kábelrengeteg a székelyudvarhelyi Bethlen Gábor utcából
2025. július 27., vasárnap

Fényes nappal támadt a medve Homoródalmáson – kilőtték

Előszőr juhokat pusztított el, majd a kiérkező hatóságokra támadt egy medve vasárnap délelőtt Homoródalmáson, ezért kénytelenek voltak kilőni a nagyvadat. Sajnos több más egyed is ólálkodik a település határában.

Fényes nappal támadt a medve Homoródalmáson – kilőtték
2025. július 24., csütörtök

Akadálymentesítés Székelyudvarhelyen: van előrelépés, de nem mindenhol hibátlan

Székelyudvarhelyen az elmúlt években több utcát is felújítottak, és ugyan megjelentek az akadálymentesítés jelei – például a süllyesztett járdaszegélyek –, a gyakorlatban még mindig sok helyen nehézkes a közlekedés babakocsival vagy kerekesszékkel.

Akadálymentesítés Székelyudvarhelyen: van előrelépés, de nem mindenhol hibátlan
2025. július 23., szerda

Ez a medve már biztosan nem öl jószágokat Székelyvarságon

Juhokat, nyulakat és számos csirkét megölt tavaly november óta egy fiatal medve Székelyvarságon, az utóbbi napokban ráadásul nappal is többször felbukkant az egyed a település főbb utcáin. Kedden kilőtték a garázdálkodó példányt.

Ez a medve már biztosan nem öl jószágokat Székelyvarságon
2025. július 22., kedd

Tömeges leépítés, ezúttal ismét a bútoriparban

Kitartanak a turisztikai vállalkozások, nem nőtt jelentősen az elbocsátások száma Parajdon ebben a hónapban. Székelyudvarhelyen azonban újabb tömeges elbocsátásra kényszerül egy bútoripari vállalat.

Tömeges leépítés, ezúttal ismét a bútoriparban
2025. július 22., kedd

Mielőbb kivitelezőt kell találni az oroszhegyi szennyvízhálózat kiépítésére

Közel húsz éve földbe helyezett szennyvízhálózati vezetékeket kell megjavítani Oroszhegyben, Tibódban és Székelyszentkirályon, továbbá ki kell terjeszteni a hálózatot a portákig. A község vezetősége aláírta a projekt finanszírozási szerződését.

Mielőbb kivitelezőt kell találni az oroszhegyi szennyvízhálózat kiépítésére